Съвременни митове: Поумняват ли бебетата, когато слушат класическа музика?

0
107
Бебе
Бебе. Снимка: Freepik.com

Живеем в епоха на дезинформация, в която интернет може да се окаже както верен помощник, така и да ни заблуди с недостоверна и непроверена информация. Така се раждат редица съвременни митове, в които много хора не само вярват, но и им позволяват да управляват живота им

Искра.бг стартира поредица с разбулването на най-разпространените митове, като се позовава на научни данни и проверена информация. 

Вярно ли е, че бебетата стават по-интелигентни, ако слушат класическа музика? 

Има широко разпространено мнение, че бебетата, на които е пускана класическа музика, се развиват по-добре и стават по-интелигентни. Тази теория се нарича „Моцартов ефект“, като много майки пускат класически произведения на бебетата си, още докато трае бременността.  

Това със сигурност няма как да навреди, но все пак си остава мит и заблуда. Няма научни доказателства, които да подкрепят твърдението, че бебета стават по-интелигентни, докато слушат класическа музика в корема на майките си. Изследвания показват, че музиката може да има положителен ефект върху психичното и емоционалното развитие на бебетата след раждането, но това не означава, че тя може да повлияе директно на интелектуалните им способности.

В изследване, публикувано в „Journal of Prenatal Education“ през 2012 г., екипът от учени Лиса Шавер и Джеймс Хетфийлд от Университета в Южна Каролина анализира ефектите от музикалното въздействие върху бебешкото развитие. Те откриват, че музиката може да има положителни въздействия върху психоемоционалното развитие на бебето след раждането, но не доказват, че това води до по-висок интелект или когнитивни способности.

В изследването се посочва, че музиката може да помогне за развитието на ранната комуникация, емоционалната регулация и социалните умения на бебетата. Това, разбира се, е различно от твърдението, че музиката може да повлияе директно на интелекта на бебето.

Това е само едно от многото изследвания по темата, но подобни резултати се повтарят в различни научни статии, които не подкрепят идеята.

Слушането на музика по време на бременността все пак може да бъде релаксиращо и да помогне на майката да се чувства по-спокойна, което може да има положителен ефект върху здравето и благополучието на бебето.

Важно е да се отбележи, че интелектът на човека се формира през целия живот чрез образование, опит и социални взаимодействия, а не само през ранното детство или дори преди раждането.

Съвременни митове: Вярно ли е, че захарта прави децата хиперактивни?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments