Съдия твърди: Премиерът на Хаити е участвал в планирането на убийството на президента

0
28
Жовенел Мойс.
Източник: Фейсбук страницата на президента Жовенел Мойс.

В началото на септември дузина тежко въоръжени членове на елитен екип на хаитянските правоохранителни органи седяха тихо в няколко коли под прикритие в столицата Порт-о-Пренс, а тишината на нощта беше пронизана само от минаващия от време на време мотоциклет, пише „CNN“.

Всички ветерани офицери са преследвали високопоставени мишени и преди – олигарси, наркотрафиканти, лидери на банди, дори политици. Но тази операция се е чувствала различно, според задълбочените разговори на „CNN“ с двама източника, участващи в нейното планиране. Този път, ако са изпълнили успешно мисията си, източниците твърдят, че това е щяло да промени траекторията на цяла нация, като помогне на следователите да докажат, че премиерът на страната им е свързан с убийство.

Приблизително два месеца по-рано, в ранните сутрешни часове на 7 юли 2021 г., президентът на Хаити Жовенел Мойс беше убит в президентската резиденция. Повече от две дузини въоръжени мъже нахлуват в сградата на президента, където не срещат почти никаква съпротива от силите за сигурност там, за да защитят президента. Мойс е прострелян 12 пъти и е убит. Съпругата му Мартин Мойс също е простреляна няколко пъти, но оцелява.

Според властите в Хаити човекът, отговорен за организирането на отряда за убийство, е бивш служител на антикорупционната служба на Хаити на име Джоузеф Феликс Бадио, който бяга. Но в онази ранна септемврийска нощ тези служители под прикритие помислят, че знаят къде точно ще бъде Бадио: на среща с премиера на Хаити Ариел Хенри в официалната му резиденция в столицата. Поверителен информатор е казал на офицерите, че Хенри ще се срещне с Бадио тази нощ. След убийството двамата вече са се срещали два пъти лично, според разследващите.

В продължение на седмици хаитянските следователи вярваха, че самият Хенри е замесен както в планирането на убийството, така и в последвалото прикриване. Те вярваха, че частната среща между Хенри и един от главните заподозрени в случая ще помогне да се свържат тези точки.

Планът беше да се арестува Бадио, когато той излезе от къщата, а след това, на по-късна дата и с доказателство за срещата, да бъде арестуван и Хенри. Но Бадьо така и не се появи. А Хенри остана вътре цяла нощ и след изгрев слънце офицерите решиха да изоставят мисията си.

Разследващите казаха пред „CNN“, че по-късно са научили, че е изтекла информация за евентуалната атака. Освен това Бадио и Хенри са били предупредени, така че двойката го отменя. Неуспешната акция е само един пример за осуетяване на хаитянски следователи в опитите им да разследват убийството на президента.

Множество източници от правоприлагащите органи казаха пред „CNN“, че един човек стои в центъра на голяма част от това препятствие: Ариел Хенри. Не ги идентифицираме от съображения за сигурност, уточнява изрично изданието.

Тези източници казват, че са изложили поредица от съмнителни действия, които според тях описват в подробности предполагаемото участие на премиера в убийството: както в планирането на смъртта на Мойс, така и в подпомагането на организирането на последващото прикриване. И когато двама от висшите съдебни органи искат потенциални обвинения срещу него, те биват уволнени. Един от следователите по случая споделя пред медията:

Хенри е в центъра на всичко. Всичко, което направи, откакто пое поста като премиер, е да възпрепятства (разследването) и да ни прецака.“

Обажданията на CNN към Хенри не са върнати, въпреки че преди това той отрича, каквото и да е участие в убийството. Премиерът често е описвал решаването на случая с убийството като лична мисия. Пред световните лидери на Общото събрание на ООН през септември той каза:

„Нищо. Абсолютно нищо. Никаква политическа маневра, никаква медийна кампания, никакво разсейване не могат да ме възпират от тази цел да донеса справедливост за президента Моис. Съдия Ариел е свързан… с мозъка.

Официалното дело, разследващо убийството, все още продължава в Хаити, но на практика той е почти мъртъв. От август не е произведено нови арести, нови заподозрени или доказателства, но технически продължава. Десетки заподозрени, арестувани през първите няколко седмици след покушението, все още се държат в затвор в Хаити. Никой от тях не е бил официално обвинен.

Доскоро съдия Гари Орелиен беше висшият съдебен служител в Хаити, който наблюдаваше случая. В запис, направен през есента на 2021 г., когато той все още председателстваше разследването, Орелиен изказва много ясно възгледите си за участието на Хенри. А именно в записа се казва следното:

„Ариел (Хенри) е свързан и е приятел с организатора на убийството. Те са го планирали с него. Ариел е основен заподозрян за убийството на Йовенел Моиз и той го знае.“

CNN потвърди записа, като го сравнява с други известни записи на Орелиен и чрез обширни разговори, които „CNN“ е водила с него, както и от гласови съобщения. Орелиен не знаеше, че го записват.

„Не си спомням да съм говорил с някого за случая в много подробности“, каза Орелиен, когато го попитаха за записа.

Много хора се опитват да повлияят на случая и аз няма да играя тяхната игра.

Хенри, заподозреният

Хенри стана министър-председател на 20 юли, след като беше сключено споразумение за споделяне на властта след смъртта на Мойс.

Мойс номинира Хенри за поста два дни преди да бъде убит, но Хенри все още не е положил клетва към момента на смъртта на Мойс. В средата на юли посолствата на Америка, Франция, Европейския съюз и други посолства в Хаити призоваха Хенри временно да ръководи страната, проправяйки пътя за него да поеме властта. Но не отне много време, за да възникнат въпроси относно предполагаемите връзки на Хенри с поне един от участниците в убийството или предполагаемите му опити да спре разследването и да го прикрие.

В началото на август, само няколко седмици след встъпването в длъжност на Хенри, полицейските следователи изготвиха първоначален доклад за убийството, както се изисква от законите на Хаити.

В този доклад тогавашният висш прокурор на Хаити Бед-Форд Клод каза, че има ясни доказателства, че между Хенри и Бадио, водещ заподозрян в убийството, са били проведени телефонни разговори в часовете след убийството на президента. Клод обяви публично доказателствата в началото на септември, като му забрани да напуска страната и поиска в писмо Хенри да се яви за официален разпит. В писмото Клод каза:

„Потвърдено е, че вие, Ариел Хенри, сте имали множество телефонни обаждания, особено две на 7 юли (около два часа след убийството на президента) в 4:03 сутринта и 4:20 сутринта с един от главните заподозрени, издирвани в убийството на президента Жовенел Мойс, Джоузеф Феликс Бадио.

Клод коментира малко след публикуването на писмото, че обсъжда обвиненията срещу Хенри със съдия. Хенри отказа да се яви за разпит, а по-късно Хенри каза пред медията, че „не си спомня“ за телефонно обаждане, „или дали се е случило“. Той каза още, че обвиненията на Клод и неговия шеф, министъра на правосъдието Рокфелер Винсент, са просто политически. В поредица от туитове той написа:

„Искам да кажа на тези, които все още не са разбрали, че тактиката за отклоняване, целяща да създаде объркване и да възпрепятства справедливостта да върши работата си спокойно, няма да устои.“

Няколко дни по-късно Хенри уволни Клод и Винсент.

„Доказателствата са огромни… Ариел е един от основните заподозрени според мен“, каза Клод пред „CNN“ наскоро, когато беше помолен за коментар. Той допълни:

„Исках да обвиня Ариел Хенри, след като го разпитах и ​​мисля, че Ариел го знаеше, уволни ме и игнорира молбата ми (да дойда за разпит).

Винсент, министър на правосъдието, се укрива в Хаити, страхувайки се за своята безопасност. Той говори пред „CNN“ през есента за Хенри от неразкрито място.

Той трябва да подаде оставка. И все още го чакаме да подаде оставка, каза той и допълни:

„Защото в нощта на смъртта на президента, няколко часа по-късно… той проведе телефонни разговори с убиеца на президента.

Но множество източници от правоприлагащите органи казаха на CNN, че всякакви официални разследвания за смъртта на Мойс са били в застой с месеци. В резултат на това бездействие CNN научи, че малка група следователи тихомълком са продължили работата си по разследването на убийството, решени да не оставят безнаказаността да управлява деня.

„Не се страхувам за живота си“, каза един следовател за CNN, когато го попитали дали се страхува за своята безопасност.

Не можеш да убиеш президент и просто да ти се размине.

Няколко от тези следователи сега казват, че Бадио, който все още остава на свобода в Хаити, в момента е под закрилата на Хенри и е скрит от властите, които биха го арестували, ако има възможност. Един от тях каза пред медията:

„Хенри прави всичко възможно да предпази Бадио от нас, защото знае, че ако получим Бадио, той може да се откаже от цялата операция, включително да докаже окончателно кои са организаторите.

Опитите на Хенри да възпрепятства правосъдието са ясни, според множество служители на правоприлагащите органи на Хаити, с които CNN е разговаряла. Но има и редица други развития, които, макар и да не са пряко подчинени на Хенри, са се развили под неговата администрация – събитията, според групата на разследващите не са случайни.

„Няма да види бял свят“

От една страна, предварителният доклад за убийството, изготвен през август, не успя да премине в цялостно разследване, след като беше представен на съдебните органи. Докладът включва доказателства, иззети от телефоните на заподозрени, които са били арестувани малко след убийството на президента, според копие от доклада, видяно от CNN. Следователите казаха, че са видели съобщения на поне един от тези телефони, които намекват за банкови преводи между САЩ и Хаити – преводи, за които разследващите смятат, че могат да осигурят решаващо доказателство за установяване кой е финансирал заговора за убийството.

Въпреки това, когато следователите поискаха разрешение през август да разширят разследването си, както изисква хаитянското законодателство, включително проследяване на предполагаемите банкови преводи, те никога не получиха отговор от ръководителя на съдебната полиция Фредерик Леконт. Източник, близък до разследването, каза, че на следователите никога не е била дадена причина защо искането им е било игнорирано. Пред „CNN“ източникът каза:

„Това означава, че вече няма официално разследване в Хаити за убийството на президента. Това е невероятно разочароващо.

Леконт, който докладва както на министъра на правосъдието, така и на Хенри, не можа да бъде намерен за коментар.

След това Хенри промени кабинета си през ноември, като назначи адвокат Берто Дорсе за министър на правосъдието. Преди това назначение Дорсе беше сред няколкото адвокати, които изпратиха писмо до главния прокурор на страната, с аргумента, че Хенри не трябва да бъде принуждаван да отговаря на въпроси относно предполагаемото му съучастие в убийството, позовавайки се на изпълнителната привилегия на Хенри.

Дорсе е арестуван за трафик на наркотици през 1997 г., според източник от правоохранителните органи на Хаити, обвинение, което той каза по това време, е невярно. Сега той контролира огромни части от съдебния апарат в Хаити. Това му дава възможност да блокира всякакви по-нататъшни искания от прокурори или съдии за разпит или обвинение на Хенри. Няма официален запис той да е блокирал такова искане. Но поне един от съдиите – Орелиен, който можеше да разпита Хенри или да поиска обвинения срещу него, докато ръководеше разследването, вярваше, че няма да стигне много далеч, ако опита.

В тайния запис от ноември Орелиен е попитан защо не е преследвал Хенри законно, като се има предвид, че той вярва, че Хенри е съучастник в убийството и прикриването. Орелиен тогава каза:

Мислите ли, че мога да докосна Ариел (Хенри) сега? Как мога да направя това? Няма да мога да дам (никаква заповед да го обвинявам), няма да види бял свят.“

Дорсе не отговори на искането на CNN за коментар.

„Всичко не може да е просто съвпадение“, каза един следовател. Всички тези неща са свързани.

Докато групата следователи продължава да търси справедливост, има нарастващи призиви към Хенри да се оттегли.

„Ариел Хенри няма никаква легитимност или доверие, за да управлява. Неговите позиции може да ни пратят в по-дълбока криза“, каза Джеймс Белтис, президент на Преходния национален съвет, група от лидери на гражданското общество на Хаити, които искат да инсталират независим преходен правителството да наблюдава следващия тур на изборите. Но Хенри няма планове да се оттегля, нещо, срещу което правителството на САЩ досега не е възразило.

Въпреки това, на въпрос от CNN защо САЩ продължават да подкрепят министър-председател, който разследващите са замесили ясно в убийството на президента, говорител на Държавния департамент на САЩ видимо не спомена, че подкрепя Хенри, и препрати медията към Министерството на правосъдието на САЩ и към правителството на Хаити. CNN  също така попита защо правителството на САЩ е останало толкова мълчаливо по отношение на исковете срещу Хенри. Говорителят каза:

„Съединените щати многократно подкрепиха задълбочено, независимо разследване на убийството на президента Мойс в съответствие както с хаитянското законодателство, така и с международните стандарти за върховенство на закона. Искаме да видим тези, които планираха, финансираха и извършиха убийството на президента Мойс, да бъдат подведени под отговорност. Народът на Хаити трябва да види прозрачен процес и решение на това разследване, за да покаже, че извършителите на такива отвратителни престъпления не могат да избягат от правосъдието.“

Министерството на правосъдието на САЩ засили собственото си разследване на убийството, като наскоро екстрадира и обвини двама главни заподозрени по делото за предполагаемо планиране на убийството на американска земя. Според федералната жалба един от мъжете е предоставил оръжие и боеприпаси, за да убие президента на Хаити.

Двама хаитянски следователи казаха пред CNN, че вярват, че ако американските им колеги продължат да копаят за истината, Хенри ще се окаже ключов заподозрян и за тях.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments