Русия ще ограничи държавната подкрепа за икономиката през 2021 г.

0
80
Финансови средства
Снимка: Pixabay

Русия възнамерява да ограничи държавната си подкрепа за икономиката през 2021 г., предвид нарастващите разходи за погасяване на растящия държавен дълг, повлиян негативно от последиците на пандемията от COVID-19, както и от срива на цените на петрола, заяви финансовият министър Антон Силуанов.

Изчерпвайки възможностите си за укрепване на публичните финанси, Русия е увеличила повече от двукратно вътрешните си заеми през 2020 г., вдигнала е някои данъци и е реализирала по-високи държавни разходи, като наред с това е облекчила бюджетните си разпоредби с цел предпазване на икономиката от външни негативни влияния.

Допълнителните държавни разходи на Русия за подкрепа на икономиката през тази година достигнаха 4,5% от брутния вътрешен продукт и ще се свият до 1% от БВП през 2021 г., обясни Силуанов пред репортери по-рано днес. Все пак Държавната банка за развитие в Русия има възможност да изкупи привилегировани акции на държавните руски железопътни мрежи, за да им осигури нужните средства за предвидената инвестиционната програма за възстановяване, каза още министърът. Силуанов отхвърли предложенията на Световната банка, съгласно които руските власти биха могли да изберат по-плавна фискална консолидация от планираната до момента.

„Ако продължим да следваме същата политика като през тази година, ще се наложи да изтеглим финансовите средства от икономиката … Не можем да изтеглим цялата ликвидност от пазара и да финансираме разходите.“, каза още Силуанов.

Министерството на финансите успя да събере близо 5,3 трилиона рубли (71,89 милиарда долара) чрез продажбата на държавни ​​облигации на вътрешния пазар през 2020 г., като по-голямата част от облигациите, закупени от големи банки, повлияха негативно на нивата на ликвидност, изчислени в рубли, в междубанковата система. Русия трябва да се върне към още по-стриктно спазване на бюджетните разпоредби през 2022 г., подчерта политикът, позовавайки се на бюджетната система, определена от МВФ и Световната банка.

При това положение не можем да поддържаме разходите си високи през цялото време. Ние провеждаме отговорна политика за разлика от други страни, които заливат и ще заливат икономиките си с пари в брой.“, добави той.

Съотношението на дълга спрямо БВП на Русия вече е достигнало 20%, нивото, което министерството не искаше да надвишава, а разходите за обслужване на дълга ще се увеличат до 1,4 трилиона рубли през 2023 г., предвид факта, че до края на тази година сумата ще бъде 800 милиарда рубли.

За момента Русия не планира да вдига данъци, разкри Силуанов, с което ще бъде повторена същата линия от предходните години. Въпреки това през 2020 г. Русия увеличи данъците за някои сектори, както и за руските граждани, които печелят повече от около 67 800 долара годишно. Възстановяването на цените на петрола в световен мащаб ще помогне на Русия да постигне бюджетен дефицит от 3,9% от БВП през 2020 г. – по-малко от предвидените по-рано 4,4%.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments