Арх. Милков: Духът на стария Бургас си отива, а бул. „Богориди“ е заприличал на Капаль чарши

5
10676
Арх. Владимир Милков
Арх. Владимир Милков. Снимка: Искра.бг

„За съжаление някъде около 1/3 от старите сгради – паметници на културата са отпаднали, иначе са разрушени. На тяхно място са построени нови жилищни сгради, които нямат отношение към характера на тази среда, към типа на застрояване, което е двуетажно, сключено. Тези нови сгради стоят доста нагло, арогантно, претендират … изобщо духът на стария град си отива.“

Това коментира председателят на Управителния съвет на Камарата на архитектите в България /КАБ/ арх. Владимир Милков пред журналисти в Бургас. Той добави: „Особено улица „Богориди“, която имаше един такъв средиземноморски привкус – основните сгради по нея са създадени от един италиански архитект – Рикардо Тоскани. Изчезнаха чугунените огради, летия чугун. Изчезнаха кованите огради и врати. Изчезнаха надвисналите смокини и глициниите. Постепенно „Богориди“ се превръща в една Капалъ чарши, да го кажа и този средиземноморски привкус, който е характерен само за Бургас и никъде другаде почти се загубва и вече отиваме някакси да станем един чисто ориенталски град – „Богориди“ става една Капаль чарши. Затвориха хубавите дворове с едни павильони, какво ли не се продава там. И на всичкото отгоре това става със съгласието на Националния институт за архитектурно наследство.“

При КАБ са били получени множество граждански сигнали, разкри арх. Милков и даде пример:

„Последно чашата преля с една много характерна къща – мисля, че беше на улица „Славянска“ с един двоен вход, с една колонка по средата – тя била е, извадена е някога от списъка на Паметниците – мисля, че 2009 година. И естествено мечтата на всички тези собственици, но те са прави за себе си, е да я продадат или да извикат един предприемач, който да направи 4/5-етажна сграда и да ги обезщети с един или два апартамента. Тук не е вината на гражданите, а на държавата.“

Експертът обясни, че в момента държавата се е оттеглила тотално от всякакви ангажименти и е прехвърлила опазването на старите сгради или на общините, или на частните собственици. Според него Община Бургас прави много, но там, където сградите са нейна собственост или където има държавна собственост. По думите му – за тази цел се използват предимно европейски фондове.

Арх. Милков смята, че най-важното нещо е да се изработи план за управление на Старата градска част, да се промени общият устройствен план, да се променят в благоприятна посока специфичните правила и норми, и да се изработят режими.

Книга и кръгла маса за културното наследство: Две значими събития събраха експерти в Бургас

Абониране
Известие от
guest

5 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] […]

Бургас
Бургас
1 месец по-рано

Прав е!
Новите „граждани“ си привнесоха и манталитета….
Така е в целия град, вече от селски тип.
С това: „Заповядайте в най- добрия град за живеене..“ до там ни докара.
Бургас, вече е само локация, спрямо автентичния си вид, с променено КПД.

Yazak
Yazak
1 месец по-рано

благодарение на любимия ни ООД Кмет.

От кс Зорница
От кс Зорница
1 месец по-рано

И комплекса ни се е променил лошо,що пуп,прз,ген планове и нищо ново,бараки бол ,алеи и тревни площи,търговска част,паркинги ,нищо хубаво и ново.Всичко е с боклуци навсякъде.До кога и кой ще се заеме с тези проблеми.Архитектите да видят това.