Ролята на частните болници: Повишаване достъпа, ефективността и качеството на медицинската помощ

0
399
Болница
Снимка: Pixabay

Националното сдружение на частните болници в България /НСЧБ/ проведе 10-то си Общо събрание в Бургас. То е създадено на 16 февруари 2013 година и към момента представлява 70% от частния сектор на болничното здравеопазване в цялата страна. На него бяха инициирани изменения и допълнения по основни здравни закони с цел повишаване достъпа, ефективността и качеството на болничната медицинска помощ.

Националното сдружение на частните болници е неправителствена организация на лечебни заведения и болничните им мениджъри, което обединява частната инициатива за постигане на по-високо качество при лечението на пациентите, усъвършенстване на системата на здравеопазването в България и утвърждаване на работещите и ефективни механизми на управлението на лечебните заведения за болнична помощ. На откриването на Общото събрание областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова каза:

„Ролята на частните болници е водеща, а дори и определяща. С гордост мога да заявя, че Бургаска област се превръща в център на медицината. От срещите си със собствениците на лечебните заведения разбирам, че здравната реформа замислена над 20 години, когато и аз бях експерт юрист, а после за кратко и заместник-директор на Здравната каса в Стара Загора, не се е придвижила много в положителна посока. Недобра практика, която беше създадена по онова време, е Националният рамков договор да се сключва половин година след началото на годината.“

„Това, което искам да заявя пред вас, е, че в качеството си на областен управител ще направя необходимото, ако вие имате идеи и законодателни инициативи, да ги предложа на министъра на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, който – мисля, че ще споделите моето виждане – е един от вас, той е един практик, който е наясно и е напипал пулса на проблемите в здравеопазването и който ще придвижи вашите предложения. С г-н Николов сме много щастливи от това, че г-н Меджидиев страшно много помага за решаването на проблемите както на частните болници, така на държавните и на Спешната помощ на територията на област Бургас. Включително с провеждането на безплатни профилактични прегледи, за което и частните, и държавните болници оказват съдействие. Според мен е добре да се направят писмени предложения, за да можем да стъпим на тях и да отстояваме промени в нормативната уредба – такива, които наистина да доведат до промяна, от която някой наистина да е доволен – дали да са пациентите, или работещите в сектора“, подчерта проф. Нейкова.

По време на събранието беше разгледано стандарта за качество на медицинските услуги и засилване на контрола. Целта е да се гарантират минимални прагове за достъп на населението до медицинска помощ на географски принцип. Сегашните предложения са за налагане на рестриктивни мерки на субективен принцип, което ще доведе до трайно занижаване на качеството и ограничаване на правото на свободен избор на пациентите.

Лечебните заведения извършват строго специфична дейност със силно обществено значение. Контролът упражняван от държавните институции следва да се осъществява на експертно ниво, с нужните за ресора познания, както теоретични, така и практически. Изискуемите документи се подават в Министерство на здравеопазването, а професионалната оценка се извършва от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ на база информация предоставена от РЗИ и Националния център по обществено здраве.

Преминаването отново към тристепенната структура – Събрание на представителите, Контролен съвет, Управителен съвет и управител.

Част от предложенията бяха Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ да стане самостоятелна и независима обществена институция. Целта е да се предостави на здравеопазване в необходимия обем и качество на здравноосигурените лица, гарантирано чрез прозрачност и яснота при управлението на средствата осигурени от системата на здравно осигуряване, с активното представителство на всички участници. Управителят на НЗОК да става чрез конкурс, при пълна прозрачност и спазване принципа на състезателност.

На срещата беше обсъдено и запазване в здравната система на модела на солидарност, задължително участие и равнопоставеност на всички работещи субекти. Широка представителност при изготвянето, договарянето и подписването на Националния рамков договор.

Изпълнителите на медицински дейности предоставят договорените с НЗОК медицински услуги и реално осъществяват здравното обслужване на гражданите.

Премахване на субективния принципи при определяне на „лимитната дейност“. Съдебни дела решени еднозначно в полза на лечебните заведения. Стотици хиляди лева изплатени от НЗОК за съдебни разходи и лихви по просрочените задължения към болниците.

На събитието присъстваха кметът на Бургас Димитър Николов, областният управител на града проф. Мария Нейкова, бившият здравен министър Стойчо Кацаров и медицински представители от различни болници в страната. 

Всички участници на Общото събрание на НСЧБ се обединиха около тезата, че са нужни промени в българското здравеопазване, за да се повиши качеството и доверието в медицинската помощ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments