Рибена кост в гърлото: Кога един случай е спешен?

0
2988
УМБАЛ - Бургас
Снимка: УМБАЛ - Бургас, Ирина Мазганова, Архив

Редовната консумация на риба е изключително важна за здравето ни. Понякога удоволствието от това да хапнем парче от любимата ни храна може да е съпроводено с неприятно изживяване, особено ако не е била добре почистена от костите.

Засядането на рибена костица в гърлото е неприятно и невинаги минава бързо. Има няколко полезни трика за премахването й като яденето хляб и пиенето на лимонов сок. Какво обаче да направим, ако и така не се махне?

Риба
Снимка: Pixabay

На първо време трябва да посетим личния си лекар. Той ще се опита да премахне чуждото тяло. Ако не успее да го отстрани, трябва да ни даде направление за специалист „Уши-нос-гърло“ (УНГ). Той вече трябва да се справи с проблема.

Често неприятните инциденти стават във време, когато личният лекар не е на работа. В такъв случай предварително трябва да сме го попитали, с коя болница има договор, за да можем след 20 часа да посещаваме Дежурния кабинет именно нея. В него би трябвало да ни прегледат, да ни напишат талон, ако сме за хоспитализация и всичко това без да плащаме.

Лекар. Снимка: Пиксабай
Лекар. Снимка: Пиксабай

Случва се хората да се объркат или да преценят грешно случая и вместо пред Дежурния кабинет да отидат пред Шокова зала. Подобна ситуация обаче не е в рамките на спешните случаи, обясни говорителят на УМБАЛ-Бургас Юлия Андреева за Искра.бг и уточни:

„Нещо, което може да търпи и да почака, не е обект на спешната помощ. В подобни ситуации не трябва да се ходи в Спешния център. Това, че човек решава да отиде е добре, но оттам нататък начинът да се помогне е следният – или някой ви преглежда, защото така е решил и счел за нужно, въпреки че не е длъжен да го направи. Това, че има чуждо тяло в устната кухина не означава, че това е спешен случай. Ако искате все пак да бъдете прегледан и да бъде премахнато, се прави срещу заплащане“.

Медицинските лица преценят дали един случай е спешен или не, посочи говорителят на бургаската болница. По думите й има си определени индикации за спешност като например дали е засегнато дишането на пациента или той е в съзнание. Андреева поясни:

„Спешен е случаят, в който, ако не се намеси някой веднага, има пряка опасност или да загубите живота си, или някой от органите си. Това са медицинските критерии за спешени случай. Всичко останало, за което можете да изчакате до другия ден и на по-следващия ден, и няма опасност да умрете веднага или някой крайник да спре да функционира – не е спешен случай.“

По думите й често пациентите са разочаровани, когато са здравноосигурени и им се искат пари за подобни манипулации, но именно заради това са Дежурните кабинети. В УМБАЛ-Бургас изваждането на костица от гърлото става срещу 50 лева, а само прегледът е 40 лева. За да се избегне това плащане, пациентът предварително трябва да е разговарял с личния си лекар, как да действа при подобни неприятни инциденти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments