Работниците в големи газови съоръжения на „Шеврон“ в Австралия ще стачкуват

0
26
Природен газ, търсене
Природен газ. Снимка: Пиксабей

Работниците в два големи завода за втечнен природен газ (LNG) в Австралия ще стачкуват от 7 септември, което може да доведе до повишаване на световните цени на суровината, предава „BBC“.

Това се случва след седмици на преговори с профсъюзите относно заплащането и условията на труд. „Шеврон“, американският енергиен гигант, който управлява обектите, заяви, че „ще продължи да предприема мерки за поддържане на безопасни и надеждни операции в случай на прекъсване на работата на нашите съоръжения“.

Опасенията от стачки наскоро повишиха цените на едро на природния газ в Европа. Обектите „Уитстоун“ и „Горгон“ произвеждат повече от 5% от световния втечнен природен газ и в момента в двата завода в Западна Австралия работят около 500 работници. Според плана за стачка, с който медията се е запознала, при стачните действия работниците ще работят с машините до 11 часа на ден. Ето какво се казва в изявление на „Шеврон“ от вторник:

„Въпреки че не вярваме, че стачните действия са необходими за постигането на споразумение, признаваме, че служителите имат право да предприемат защитени стачни действия.“

Компанията добави, че ще продължи да работи в рамките на процеса на преговори, тъй като се стреми към резултати, които са в интерес както на служителите, така и на компанията.

Офшорният алианс – който е партньорство на два профсъюза, представляващи работниците в енергетиката, включително и тези в „Шеврон“ – заяви, че се е опитвал да постигне споразумение с компанията по няколко ключови въпроса, включително заплащане, сигурност на работните места, списъци и стандарти за обучение. Органът добави, че работниците са били постоянно разочаровани от подхода на компанията към преговорите със синдиката и от това, че „Шеврон“ не приема, че стандартно за отрасъла споразумение следва да се прилага към работата, която те извършват за компанията.

Енергийният анализатор Саул Кавоник заяви, че понастоящем очаква стачката да има ограничено въздействие върху световните цени на газа. Въпреки това той предупреди, че цените на енергията могат да скочат, ако индустриалните действия се засилят. И добави:

„В много малко вероятния случай на продължително мащабно прекъсване на доставките, цените могат да се върнат към кризисните нива, на които бяхме свидетели миналата година.“

Саманта Дарт, старши енергиен анализатор в Goldman Sachs, заяви наскоро пред „BBC“ следното:

Проблемът е, че тези съоръжения в Австралия, които произвеждат втечнен природен газ, снабдяват цяла Азия.“

Тя обясни:

„Когато Азия няма достатъчно от него, те идват и купуват от Атлантическия басейн, така че втечненият природен газ, който иначе би бил доставен само в Европа, отива в Азия поради тази по-висока конкуренция за доставки.“

Нахлуването на Русия в Украйна миналата година доведе до рязко покачване на цените на петрола и газа, което доведе до рязко повишаване на сметките за енергия за домакинствата и предприятията. Миналата седмица цените на едро на природния газ в Европа скочиха поради опасения от прекъсване на доставките в „Шеврон“ и друг австралийски завод за втечнен природен газ, управляван от Woodside Energy.

В четвъртък „Уудсайд“ съобщи, че е постигнала принципно споразумение със синдикатите, представляващи работниците в завода в северозападния шелф. Заводите на „Уудсайд“и „Шеврон“ заедно представляват около 10 % от световните доставки на втечнен природен газ.

След началото на войната в Украйна през 2022 г. Русия намали доставките на природен газ за Европа. Това повиши цените в целия свят и накара държавите да търсят алтернативни източници на енергия, като например втечнен природен газ.

Австралия е един от най-големите износители на втечнен природен газ в света и доставките ѝ спомогнаха за охлаждането на световните цени на енергията.

Втечненият природен газ представлява метан или метан, смесен с етан, изчистен от примеси и охладен до приблизително -160 градуса по Целзий. Така газът се превръща в течност, която може да се транспортира в танкери под налягане. На местоназначението си втечненият природен газ се превръща отново в газ и се използва, както всеки друг природен газ, за отопление, готвене и захранване.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments