Министерство на енергетиката: Ще бъде ли търсен нефт и природен газ у нас?

0
35
Срещата
Срещата. Снимка: МЕ

Перспективите за търсенето на нефт и газ в Блок 1-21 „Хан Аспарух“, разположен в изключителната икономическа зона на България в Черно море, след оттеглянето на френската „Тотал“ от проекта бяха основна тема на разговора между министъра на енергетиката Владимир Малинов и представители на румънската „ОМВ Петром“ – дъщерно дружество на австрийската ОМВ.

„За българската страна потенциалният местен добив е с ключово значение за постигане на целите за диверсификация на източниците на енергийни ресурси. Разработването на местно находище би гарантирало енергийната сигурност и независимост на страната и ще допринесе за повишаване конкурентоспособността на икономиката. Продължаването на проучванията в потенциално перспективни находища като „Хан Аспарух“ е условие за ефективно постигане на тези цели“, подчерта министър Малинов по време на срещата.

Роб Добинс, ръководител международни отношения и активи на ОМВ Петром, запозна енергийния министър с предстоящите стъпки за продължаване на търсещо-проучвателните дейности в блока. По време на разговора стана ясно, че ОМВ оценява високо потенциала на блока в Черно море. В момента компанията е в процес на търсене на нов акционер в консорциума, като разглежда и възможността за сътрудничество с местна компания, което бе приветствано от страна на Министерството на енергетиката.

Договорът за търсене и проучване на нефт и природен газ в Блок 1-21 „Хан Аспарух“ е подписан на 29 август 2012 г. с „Тотал Е&П България“ и е с петгодишен срок. През 2013 г. към Тотал се присъединяват „ОМВ Офшор България“ ГМбХ и „Репсол България“ Б.В. През 2020 г. „Репсол България“ Б.В. прехвърля своя дял на останалите двама акционери – „Тотал Е&П България“ и „ОМВ Офшор България“ ГМбХ. В началото на тази година стана ясно, че Тотал се оттегля от проекта.

Министерство на енергетиката: Как България ще си сътрудничи със САЩ?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments