Проф. Танкова: Пациентите със захарен диабет са с приоритет за ваксиниране срещу COVID-19

0
16
Проф. д-р Цветалина Танкова
Проф. д-р Цветалина Танкова. Снимка: Министерство на здравеопазването, Facebook

На 14 ноември светът се обединява около идеята да се пребори с едно от най-коварните и най-разпространени през последните десетилетия заболявания. Целта на Световния ден за борба с диабета е да се повиши обществената осведоменост за захарния диабет и да се акцентира върху значението на превенцията и контрола му. По този повод от пресцентъра на Здравното министерство потърсиха за коментар проф. д-р Цветалина Танкова, дмн – водещ експерт в областта на захарния диабет на национално и международно ниво и член на Експертния съвет по ендокринология към МЗ. Тя е началник на Клиниката по диабетология в Университетска специализирана болница за активно лечение по ендокринология „Акад. Иван Пенчев“. Ръководител е на Катедрата по ендокринология към Медицинския факултет на МУ-София и е заместник-ректор по международно сътрудничество и проектно финансиране на същия университет. Наскоро проф. Танкова бе избрана за член-кореспондент на БАН в област „Медицински науки“.

Проф. Танкова, какво заболяване е диабетът?

Захарният диабет е хронично метаболитно заболяване, което се характеризира с повишено ниво на глюкозата в кръвта. Засяга всички възрасти, включително децата и младите хора.

Има два основни типа захарен диабет – тип 1 и тип 2, които се приемат за отделни заболявания, тъй като в етиологията и патогенезата им участват различни фактори.
Захарен диабет тип 1 се дължи на деструкция на бета-клетките на панкреаса с постепенно отпадане на инсулиновата секреция, като при изявата на заболяването е загубена около 90% от бета-клетъчната маса. В 85% от случаите причина за това са антитела, насочени към бета-клетките (автоимунен диабет), в останалите 15% се касае за идиопатичен захарен диабет тип 1. С оглед на инсулиновия си дефицит, пациентите се нуждаят от заместително лечение с инсулин, поради което в предишни класификации този тип се означаваше като инсулино-зависим захарен диабет (ИЗЗД).

Около 90% от пациентите страдат от захарен диабет тип 2, който се дължи на множество патогенетични дефекти – нарушена инсулиновата секреция на фона на инсулинова резистентност (нарушено инсулиново действие), нарушен инкретинов отговор, повишена реабсорбция на глюкоза в бъбреците, повишена секреция на глюкагон и др. За изявата му несъмнено е голяма ролята на факторите на околната среда – приемът на калорични готови храни и ограничената физическа активност са проблем в глобален мащаб.

Захарен диабет тип 2 по-рано се означаваше като диабет при възрастни – „старчески диабет“, но това понятие вече отпадна, тъй като се установи, че заболяването може да се изяви във всяка възраст. Децата и подрастващите също водят изключително нездравословен начин на живот – хранят сe с богати на калории храни, не спортуват и прекарват часове пред компютъра и телевизора; 40% от тях са с наднормено телесно тегло и затлъстяване, които са ключови рискови фактори за развитие на захарен диабет. Ето защо, дори и в тази възраст се наблюдава изява на захарен диабет тип 2.

И при двата типа захарен диабет – тип 1 и тип 2, има генетична предиспозиция към развитие на заболяването, която е свързана с различни гени. За изявата на заболяването при лица с генетична предиспозиция, обаче, са необходими фактори на околната среда – нездравословно хранене, заседнал начин на живот, наднормено тегло, затлъстяване, стрес.

На кои симптоми трябва да обърнем внимание?

Захарен диабет тип 1 обичайно се изявява с характерни признаци за болестта – жажда, често уриниране, включително и нощем, намаляване на теглото, въпреки нормален и дори повишен прием на храна, слабост, отпадналост. Тези оплаквания обичайно отвеждат пациента при лекар.

За разлика от това, захарен диабет тип 2, който в 90% от случаите се среща при хора с наднормено тегло и затлъстяване, обичайно се открива случайно при провеждане на изследвания по друг повод, като пациентите нямат никакви оплаквания. Трябва да се има предвид, че близо половината от хората, които са с диабет, не знаят за това.

Захарният диабет е коварно заболяване, тъй като в болшинството от случаите с нищо не подсказва за съществуването си. И така, нищо неподозиращ човек може да живее с това заболяване в продължение на години и когато се установи заболяването, може вече да са се развили редица от неговите усложнения, както се случва доста често.

Ето защо е изключително важно захарният диабет да се установи навреме. Хората, които са с повишен риск от захарен диабет, трябва периодично да се изследват за евентуално наличие на заболяването.

Какви са рисковите фактори? Може ли, например, прекомерната консумация на сладки храни да го отключи?

Много са рисковите фактори за развитие на захарен диабет – наличие на първостепенен или второстепенен родственик с диабет; наднормено телесно тегло или затлъстяване; високо кръвно налягане; отклонения в нивото на липидите в кръвта – холестерол и триглицериди; установен при предишни изследвания предиабет – повишена кръвна захар на гладно или нарушен глюкозен толеранс; наличие на сърдечно-съдово заболяване; жени, родили дете с тегло над 4 кг. или с диабет по време на бременност; жени със синдром на поликистозни яйчници.

При повишена консумация на сладки храни, които са и доста богати на калории, може да се стигне до увеличаване на теглото и така да се повиши рискът от захарен диабет. Само повишената консумация на сладки храни не може да е единствена и основна причина за развитие на диабет.

Диагнозата за цял живот ли е и какво трябва да е поведението след поставянето ѝ – хранителен режим, начин на живот и др.?

Захарният диабет е хронично заболяване, което е за цял живот. В отделни случаи може да се наблюдава ремисия на заболяването. При захарен диабет тип 1 може да се наблюдава т.нар. меден месец, когато нуждите от инсулин намаляват и дори може да се стигне до преустановяване на лечението с инсулин за определен период от време. При захарен диабет тип 2 е възможно също да настъпи ремисия, обичайно след значима редукция на тегло.

Съвременният подход при захарен диабет включва хранителен режим, оптимална физическа активност и съответни медикаменти.

Има доказателства, че постигането на добър контрол на диабета скоро след поставяне на диагнозата е свързано с дългосрочни ползи за пациентите. Така, навреме открит и контролиран захарен диабет е гаранция за добро качество на живот. Оказва се, че само с най-добрите медикаменти не може да се постигне добър контрол. Необходимо е пациентите да бъдат добре обучени за справяне със заболяването в ежедневието.

Задължително е прилагането на комплексен подход, който трябва да включва и контрол на телесното тегло, на кръвното налягане, на отклоненията в нивата на холестерола и триглицеридите, на протромботичното състояние, характерно за диабета, както и да се преустанови тютюнопушенето. Има достатъчно доказателства, че само така може сериозно да се намали рискът от развитие на инвалидизиращите усложнения на захарния диабет.

Разполагаме с медикаменти за лечение на захарен диабет тип 2, които освен намаляване на кръвната захар, водят и до намаляване на телесното тегло, на артериалното налягане. Водят и до предпазване на сърцето и бъбреците от увреждания при захарен диабет. Това са SGLT2 инхибиторите и GLP-1 рецепторните агонисти. Тези медикаменти са налични в България и пациентите, които имат нужда от тях, могат да ги получават безплатно след назначаване от лекар специалист по ендокринология.

Има ли лечение или само профилактика?

Има лечение на захарен диабет тип 1 и тип 2, но не може да се говори за излекуване. Със съвременните терапевтични средства може да се постигне контрол на кръвната захар и съпътстващите диабета рискови фактори. Всъщност основната цел на лечението на захарния диабет е хората с диабет да живеят нормален живот с диабета и въпреки него. Но това може да се постигне, само когато пациентът е добре обучен и може да се справя сам с диабета в ежедневието си. Ето защо, при диабет обучението и съучастието на пациента са решаващи за успеха.

Захарният диабет остава с пациента до края на живота му и по никакъв начин той не трябва да се превръща в роб на заболяването. Добре обученият пациент може да адаптира лечението към начина си на живот и да изпълнява любимата си професия, дейности, активности, да създава семейство, т.е. да живее нормално и пълноценно. А когато захарният диабет е своевременно открит, когато е контролиран добре, това е гаранция за отлагане или избягване на усложненията на заболяването, които често водят до сериозно инвалидизиране.

Можем ли да се предпазим?

Захарен диабет тип 2 е хронично заболяване, от което можем да се предпазим. Ако трябва да говорим за обратимост, тя е характерна за състоянието на предиабет, при което при вземане на съответни мерки с промяна в начина на живот и евентуално някои медикаменти, може да настъпи обратно развитие и връщане към състояние с нормална кръвна захар. Промяната в начина на живот е изключително важна и включва хипокалориен хранителен режим и физическа активност поне 30-45 минути дневно.

С информираност на населението относно рисковите фактори за захарен диабет, с редовни изследвания на хората с повишен риск, със своевременното установяване на състоянието на предиабет и с промяна в начина на живот има възможност да се предпазим от развитие на захарен диабет.

А какъв процент от българите страдат от диабет?

Захарният диабет е признат за един от най-значимите здравни проблеми в световен мащаб, придобил размерите на епидемия през последните години. Той засяга около 10% от населението в глобален мащаб, като честотата му прогресивно нараства. По данни на Международната диабетна федерация понастоящем в света има 537 милиона души със захарен диабет, като се очаква до 2045 г. броят им да достигне 783 милиона. В България има около 500 000 души с това заболяване. 8.3% от населението на възраст 20-79 г. у нас е със захарен диабет (по данни на IDF Diabetes Atlas, 2019), като около 90% от тях са със захарен диабет тип 2.

Какви рискове крие боледуването от COVID-19 за хората с диабет и ваксините успешно ли ги предпазват?

Захарният диабет не увеличава риска от заразяване със SARS-CoV-2. Но и захарен диабет тип 1 и захарен диабет тип 2 се отнасят към заболяванията, които са свързани със значимо по-висок риск от тежко протичане, неблагоприятна прогноза и развитие на усложнения при COVID-19 в сравнение с останалата популация. Придружаващите сърдечно-съдови, бъбречни заболявания, затлъстяване, допълнително увеличават тежестта на заболяването. Оптималният гликемичен контрол е от ключово значение по отношение на прогнозата при COVID-19.

Захарният диабет попада в категорията на хронични заболявания, които са с приоритет за ваксиниране срещу COVID-19. Всички международни организации и институции препоръчват хората със захарен диабет да бъдат насърчавани да се ваксинират срещу SARS-CoV-2.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments