Проф. Ива Христова: „Делта“ вариантът е по-опасен и по-заразен

0
25
Проф. Ива Христова
Снимка: Скрийншот "БНТ"

„Делта“ вариантът е по-опасен като клинично протичане и най-вече като инфекциозност, заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Ива Христова. Тя посочи, че точно оттам идва неговото доминиращо разпространение, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Медикът коментира:

„“Делта“ вариантът е много по-инфекциозен. „Алфа“ вариантът заразяваше при своята поява 2,5 пъти и повече, отколкото изходния вариант от Ухан. „Делта“ вариантът заразява 2,5 пъти повече от „Алфа“ варианта. Голямата разлика е в това, че става дума за мутации в повърхностния протеин, които променят способността на вируса да се свързва с антителата, образувани към предишен вариант. Хубавото е, че спрямо Алфа варианта Делта не е твърде променен и има, т. нар. кръстосан имунитет, т. е. до голяма степен преболедувалите и ваксинираните имат антитела, които, макар и не на 100%, свързват и неутрализират вируса.

Проф. Христова обясни, че ваксините са основното средство за профилактика срещу COVID-19. Тя е категорична, че на този етап няма друга надеждна алтернатива, която да предпази хората. По думите й те ни предпазват до 88% при новия щам. Според нея при „Делта“ вариантът на заден план остана намалението или загубата на обонянието и на вкуса. Медикът уточни:

Не, че този симптом напълно отсъства, но се проявява много по-рядко. На преден план излязоха симптомите на възпаление в гърлото и в носа, в това число ринит, болки в гърлото, суха кашлица с температура. Има данни, че тази кашлица и симптомите на засягане на долния отдел на респираторния тракт прогресират по-бързо. От общия брой на заболелите при „Делта“ варианта се регистрира и 2 пъти по-висок процент на хоспитализациите спрямо „Алфа“ варианта.“

Директорът на центъра разясни, че засега няма категорични данни дали има повишение на смъртността при новия щам. По думите й възрастта намалява, но не защото вирусът предпочита младите, а просто защото те останаха възприемчива група и такава с по-рисково поведение. Според нея това е така, защото вирусът засягаше предимно възрастната група от населението, която беше по-уязвима.

Д-р Христоа отбеляза, че при децата има повишение. Според нея това повишение е много сериозно, особено при възрастта между 15 и 20 години. При тази възрастова група ръстът на заболелите е много висок. По думите може да се предпазваме единствено ако се спазват противоепидемични мерки, но много по-стриктно. Тя разясни:

За да ограничим разпространението му, трябва да се съобразяваме с всички мерки, които се въвеждат от Министерство на здравеопазването спрямо развитието на епидемичната обстановка, като напр. да спазваме дистанция, да избягваме събиранията на закрито и т. н. Максимално трябва да ограничим възможностите и местата, където се срещат хората и могат да се заразят. Ваксините са основното средство за профилактика. Нямаме друга надеждна алтернатива, която да предпази хората. Те ни пазят в много висок процент и от „Делта“ варианта – много успешно срещу заразяване, а освен това и от тежко протичане и хоспитализации. 95% от хоспитализираните при едно проучване са били неваксинирани.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments