Пекин отрича задържането на политически заложници, но Канада твърди друго

0
19
Темида
Темида. Снимка: Pixabay

След като прекара близо 1000 дни в китайски затвор, канадският бизнесмен Майкъл Спейвър най-накрая чу присъдата си от съда, но все още няма яснота колко дълго всъщност ще остане зад решетките. Спейвър, предприемач с влиятелни бизнес връзки в Северна Корея, беше осъден в сряда на 11 години затвор по обвинения в шпионаж и незаконно предоставяне на държавни тайни на други страни. Съгласно разпоредба на китайския съд мъжът ще бъде депортиран, но засега липсват подробности кога и как ще се случи това.

Според експерти съдбата на канадеца зависи от резултатите от съдебно дело, което се развива от другата страна на Тихия океан, тъй като канадски съдия обмисля дали да предприеме екстрадиране на главната финансова директорка на китайския технологичен гигант Huawei, която е арестувана в Канада по обвиненията, че компанията е нарушила санкциите на САЩ срещу Иран. Както е известно, Мън Ванджоу беше арестувана във Ванкувър през декември 2018 г., а девет дни по -късно Спейвър и бившият канадски дипломат Майкъл Ковриг също бяха задържани в Китай – ход, възприет като политическо отмъщение за ареста на Мън.

Пекин отрича твърденията, че задържането на двамата канадци е по политически причини, но фактът, че съдебните производства срещу тях се провеждат в критични моменти за страната е достатъчно красноречив. Техните изслушвания, проведени отделно при закрити врата през март, бяха обявени ден преди първата среща на високо равнище между официални представители на САЩ и Китай след встъпването в длъжност на Джо Байдън. Междувременно присъдата на Спейвър бе произнесена в момент, когато изслушванията на Мън навлязоха в заключителния си етап във Ванкувър.

Правни експерти както от Китай, така и от други страни, смятат, че е трудно да се каже кога Спейвър би могъл да се върне в Канада. Мо Шаопин, виден адвокат по наказателни дела в Пекин, заяви, че според китайското законодателство, депортирането трябва да се извърши едва след като обвиняемият излежи присъдата си или поне по-голямата част от нея. Въпреки това той добави, че все пак има и чужденци, които са били депортирани, преди да излежат по-голямата част от присъдите си.

Според запознати с тази неяснота от страна на Китай в момента, управляващите целят да си оставят „някаква вратичка“ към Отава и Вашингтон. Все пак, не е съвсем сигурно, че „заложническата дипломация“ на Пекин ще да проработи. Канада е страна със стабилно върховенство на закона и съдебна независимост, а Трюдо многократно отказва да обмисли каквато и да е „разменно споразумение“ по отношение на освобождаването на Спейвър и другият задържан канадец Ковриг в замяна на Мън. Разликата между канадската и китайската правна система е по-очевидна от всякога, що се касае до условията, пред които са изправени Мън и двамата канадци. След като беше освободена под гаранция, Мънж живее в имението си със седем спални във Ванкувър и се радва на посещенията на приятелите и семейство си. Тя има право да се движи свободно из Ванкувър с GPS проследяващо устройство на глезена си. За разлика от нея Спейвър и Ковриг остават задържани с ограничен достъп до консулски служители и адвокати. Никой от тях не е виждал семейството си от над две години насам.

Спейър и Ковриг не са единствените чужденци, задържани в Китай по обвинения в шпионаж. Днес се навършва една година от задържането на Ченг Лей, австралийска гражданка, която е работила като бизнес репортер за китайската държавна телевизия „CGTN“. Тя беше официално арестувана през февруари по подозрение за незаконно предоставяне на държавни тайни в чужбина. Както сега при двамата задържани мъже, тогава властите също не предоставиха подробности относно обвиненията. Австралийският външен министър Марис Пейн сподели в изявление по-рано днес, че Канбера остава „сериозно загрижена“ за задържането и здравето на Ченг. Тя коментира:

Особено сме загрижени, че една година след нейното задържане продължава да липсва прозрачност относно причините за ареста.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments