ООН може да няма пари за заплати през следващия месец

0
115
Антонио Гутереш по време на среща в ООН. Снимка: UN Photo
Антонио Гутереш по време на среща в ООН. Снимка: UN Photo

Организацията на обединените нации може да няма достатъчно пари за заплати на персонала през следващия месец, ако държавите-членки не платят дължимото си, предупреди генералният секретар на САЩ Антонио Гутериш.

Той каза на бюджетната комисия на Общото събрание на 193-те членове, че ако не полагал усилия от януари за намаляване на разходите, тогава „не бихме имали ликвидността да подкрепим“ годишното събиране на световните лидери миналия месец.

„Този ​​месец ще достигнем най-големият дефицит на десетилетието. Рискуваме да влезем в ноември без достатъчно пари за покриване на заплати“, каза Гутериш. „Нашата работа и нашите реформи са изложени на риск.“

САЩ са най-големият участник в бюджета – отговорни за 22 процента от над 3.3 милиарда долара редовен бюджет за 2019 г. – който плаща за различните дейности, включително политически, хуманитарни, разоръжаване, икономически и социални въпроси и комуникации.

Вашингтон дължи около 381 милиона долара за предходни редовни бюджети и 674 милиона долара за редовен бюджет за 2019 г. Мисията на САЩ при ООН потвърди данните, предаде „Ройтерс“.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е коментирал, че Вашингтон поема несправедливо голямо бреме за разходите на ООН и настоя за реформи на световната организация.

Гутериш каза, че е въвел извънредни мерки миналия месец, за да се справи с недостига – свободни длъжности не могат да бъдат заемани, разрешени са само основни пътувания, а някои срещи може да се наложи да бъдат отменени или отложени. Ще бъдат засегнати операциите на ООН в Ню Йорк, Женева, Виена и Найроби и в регионалните комисии.

Мироопазващите мисии на ООН се финансират от отделен бюджет, който е 6.7 милиарда долара за годината до 30 юни 2019 и 6.51 милиарда долара за годината до 30 юни 2020.

САЩ отговарят за почти 28 процента от бюджета за мироопазване, но обещават да платят само 25 процента, както изисква американското законодателство. В момента Вашингтон дължи около 2.4 милиарда долара за мироопазващи мисии.

Държавите с най-голям принос в тази област са Етиопия, Индия, Бангладеш, Непал и Руанда.

Войниците от мироопазващите сили на ООН получават месечна заплата от 1 428 долара, сочат данни от юли 2019 г. Разходите за мироопазващите операции на ООН възлизат на по-малко от половин процент от глобалните военни разходи, посочва ООН.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments