Нови съобщения за стрелба въпреки примирието в Нагорни Карабах

0
26
Стрелба
Снимка от Pixabay

Етнически арменски сили в отцепилия се регион Нагорни Карабах обвиниха азербайджанската армия в нарушаване на примирието, постигнато с посредничеството на Русия, предава „BBC“.

На кадри в социалните мрежи от столицата на територията се чуваше стрелба. Азербайджан отхвърли информацията като „напълно невярна“.  Двете страни проведоха разговори за преговори за интегриране на анклава в Азербайджан, след като силите на Карабах се съгласиха да се предадат след 24 часа интензивни битки.

Ден след влизането в сила на примирието местните арменски сили заявиха, че Азербайджан използва „различни огнестрелни оръжия, нарушавайки споразумението за прекратяване на огъня. Според тях са се чули изстрели в центъра на големия град в региона, Ханкенди, известен като Степанакерт от арменците. Видеозаписи показват хора в града, които бягат и търсят прикритие, а на заден план се чува нещо, което прилича на стрелба с малки оръжия.

Независими наблюдатели не успяват да достигнат до територията, откакто Азербайджан започна ефективна блокада на района през декември 2022 г.

Министерството на отбраната на Азербайджан бързо отрече, че боевете са възобновени, като обяви:

„Категорично отричаме тази разпространена информация.“

Междувременно етнически арменски и азербайджански делегации се срещнаха в град Евлах, на около 100 километра (60 мили) северно от Ханкенди, за да обсъдят бъдещето на Нагорни Карабах. Снимки в държавните медии на Азербайджан показаха двете делегации, седнали с представители на руската мироопазваща мисия.

След прекратяването на огъня Азербайджан възнамерява да постави под пълен контрол отцепилия се регион в Южен Кавказ – където живеят около 120 000 етнически арменци. Нагорни Карабах е международно признат като част от Азербайджан.

Съгласно условията на споразумението местните карабахски сили трябва да се ангажират да бъдат напълно разпуснати, както и разоръжени. Наред с това е в сила и ангажимент арменските сили да се изтеглят, въпреки че правителството отрича да има военно присъствие там.

Арменците се опасяват, че поемането на контрол от Азербайджан може да доведе до етническо прочистване и карабахските арменци да бъдат принудени да бягат.

Президентът на Азербайджан Илхам Алиев обаче увери, че страната му няма нищо против населението, а само тяхната „престъпна хунта“. Русия информира, че нейните миротворци са евакуирали 5000 души от опасни зони от началото на офанзивата, съобщи информационната агенция Интерфакс в страната.

Най-малко четирима миротворци са били убити при обстрел, включително заместник-командирът на мисията, според руския вестник „Комерсант“. Президентът Алиев изрази своите съболезнования и каза на Владимир Путин, че ще бъде извършено разследване на смъртта им, съобщиха от Кремъл.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments