Нов експеримент с български прибор на космически кораб

0
62
Мисия в Космоса, космически кораб
Мисия в Космоса, космически кораб. Снимка: БАН

Полетът започна в 11:00 часа на 29 юни 2023 година от космодрума „Америка“ в Ню Мексико, САЩ, съобщиха от Българската академия на науките /БАН/.

В мисията участваха двама пилоти и четирима пътници: Панталеоне Карлучи, инженер в Националния съвет за научни изследвания на Италия, Колин Бенет, астронавт инструктор във Virgin Galactic, полковник Валтер Виладей от италианските военновъздушни сили и подполковник Анджело Ландолфи, лекар от италианските военновъздушни сили.

Мисия в Космоса
Мисия в Космоса. Снимка: БАН

Virgin Galactic нарича тази мисия Galactic 01. Тя е съвместно изследователско проучване на италианските военновъздушни сили и Националния съвет за научни изследвания на Италия, наречено „Virtute 1“. Мисията продължи около 45 минути като достигна височина от 85.1 километра. Тя включва 13 експеримента, предимно за медицински приложения.

Прибор Liulin-CNR-VG
Прибор Liulin-CNR-VG. Снимка: БАН

Първият експеримент е с българския преносим дозиметър-спектрометър Liulin-CNR-VG. Той е разработен по договор за сътрудничество между Института за космически изследвания и технологии на Българската академия на науките /ИКИТ-БАН/ и Националния съвет за научни изследвания на Италия (CNR), Департамента по инженерство, информационни и комуникационни технологии и технологии за енергетиката и транспорта.

Дозиметърът е разположен в корпус от екструдиран алуминий с размери 66х56х26 мм. Теглото му, включително батериите, е 98 грама. Приборът е разработен от екип в състав проф. д.ф.н. д-р Цветан Дачев, главни асистенти Борислав Томов и Юрий Матвийчук и инженерите Пламен Димитров и доц. Митьо Митев.

Очаква се приборът Liulin-CNR-VG да измери профилите на потока и дозата космическа радиация от нула до 85.1 километра. Те ще бъдат сравнени с измерените на балони профили до 35 км над Ню Мексико, САЩ с прибори от типа „Люлин“ при експерименти на НАСА през 2005 и 2015 г.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments