На Запада му липсват инструменти да накаже Путин

0
33
Флаговете на ЕС и Русия
Флаговете на ЕС и Русия. Снимка: Pixabay

Възмущението на Запада, новите санкции и обещаните най-съвременни оръжия дойдоха твърде късно, за да спасят мъжа, намерен застрелян до мотора си на обрасъл бряг край Киев, пише „CNN“. Тялото му беше запечатано на снимка през уикенда, белязан с ужасяващи кадри от Украйна, продължава изданието.

Убитият беше един от многото цивилни, чиято съдба произволно се сблъсква с варварската инвазия на президента Владимир Путин. Сцените, които се разкриват, докато руските войски се оттеглят от Киев, предизвикват изгарящи спомени за зверствата, посетени за последно над украинци от нацистите през Втората световна война. Това е една снимка на кървавата цена, която украинските цивилни плащат за манията на Путин от унижението на Русия през Студената война, и тя капсулира как глобалните отговори на престъпленията срещу човечеството – с изключение на военни действия – се борят да вървят в крак с порочния кръг на наземна война.

Чувството на отвращение от случващото се в Украйна даде нов импулс за държане на отговорност на Русия в понеделник. Европейският съюз и Украйна започнаха ново разследване на потенциални военни престъпления в киевското предградие Буча, където телата бяха открити разхвърляни по улицата. Членове на Конгреса призоваха президента Джо Байдън да ускори потока от оръжия в Украйна, за да отблъсне инвазията. Европейският съюз е изправен пред нарастващ натиск да приеме това, което би било болезнено икономически удар от пълното спиране на руския износ на петрол и въглища.

Байдън реагира на нарастващия каталог на нечовечност в понеделник, като призова за повече санкции и процес за военни престъпления срещу Путин. Американският президент подчерта:

„Може би си спомняте, че бях критикуван, понеже нарекох Путин военнопрестъпник. Той е военнопрестъпник. Този човек е брутален.“

Но ужасната трагедия, която се разкрива в Украйна, е, че всички мерки, които Западът е готов да обмисли, за да накаже Москва и да повлияе на дългосрочния ход на войната, не могат да направят много, за да спасят цивилните, които сега са мишени.

И е под въпрос дали някой от потенциалните отговори на путинските войски на кръвожадността така или иначе ще повлияе на безмилостния руски лидер.

Рефлексът на лидерите да предлагат ужасени осъждания, да изискват отговорност и да се нахвърлят срещу Путин е разбираем. Също така е важно светът да не бъде вцепенен в приемането. Но е малко вероятно Западът да спре кампанията на Путин от жестокости в краткосрочен план – особено след като руският лидер се оказа имунизиран от морално възмущение. И като се има предвид мащаба на вече извършената касапница, включително атаки срещу жилищни блокове, болници и бомбоубежища, той също изглежда отдавна е преминал границата на всякакво задържане.

Нова инерция за нови наказания за Русия последва един уикенд, в който се появиха мъчителни кадри на цивилни, застреляни, в стила на екзекуция, в Буча. Екип на „CNN“ също наблюдава масов гроб в града в неделя и стана свидетел на изнасянето на тела от мазе в понеделник.

Украйна предупреди в понеделник, че подобни сцени може да са „върхът на айсберга“, а президентът Володимир Зеленски каза, че се разкриват още по-лоши зверства. Зеленски, който говори пред Съвета за сигурност на ООН във вторник сутринта, каза:

„Вече има информация, че броят на жертвите на окупаторите може да е още по-голям в Бородянка и някои други освободени градове.“

„В много села от освободените райони на Киевска, Черниговска и Сумска област окупаторите направиха неща, които местните жители не бяха виждали дори по време на нацистката окупация преди 80 години.“

Путин знае границите на Запада

Най-строгите санкции досега, новият статут на Русия като глобален пария и нейната културна, дипломатическа, икономическа и спортна изолация все още не са спрели силния човек на Кремъл. Като се има предвид очевидно сигурната политическа позиция на Путин, той не проявява загриженост, че ще бъде обявен за военнопрестъпник, а шансовете той да бъде съден са отдалечени, освен зашеметяваща политическа промяна в Русия.

Междувременно презрението на Русия към понятието за отговорност блесна в абсурдните ѝ твърдения, че сцените на разложените тела, извадени от мазето, и изображенията на цивилни, очевидно убити в стил екзекуция, са инсценирани от украинците.

Въоръжен с най-големия запас от ядрени бойни глави в света, Путин разбира, че Западът не желае да се намесва директно в Украйна и да рискува катастрофален сблъсък с Русия с мерки като забранена за полети зона за спасяване на цивилни.

Той предлага урок защо други диктатори могат да обмислят преследване на ядрено оръжие. Видът на западните интервенции за спасяване на цивилни на места като Косово или Либия са забранени в Украйна, просто поради подразбиращата се сила на арсенала на руския лидер – и триенето на сабята му по-рано по време на войната.

Осемдесет години след като диктатори като Адолф Хитлер в Германия или Йосиф Сталин в Съветския съюз разпространиха терор вътре и извън своите страни, Путин създава ужасен нов спектакъл за 21-ви век – този на диктатор, който не може да бъде възпиран.

Особен вид безнаказаност

Желанието на Путин да поеме наказанията, които вече бяха наложени на Русия заради инвазията, му даде особен вид безнаказаност. Санкциите срещу руската икономика и олигарсите могат да имат изтощително въздействие в дългосрочен план. Но те явно са се провалили като инструмент за възпиране.

Руският лидер също изглежда готов да толерира тежките жертви сред своите войски пред героичната съпротива от украинските сили. Прекалибрирането на руската стратегия за опити за консолидиране на контрола над източните региони обаче може да покаже, че дори Путин може да бъде развълнуван от събитията във времето.

Извън това войната е военна, дипломатическа и икономическа катастрофа за Русия след неуспеха ѝ да постигне ключови цели. Но все пак може да бъде перверзен успех за Путин, ако целта му е просто да унищожи възможно най-голяма част от Украйна и да създаде парад на победата за руските държавни медии.

Така че в много отношения той (Путин) играе асиметрична игра със Запада, чиито санкции и наказателни мерки се основават на по-логичен поглед върху интересите на Русия и нейните собствени ограничения.

Въпреки това Белият дом реагира на ужаса, който се появява от Украйна, като обеща да ускори темпото на военна, хуманитарна и икономическа помощ за Киев. В понеделник американският съветник по националната сигурност Джейк Съливан каза:

„Изображенията от Буча толкова силно подсилват тегобата, че сега не е време за самодоволство.“

Подобна помощ може да съкрати войната и да облекчи атаките срещу цивилни в следващите седмици и месеци. Но Путин обсажда и бомбардира украинските градове от седмици. Милиони хора вече бяха изгонени от страната в Западна Европа като бежанци.

Процес като Нюрнберг?

Импулсът също нараства за някакъв вид официален механизъм, който да държи руските лидери отговорни за военни престъпления. Бившият украински премиер Арсений Яценюк каза пред Джейк Тапър от CNN в понеделник, че инвазията е най-голямата катастрофа в Европа след Втората световна война и заслужава система на правосъдие, подобна на Нюрнбергския процес срещу нацистките военнопрестъпници. Яценюк беше категоричен:

„Трябва да се подготвим веднага. Трябва спешно да стартираме един вид съвместна разследваща група, за да сме готови да изправим Путин пред правосъдието и да видим Путин да седи зад… решетките.“

Но естеството на международната система след Студената война би усложнило установяването на система, която са се радва на глобална легитимност. Русия, например, със сигурност ще наложи вето на всеки опит за ангажиране на ООН с гласуването на Съвета за сигурност. Китай също така ще се стреми да провали всяко усилие за налагане на отговорност за нарушения на правата на човека предвид собствените си репресии срещу уйгурските мюсюлмани, които Съединените щати сравниха с геноцид.

И все пак трудността да се изправи Путин пред правосъдието не означава, че руснаците по-ниски в командната верига не могат да бъдат разследвани, въпреки че Международният наказателен съд в Хага не провежда съдебни процеси задочно. Организацията обаче вече води разследвания в Украйна, която прие нейната юрисдикция, въпреки че не е член на съда.

Един потенциално значителен нов удар срещу Русия може да дойде от Европа, тъй като Европейският съюз налага нови санкции. Френският президент Еманюел Макрон подкрепи забраната за износ на руски въглища и петрол за ЕС още тази седмица.

Но е съмнително дали други големи сили, включително Германия, биха стигнали толкова далеч, предвид недостига на енергия и скокове до и без това висока инфлация, които биха довели.

Такъв ход несъмнено би допринесъл за напредък в глада за финансиране за войната в Украйна. Но в по-краткосрочен план това също би породило два въпроса: дали Путин дори вече е уязвим на натиск? И колко още украински цивилни ще загинат, докато той се случи?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments