Мобилизация в Русия: Много военнослужещи страдат заради лоши условия на живот

0
40
Военни сили
Снимка: Pixabay

Мобилизираните резервисти, които руският президент Владимир Путин посети миналата седмица на стрелбище югоизточно от Москва, изглеждаха перфектно. На видеозаписът, разпространен от Кремъл, се вижда как младите мъже, които се отправят към бойното поле в Украйна. Те са облечени в безупречни униформи, оборудвани с всички необходими за бойни действия средства като каски, бронежилетки и спални чували. Когато Путин ги пита дали имат някакви проблеми, те поклащат отрицателно глави. Това обаче е в ярък контраст с оплакванията, които се разпространяват широко в руските новинарски емисии и социални медии, а именно остър недостиг на екипировка, лоши условия на живот и оскъдно обучение на новобранците.

Откакто Путин обяви мобилизацията на 21 септември, независимите медии, правозащитниците и някои от военнослужещите обрисуваха мрачна картина на безсистемни, хаотични и етнически пристрастни усилия да се съберат колкото се може повече мъже и да бъдат изпратени бързо на фронтовата линия, независимо от уменията, подготовката и оборудването им. Видеоклипове, разпространени в руските социални мрежи, показват как призованите за военна служба мъже се оплакват от тесни и мръсни помещения, зле поддържани тоалетни и липса на храна и лекарства. В някои от кадрите мъжете дори показват ръждясалите си оръжия. В едно от видеата група наборни войници обикаля в полето и твърди, че са оставени там без храна и подслон. В други материали се вижда как мъжете са принудени да спят на пейки или плътно натъпкани един до друг на пода на тясно помещение.

Указът на Путин за частичната мобилизация не очертава ясни критерии за призоваване на фронта и не посочва колко души ще бъдат призовани. Министърът на отбраната Сергей Шойгу заяви, че това ще засегне само около 300 000 резервисти, които притежават съответния служебен опит и подготовка. В седмицата след издаването на указа млад мъж е открил огън по служител на наборната служба в сибирския град Уст-Илимск, като го е ранил тежко.

На 15 октомври при престрелка в тренировъчен лагер в южната Белгородска област са загинали 11 души, а 15 други са били ранени. Офиси за набиране на военнослужещи и други административни сгради са били умишлено подпалени. Вече е ясно, че в страна, в която почти всички мъже под 65 години са регистрирани като част от резерва на армията, процесът по мобилизация не е бил проведен внимателно. Зачестяват сигналите за връчване на призовки за мобилизация на лица без военен опит. Полицията събира принудително млади мъже по улиците на Москва и други градове, като дори нахлува в студентски общежития. Оказва се също, че службите за набиране на военнослужещи често пропускат да извършат обстойно необходимите медицински прегледи.

Путин обеща, че мобилизацията ще приключи до ноември, когато е насрочен редовният есенен набор. Военни експерти и правозащитни групи твърдят, че службите за наборна служба и тренировъчните лагери не могат да се справят адекватно и с двете неща едновременно, като предупреждават, че призоваването за военна служба може да се възобнови месеци по-късно. Към средата на този месец са били набрани 222 000 резервисти, съобщи президентът. Засега обаче не е ясно дали през оставащите две седмици ще бъде възможно да бъдат мобилизирани още 80000 души. Въпреки че вече не е налице масово напускане на страната, което до неотдавна се предприемаше често от младите мъже, а уличните протести почти са спрели, все още има хора, които се противопоставят твърдо на разпоредбите за мобилизиране в армията.

Независими и опозиционно настроени медии публикуваха инструкции как да се избегне задължителната мобилизация. Правозащитните групи също съветват мъжете да не подписват призовката, което се изисква, за да се счита тя за законно връчена, както и да избягват да посещават районите, където се намират офисите за набиране на военнослужещи. Някои мъже вече търсят алтернативна гражданска служба – право, което според адвокатите е гарантирано от конституцията.

27-годишният Кирил Березин е отговорил на поканата за повикване, оставена под вратата на апартамента му в Санкт Петербург, и е посетил службата за набиране на военнослужещи, за да подаде заявление за алтернативна гражданска служба. Въпреки желанието му обаче, той е бил отведен във военно поделение, разказва приятелката му Марина Циганова. Березин, който бързо е бил изпратен в учебно заведение в Южна Русия, е представил на командирите си документ, в който се казва, че не може да служи с оръжие, не може да убива хора и да помага на хора, които го правят, защото това противоречи на съвестта му. Циганова сподели още, че е представлявала младия мъж в съда в Санкт Петербург, където е било отнесено искането му, но то е било отхвърлено с мотива, че само редовите военнослужещи на възраст под 27 години имат право на алтернативна държавна служба. Тя разкри, че адвокатът му планира да обжалва, като се надява, че той няма да бъде изпратен в Украйна, докато трае съдебната битка.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments