Лесбос: Гръцката полиция премества мигрантите в нов лагер след пожара в „Мория“

0
104
Палатков лагер
Снимка от Pixabay

Полицията на територията на гръцкия остров Лесбос се е заела да премести хиляди мигранти и бежанци от опожарения бежански лагер „Мория“ в нов палатков лагер наблизо. Седемдесет жени, които са полицейски служители, облечени в защитни костюми, са пристигнали на място, за да организират преместването на голям брой жени и деца във временния лагер „Кара Тепе“.

Вчера четирима бежанци от Афганистан са били обвинени в умишления палеж, който унищожи лагера „Мория“ миналата седмица. Властите заявиха, че до момента 1800 души са се преместили в „Кара Тепе“. Въпреки това много мигранти и бежанци не желаят да останат на територията на Лесбос, тъй като лагера „Мория“ е бил пренаселен, а условията там – бедни. Те се надяват да успеят да отидат на други места в Европа, най-вече в Германия.

Повече от 12 000 души са избягали от пожара в Мория и оттогава по-голямата част от тях живеят без храна, вода и подслон. Мигрантите се подлагат на тестове за COVID-19 преди да бъдат настанени в лагера „Кара Тепе“. Агенция „Reuters“ съобщи, че 56 души от тях са дали положителна проба за вируса и властите правят всичко възможно да ги държат изолирани.

Пожарът в бежанския лагер е избухнал миналата седмица, след като 35 души от настанените там са се оказали заразени с COVID-19, като някои от тях са отказали да бъдат поставени под карантина.

Граждани от 70 държави са били приютени в „Мория“, повечето от Афганистан. Германското правителство се е съгласило да приеме 1553 мигранти от „Мория“ – това са членове на 408 семейства, получили статут на бежанци. По-рано Германия обяви още, че ще приеме до 150 непълнолетни лица, които са без придружител. Гърция е приютила 400 деца миналата седмица, като страните от ЕС са дали съгласие да ги приемат, въпреки че подробностите все още не са ясни.

От мигрантската криза през 2015 г. насам броят на пристигащите мигранти и бежанци на гръцките острови близо до Турция е намалял значително, но бежанските лагери, подобно на тези в Италия, остават пренаселени.

Гърция и Италия обвиниха по-богатите северни държави в ЕС, че не са споделили с тях тежестта на проблема, предвид факта, че незаконните мигранти, включително бежанци от военните зони,  продължават да търсят по-добър живот в Европа.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments