Какво всъщност има предвид Китай, когато говори за разширяването на НАТО на изток?

0
53
Знаме на Китай
Знаме на Китай. Снимка: Pixabay

Когато руските въоръжени сили започнаха непредизвикана атака срещу Украйна миналия месец, Пекин изглежда застана на страната на Москва, обвинявайки Съединените щати и техните съюзници от НАТО, че подканват конфликт, като позволяват на техния блок за сигурност да се разшири на изток, пише „CNN“.

Сега, когато Китай е изправен пред натиск от Запада да осъди руската инвазия, той засилва подобна реторика, за да говори за отпечатъка на Америка в Азия.

През последните дни висши служители на китайското външно министерство и влиятелни издания на комунистическата партия обвиниха САЩ, че се стремят да изградят подобен на НАТО блок в Индо-Тихоокеанския регион, с едно официално предупреждение за „невъобразими“ последици, ако това стане.

На конференция в Пекин в събота заместник-министърът на външните работи на Китай Льо Ючен каза, че кризата в Украйна може да се използва като „огледало“ за разглеждане на ситуацията със сигурността в Азиатско-тихоокеанския регион.

Льо не посочи името на САЩ, но изрично се позова на Индо-Тихоокеанската стратегия – план, който администрацията на Байдън изложи подробно миналия месец за укрепване на ролята на Америка в региона, като например чрез подкрепа на демокрацията и укрепване на нейните съюзи и партньорства, включително с Тайван.

Изграждането на „затворени и изключителни малки кръгове или групи“ в региона „е толкова опасно, колкото и стратегията на НАТО за разширяване на изток в Европа“, каза Ле на събитието в университета Цинхуа, според версия на речта, публикувана от китайското външно министерство. Той беше категоричен:

„Ако се остави без контрол, това ще доведе до невъобразими последици и в крайна сметка ще изтласка Азиатско-Тихоокеанския регион над ръба на пропаст.“

Критиката на Китай към НАТО последва опитите да се представи като неутрален участник в украинската криза, като отказва да осъди атаките на Русия срещу цивилни, като същевременно подчертава хуманитарната си помощ за Украйна и отрича да обмисля военна подкрепа на Москва. Въпреки това опитът на Китай да направи паралели между стратегията на САЩ в Индо-Тихоокеанския регион и „разширяването на изток“ на НАТО в Европа отблизо отразява говорещите точки от Москва, като поражда сериозни съмнения относно предполагаемия неутралитет на Пекин.

Руският лидер Владимир Путин многократно се опита да използва опасенията за разширяването на НАТО, за да оправдае бруталната си инвазия в Украйна. Сега експертите твърдят, че Китай се стреми да използва настоящата криза в Украйна не само за да засили представянето си на САЩ като предполагаем подбудител на конфликт, независимо дали в Европа или Азия, но и за да предупреди за последствията, ако САЩ и страните в регион се изравнява срещу Китай.

Китай „се възползва“ от кризата

Акцентът на Вашингтон върху Индо-Тихоокеанския регион дойде в момент, когато Китай настоява за по-агресивна външна политика, удвоявайки териториалните си претенции, като същевременно заема по-твърда линия в отговор на предполагаемите предизвикателства.

През последните години Китай се отрече от решението на трибунала на ООН, отхвърлящо огромните му териториални претенции в Южнокитайско море, като същевременно продължава да милитаризира позициите си там и да тормози други ищци. Той също така засили заплахите си срещу самоуправляващия се Тайван с рекордни нахлувания на бойни самолети в зоната за идентификация на ПВО на острова през последните месеци. Ли Мингджианг, доцент и катедра на ректор по международни отношения в S. Rajaratnam School of International Studies (RSIS) в технологичния университет на Сингапур, направи следния коментар:

„Не е изненадващо, че Китай ще се възползва от кризата в Украйна, за да се насочи към Индо-Тихоокеанската стратегия.“

Ли посочи „нарастващите тревоги“ на Китай относно възобновяването на форума за сигурност „Quad“ между Индия, Япония, Австралия и САЩ и на пакта за сигурност AUKUS между Австралия, Обединеното кралство и САЩ, както и силния ангажимент от САЩ, за да запази дългогодишната си роля в региона, очертана в Индо-Тихоокеанската стратегия на Байдън миналия месец.

„Намерението е ясно – Китай иска да изпрати това послание до САЩ и страните от региона, че Индо-тихоокеанската стратегия и американските съюзи за сигурност също могат да генерират подобна динамика на сигурността (с тази), наблюдавана в Европа, включваща Русия.“

Това послание се изпраща и преди извънредната среща на върха на НАТО в четвъртък, на която президентът на САЩ Джо Байдън ще се срещне със съюзнически лидери в Брюксел, за да обсъдят ситуацията в Украйна – в поредната демонстрация на поразителната солидарност на блока от началото на кризата.

Послание до Америка

Предупрежденията на заместник-външния министър Ле за присъствието на САЩ в Индо-Тихоокеанския регион бяха повторени в понеделник от китайския посланик в АСЕАН на пресконференция в Джакарта. Там посланик Дън Сидзюн обвини САЩ, че „създават набор от „правила на бандата“, като същевременно твърдят, че поддържат международния ред“ и повеждат региона „по лош път“, според китайската държавна медия The Paper.

Подобен тон беше възприет в статия за китайската Народна освободителна армия е „Daily“, препубликувана миналия уикенд на уебсайта на влиятелното списание на комунистическата партия Qiushi, което се насочи към Индо-Тихоокеанската стратегия и каза, че създаването на блокове от САЩ е „важна причина за продължаващото влошаване и ескалация на въпроса с Украйна“.

Това не е първият път, в който Китай се опитва да направи паралели между стратегията на САЩ в Индо-Тихоокеанския регион и НАТО през последните години и опасенията са в основата на ключова позиция, която сближава Русия и Китай: тяхното взаимно недоверие към САЩ.

Това беше подчертано в съвместно изявление от 5000 думи, публикувано седмици преди инвазията в Украйна, в което и двамата изразиха своята опозиция срещу „по-нататъшното разширяване на НАТО“ и обещаха „да останат изключително бдителни относно негативното въздействие на Индо-Тихоокеанска стратегия“. Експертите обаче посочват, че има огромни разлики между НАТО, алианса за сигурност, и стратегията на САЩ в Индо-Тихоокеанския регион, която не е само за сигурност, но включва редица политики. САЩ, със собствена дълга граница с Тихия океан и островната държава Хавай, също имат територии в Индо-Тихия океан, включително Гуам.

Други нации също засилиха дейността си в региона в опит да се противопоставят на влиянието на Китай. През последната година Великобритания изпрати най-голямата си концентрация на морски и въздушни сили за съвместни учения във Филипинско море, докато Германия изпрати военен кораб през Южнокитайско море за първи път от почти две десетилетия. Франция също миналата година обяви план за засилване на морското си сътрудничество с южната част на Тихия океан. Китай често отблъсква подобни действия, осъждайки това, което вижда като усилия за ограничаването им.

Междувременно китайската позиция игнорира факта, че американските партньорства за сигурност са дошли в отговор на собствената бърза военна модернизация на Китай, според Дрю Томпсън, старши научен сътрудник в Училището по публична политика Лий Куан Ю в Националния университет на Сингапур.

Съединените щати „все повече се привличат към по-дълбоки и по-силни съюзи за сигурност поради (китайската военна) модернизация“ и „липсата на откритост и прозрачност“ на Пекин спрямо своите съседи относно своите намерения, каза Томпсън.

Но китайските лидери не виждат връзка между други страни в региона, които се предпазват от военната модернизация на Китай“ чрез отношения със САЩ, добави той.

Въпросът за Тайван

Друг въпрос, много по-близък до дома, може също да обясни защо Китай иска да изрази опасенията си относно САЩ в Азиатско-тихоокеанския регион на фона на кризата в Украйна – Тайван. Това беше предложено в 110-минутна видеосреща между президента на САЩ Джо Байдън и китайския лидер Си Дзинпин в петък, в която опасенията на Си относно Тайван очевидно бяха фокусна точка за китайската страна.

„Някои хора в САЩ изпратиха грешен сигнал до силите за „независимост на Тайван“. Това е много опасно. Неправилното третиране на тайванския въпрос ще има разрушително въздействие върху двустранните връзки“, каза Си пред Байдън, според показания на Министерството на външните работи.

Анализаторите направиха сравнения между авторитарните заплахи за Украйна и Тайван, самоуправляваща се островна демокрация, която Пекин твърди, че е своя и не изключва възможността да бъде взета със сила. По-рано този месец група бивши служители на отбраната и сигурността на САЩ пътуваха до Тайпе в знак за американска подкрепа на фона на европейската криза.

Това се свързва и с по-големите опасения на Китай в Индо-Тихоокеанския регион, каза Ли от RSIS. Той подчерта:

„Ако има конфликт по въпроса с Тайван, най-лошият сценарий (за Китай) би бил, че Китай не само ще трябва да води война срещу Тайван, срещу САЩ, (но това) може би някои съюзници на САЩ ще бъдат замесени срещу Китай.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments