Изменението на климата: Докладът на IPCC предупреждава за „необратими“ въздействия на глобалното затопляне

0
36
Климатични промени
Климатични промени. Снимка: Pixabay

Много от въздействията на глобалното затопляне сега са просто „необратими“ според последната оценка на ООН, пише „BBC“. Но авторите на нов доклад казват, че все още има кратък период от време, за да се избегне най-лошото. Междуправителствената група по изменение на климата оповести, че хората и природата са изтласкани отвъд възможностите си да се адаптират. Над 40% от световното население е „силно уязвимо“ към климата, сочи изследването. Но има надежда, че ако повишаването на температурите се поддържа под 1,5 градуса по Целзий, това ще намали прогнозираните загуби.

Само 4 месеца след COP26, където световните лидери се ангажираха с бързи действия срещу изменението на климата, това ново проучване на ООН показва мащаба на тяхната задача. Проф. Дебра Робъртс, сътрудник-председател на IPCC, казва:

„Нашият доклад ясно показва, че местата, където хората живеят и работят, може да престанат да съществуват, така че екосистемите и видовете, с които всички сме израснали и които са централни за нашите култури и информират нашите езици, могат да изчезнат.“

И допълва:

„Така че това наистина е ключов момент. Нашият доклад посочва много ясно, че това е десетилетието на действие, ако искаме да обърнем нещата.“

Този доклад на IPCC е вторият от трите прегледа на водещия световен изследовател на климата. Миналия август първата част подчерта мащаба на ефекта, който хората оказват върху климатичната система. А този нов доклад разглежда причините, въздействията и решенията на изменението на климата. Той дава най-ясната индикация към днешна дата за това как по-топлият свят се отразява на всички живи същества на Земята. Докладът е ясен разказ за жестоките последици, които светът вече изпитва, като нарастващия брой хора, умиращи от жега. Авторите обаче казват, че все още има кратък период от време, за да се избегне най-лошото.

„Едно от нещата, които мисля, ч наистина, наистина стават ясни в доклада, е, че да, нещата са лоши, но всъщност бъдещето зависи от нас, а не от климата“, каза д-р Хелън Адамс, водещ автор на доклада от King’s College, Лондон.

Докладът показва, че екстремните метеорологични явления, свързани с изменението на климата, като наводнения и горещи вълни, удрят хората и други видове много по-силно, отколкото показват предишни оценки. Новото проучване казва, че тези въздействия вече надхвърлят способността на много хора да се справят.

Докато всички са засегнати, някои са засегнати много по-силно. Този резултат много зависи от това къде живеете.

Между 2010 и 2020 г. 15 пъти повече хора загинаха от наводнения, суши и бури в много уязвими региони, включително части от Африка, Южна Азия и Централна и Южна Америка, отколкото в други части на света.

Природата вече вижда драматични въздействия при сегашното ниво на затопляне. Кораловите рифове се избелват и умират от повишаващите се температури, докато много дървета се поддават на суша.

Докладът подчертава увеличаващите се въздействия, които се очакват, тъй като повишаването на глобалните температури, в момента около 1,1 градуса, се насочва към 1,5 градуса по Целзий.

Продължаващото и ускоряващо се покачване на морското равнище все повече ще засегне крайбрежните селища, тласкайки ги към „потапяне и загуба“.

При всички сценарии за емисии IPCC очаква още милиард хора да бъдат изложени на риск от специфични за крайбрежните климатични опасности през следващите няколко десетилетия.

Ако температурите се повишат до между 1,7 и 1,8 градуса по Целзий над нивото от 1850-те години, тогава докладът посочва, че половината човешко население може да бъде изложено на периоди на животозастрашаващи климатични условия, произтичащи от топлина и влажност.

Коментирайки обобщението, генералният секретар на ООН Антонио Гутериш го описа като „атлас на човешкото страдание“. Той не се съмнява къде е вината.

„Фактите са неоспорими. Тази абдикация от лидерство е престъпна. Най-големите замърсители в света са виновни за палеж на единствения ни дом.“

Нарастваща загриженост за здравето

Болестите вероятно ще се разпространят по-бързо през следващите десетилетия, казват авторите на изследването. Съществува особен риск промяната на климатичните условия да облекчи разпространението на пренасяната от комари треска денга до още милиарди до края на този век.

Освен въздействието върху физическото здраве, този доклад за първи път посочва, че изменението на климата може да влоши проблемите с психичното здраве, включително стрес и травми, свързани с екстремни метеорологични явления и загуба на поминък и култура.

Заплахи от затопляне за видовете

  • Около половината от живите организми, оценени в доклада, вече се движат към по-високо ниво или към полюсите.
  • Докато до 14% от оценените видове вероятно ще бъдат изправени пред много висок риск от изчезване, ако светът се затопли с 1,5 градуса, това ще нарасне до 29% от видовете при 3 градуса по Целзий на затопляне.
  • За същества, живеещи в райони, които са класифицирани като уязвими горещи точки на биоразнообразието, се очаква техният и без това много висок риск от изчезване да се удвои, когато затоплянето се повиши до 2C, и да се увеличи десетократно, ако светът отиде до 3C.
  • Някои изследователи спекулират, че надхвърлянето на 1,5C за кратък период от време би било приемливо, ако температурите паднат под нивото скоро след това.

Този доклад казва, че този подход крие опасности. Линда Шнайдер от Института Хайнрих Бол, която беше наблюдател в дискусиите на IPCC, изложи следното мнение:

„При всяко превишаване има нарастващ риск от достигане на повратни точки и задействане на обратна връзка в климатичната система, като размразяване на вечна замръзване.“

„Това би го направило много по-трудно, може да направи невъзможно връщането под 1,5 градуса по Целзий.“

В доклада се пренебрегва технологичните поправки като отклоняване на слънчевите лъчи или премахване на въглеродния диоксид от въздуха, като се казва, че те могат да влошат нещата. Резюмето за политиците поставя голям акцент върху „устойчивото на климата развитие“, което според него помага за изграждането на сила за справяне с изменението на климата във всяко общество. Проф. Брайън О’Нийл, водещ автор на IPCC от Тихоокеанската северозападна национална лаборатория в САЩ каза:

„Ако нашите пътища на развитие са такива, в които здравните системи не се подобряват много, образованието не се подобрява много, нашите икономики не се развиват много бързо и неравенството остава голям проблем, това е свят, в който се наблюдава особена степен на изменение на климата. ще има наистина голямо влияние.“

Той допълни:

„За разлика от това, ако това е свят, в който наистина постигаме бърз напредък в образованието, здравеопазването и бедността, ако изменението на климата бъде наложено на това общество, рискът ще бъде много по-нисък.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments