Има и “по-опасно от COVID-19”. Половината легла в болниците са празни

0
475
Болнично отделение
Снимка: Pixabay

Текстът е препечатан от „Свободна Европа“. Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.
Генка Шикерова е разследващ журналист. Работила е дълги години в бТВ и Нова телевизия.

В края на миналата година мъж, чиято самоличност няма да разкрием, разбира, че трябва да бъде опериран. Планово. Той е на 55, с фрактура на хумерус (счупване на горния край на раменната кост).

“Тази операция може да се отлага, но не неограничено”, каза за Свободна Европа директорът на болницата, където е трябвало да се случи операцията.

В края на октомври обаче министърът на здравеопазването издава заповед за спиране на плановите операции заради нарастващия брой случаи на заразени с COVID-19. Така пациентът разбира, че няма да бъде опериран скоро.

“Притеснението и стресът от това, че трябва да бъде планов, доведоха до инфаркт и човекът почина”, казаха от болницата.

В началото на март плановите операции в 22 от общо 28 области на страната спряха за трети път от началото на кризата с COVID-19. Този път това стана не с централизирана заповед, а с “локални мерки” според новата стратегия на здравното министерство.

“Решението на министъра на здравеопазването за спиране на плановия прием и плановите операции в лечебните заведения може да е по-опасно за пациентите от причината за взимането на това решение”, реагираха с позиция от Българската болнична асоциация (ББА).

“Предишните спирания на плановите операции не доведоха до добър резултат при пациентите”, каза за Свободна Европа Свилена Димитрова, председател на ББА.

Операция
Снимка: Pixabay

“Хората си мислят, че просто не могат да отидат на лекар. Изпускат се спешни ситуации, влошава се състоянието на пациентите, защото се създава усещането, че в болниците е опасно”, каза тя.

“Не приемам това като мярка”, каза за Свободна Европа д-р Стефан Константинов, директор на УСБАЛ по онкология.

“Имаме болници, които наистина са препълнени с COVID-19 и там е логично плановите операции да бъдат спряни, за да се освободи персонал. Но при нас всичко е свързано с планиране”, каза той.

“Това не е спряно, но има хора, за които не може да се прецени, като например жена с киста на яйчник, за която може да разберем дали е доброкачествена или злокачествена едва когато я оперираме”.

Според него решението за спиране на тези операции е дошло в момент, в който се разрешава всичко.

“Аз съм за диференциран подход спрямо различните лечебни заведения. Там, където няма капацитет, да се спрат плановите операции”, каза д-р Константинов.

“Няма никакво основание за спиране на плановия прием в болниците, защото болниците имат достатъчно легла и персонал”, каза за Свободна Европа д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването. По думите му в момента болниците са най-безопасното място.

„Те не са източник на зараза, защото всеки планов пациент влиза там проверен”.

Пациент
Снимка: Pixabay

“Лекарите, които участват в една планова операция, освен хирурзи, са анестезиолози, анестезиологични сестри. Имаме нужда от тези хора да бъдат свободни, да бъдат неуморени тогава, когато пълним реанимациите или болниците с пациенти с коронавирус”, каза в интервю за Свободна Европа министърът на здравеопазването Костадин Ангелов.

“Това категорично не означава застрашаване здравето на останалите пациенти. Планова операция означава операция, която може да бъде отложена във времето и която не застрашава живота и здравето на човека”.

Според д-р Кацаров обаче това не е така.

“Забраната ще доведе до нелекувани хора, а това в медицината се измерва с по-висока смъртност или инвалидизация”, каза той.

„Внуши се, че болниците се изчерпват и няма легла. През декември 2020 г. през болниците са преминали 1 млн. 480 хиляди пациенти, от тях 62 200 с ковид, 4,2% е натоварването. В същото време през 2019, когато няма ковид са преминали с 400 000 души повече. Оказва се, че едва 40% от легловия фонд е бил зает в най-тежките натоварени заради пандемията месеци”, каза в неделя в интервю за БНТ бившият директор на НЗОК Дечо Дечев.

По данни на НЗОК към 16 март са заети половината от леглата в болниците. Броят на приетите с COVID-19 e 14 на сто от общия брой, настанени за лечение пациенти.

Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments