Евродепутатите призоваха за утвърждаване на върховенството на закона

0
11
Европейски парламент, Брюксел. Снимка. wikimedia commons
Снимка. wikimedia commons

Евродепутатите призоваха за утвърждаване на върховенството на закона в пленарен дебат, в който взе участие и министър-председателят на Полша Матеуш Моравецки. Пред Европарламента говори и председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен и словенският министър на външните работи Анже Логар. Повечето членовете на ЕП осъдиха спорното решение на полския Конституционен трибунал от 7 октомври.

Те поставиха под въпрос независимостта на самия съд и предупредиха за регресивния път на полското правителство към тоталитаризъм. Членовете на ЕП подчертаха, че всички държави от ЕС доброволно са се съгласили с общи правила при присъединяването си към Съюза и настояха, че няма противоречие между правния ред на ЕС и полската конституция.

От името на Словенското председателство на Съвета на ЕС министър Логар заяви, че върховенството на правото на ЕС е основата на ЕС и основата за съвместен живот в общия европейски дом. Той подчерта, че Съветът интензивно обсъжда въпроса за върховенството на закона и че председателството се ангажира да постигне напредък в процедурата по член 7. 

„Решението на полския Конституционен съд поставя под въпрос основите на ЕС и е пряко предизвикателство за единството на европейския правен ред„, заяви председателят на Комисията фон дер Лайен.

За първи път съд на държава членка намира договорите на ЕС за несъвместими с националната конституция – продължи тя. Тя обяви, че Комисията ще предприеме действия, като се позова на процедурите за нарушение, механизма за условност и други финансови инструменти за защита на бюджета на ЕС срещу нарушения на принципите на правовата държава, както и на процедурата по член 7, определяща сериозно нарушение на ценностите на ЕС.

Полският министър-председател Моравецки заяви, че „върховенството на правото на ЕС не се разпростира върху конституционната система (…). Полската конституция е най-висшият правен акт в Полша; тя стои над всеки друг правен принцип“. Той твърди също, че конституционните съдилища в други държави членки, включително Германия, Франция, Дания, Испания, Италия и Румъния, в миналото са издавали решения, подобни на сега обсъжданото.

Мнозинството от евродепутати поискаха от Комисията да използва всички налични инструменти, за да защити преди всичко полските граждани и най-накрая да задейства механизма за условност, свързан с върховенството на закона. Те също така поискаха да се започнат процедури за нарушение и Съветът най-накрая да предприеме действия в съответствие с член 7 (ДЕС).

Членовете на ЕП изразиха силната си подкрепа за полските граждани, които излизат на улицата, за да се борят за върховенство на закона, и за съдиите и прокурорите, които продължават да прилагат правото на ЕС, и призоваха полските власти да се вслушат в техния глас и да ги уважат.

От друга страна, някои евродепутати разкритикуваха институциите на ЕС, че са загрижени за независимостта на съдебната система и разделението на властите само в някои държави членки, като заявиха, че върховенството на правото на ЕС се използва, за да се дадат повече правомощия на ЕС, отколкото първоначално са определени в договорите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments