Експерт: Младите не искат да работят, намерили са формулата да не работят и да се чувстват добре

0
75
Жени, интервю, работа
Работа. Снимка: Pixabay

Приблизително всеки трети гражданин у нас на възраст 20-29 години попада в групата на бедните, сочат данни на Евростат. Едва 56 процента от българите на тази възраст работят на фона на средно около 65 на сто за държавите в Европейския съюз /ЕС/. Наблядава се голям дисбаланс между очакванията на работодателите и младите хора. По този повод председателят на Българската конфедерация по заетостта Надя Василева коментира в ефира на „Bulgaria ON AIR“:

„Не бих нарекла тези младежи бедни. Това, че не искат да работят, е свързано с това, че са намерили формулата да не гладуват и да се чувстват добре. По-голямата част от поколението Z имат различно разбиране за работата. Те се чувстват добре и не вярват, че работата трябва да ги съпътства до края на живота им. Има доста разминавания между очакванията на работодателите и на младите хора. Има работодатели, които се опитват да експлоатират хората и това води до разбирането на младите. Разбира се, има работодатели, които имат добри условия.“

Специалистът смята, че по-възрастните служители са разглезили работодателите, тъй като се раздавали повече и създавали впечатлението, че са налични по всяко време, което в момента не е ценност на новото поколение. По думите й младите искат повече свободно време, както и да се занимават с неща, които харесват, като работата вече не е само заради парите, а и нещо, което трябва да се прави с желание.

Много се насочват към предприемачеството, заяви Василева, допълвайки, че отдавна България е трябвало да погледне към вноса на кадри отвън, което щяло да се окаже добър изход за икономиката ни. Тя засегна и инфлуенсърството и начина за получаване на доходи от социалните мрежи. Според нея с развитието на света и технологиите, работата става доста атипична. Има множество начини да се изкарват пари, които трудовото законодателство не обхваща, като това не е валидно само за страната ни, изтъкна Василева.

„Има млади хора по целия свят, които не работят. Такъв е трендът, който, за съжаление, трябва да следваме. Работодателите трябва да измислят все повече начини за задържане на хората“, каза тя.

Всичко е индивидуално и разбира се има младежи, които имат желание за работа, категорична е Василева. И все пак прогнозира, че е възможно да се повиши пенсионната възраст и да се намалят годините за работа.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments