Два са центровете за лечение с рековалесцентна плазма у нас, може да се открият още

0
199
плазма
Снимка: Фейсбук

Два са центровете за даряване на плазма към момента. Единият от тях е във ВМА, където пациентите се картотекират, както и в Националния кръвен център. Има областни градове, които са готови утре да отворят центрове за даряване на плазма, но им трябва разрешение или заповед от министъра на здравеопазването, който да каже – ето тук може да се дарява плазма, спасявайте своите близки, приятели, спасявайте лекарите.

Това каза пред „бТВ“ д-р Павлина Михайлова – председател на Сдружението за лечение на COVID – 19 с плазмаРековалесцентна плазма е плазма, която съдържа антитела. Тя е взета от преболедувал, на който организмът е създал такива антитела и помага в средно до тежко състояние. Дали да се прилее плазма или не, решава лекуващият лекар. Във връзка с това Михайлова каза:

„Общопрактикуващите лекари тепърва започват да използват този метод. Затова ние първо ще обучим тях. Това се налага, тъй като не искаме методът да бъде компрометиран. Ние като сдружение направихме фейсбук група, за да може да се свързваме с нуждаещите се и желаещите да дарят.“

За даряване на кръвна плазма има критерии, които са обявени на сайта на Националния кръвен център. Сред тях са, че възрастта на хората трябва да е до 65-годишна възраст и да са без придружаващи заболявания. Наред с това те трябва да нямат прекаран хепатит, кръвопреливания и да докажат, че са прекарали COVID-19 с един позитивен тест от 40 дни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments