Депутатите бързат с приемането на промените в Изборния кодекс – какъв знак е това?

0
81
Народно събрание
Народно събрание. Снимка: НС

Депутатите бързат с окончателното приемане на промените в Изборния кодекс. Това стана ясно, след като бяха одобрени на първо четене с почти пълно мнозинство. „Въздържал се“ гласува единствено един народен представител на ГЕРБ. Приет беше законопроектът на „Има такъв народ“. Но между двете четения депутатите ще има само три дни за внасяне на предложения, а не както е обичайно – седем. Това стана отново по предложение на „Има такъв народ“. Против бяха от ГЕРБ и БСП, предаде „24 часа“.

Любен Дилов-син видя в това някакъв знак, че нямало да може да се състави правителство и страната върви към нови парламентарни избори. За да бъдат проведени по нови правила, те трябва да бъдат приети бързо, защото служебният кабинет, назначен от президента Румен Радев, ще работи без парламент.

Законопроектът на „Има такъв народ“ за промени в Изборния кодекс предвижда въвеждането на изцяло машинно гласуване. Освен това българските граждани в чужбина ще имат правото да подадат своя глас по пощата. Въпреки това в секциите ще се поддържа и резерв от хартиени бюлетини, ако възникне неразрешим технически проблем, както видяхме, че се случи на изборите на 4 април и то на доста места.

От „Има такъв народ“ предлагат още да се въведе избирателен район в чужбина. По този начин българите зад граница ще могат да гласуват с преференции и за независими кандидати за народни представители.

В законопроекта е разписано и да няма ограничение при броя на секциите в чуждите държави. В момента то е 35 за страните, които не са членки на Европейския съюз.

В проекта на „Има такъв народ“ е предвидено и въвеждането на експериментално електронно гласуване още на президентския вот тази есен. Предлага се също съставът на Централната избирателна комисия да бъде сменен, като партиите, които имат представители в Европейския парламент, да нямат квота в ЦИК.

Най-големи дебати предизвика днес в пленарната зала законопроектът на ГЕРБ за мажоритарния вот. Стигна се до обиди, закани за съд и напътствия за мандати на партията на Слави Трифонов. Председателят на Народното събрание Ива Митева разкритикува проекта на ГЕРБ и обясни, че това, което се внася, не е много сериозно.

Цвета Караянчева пък отговори, че оставала с впечатлението, че 2017 година те са искали национален референдум по въпроса, а не Слави Трифонов. В отговор Ива Митева обвини ГЕРБ в популизъм. И припомни, че предложения за мажоритарна система са били внасяни и преди и то с ясното съзнание, че няма да бъдат приети от парламента. Освен това сега от „Има такъв народ“ щели да разпишат през преходните и заключителните разпоредби на Изборния кодекс, че пропорционалната система щяла да се прилага само и единствено до следващите парламентарни избори. Тошко Йорданов пък обясни отново, че те коалиция с партиите на статуквото няма да правят и вероятността за предсрочни избори била огромна. А мажоритарна система не можела да бъде въведена преди да е минало преброяването на населението.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments