„Демократична България“: Загрижени сме от разполагането на руски военни по границите с Украйна

0
101
Архив. Снимка: "Демократична България", Facebook

„Вече 3 дни, и правилно, фокусът ни е върху COVID кризата, състоянието на финансите, готовността на Плана за възстановяване и устойчивост, проверка на управлението, породило протести и ясен вот за промяна. Също толкова важни са свободата, независимостта и сигурността на България с поглед напред. Нашето правителство стартира преглед на системата за Национална сигурност още през януари 2019 г., но все още няма задоволителен дебат в парламента по внесена от премиера Визия 2030. В следващите 3 месеца предстоят важни събития в областта на външната политика, отбраната и сигурността. В средата на юни се провежда среща на върха на НАТО, която ще приеме мандат за актуализация или разработване на нова Стратегическа концепция на Алианса на базата на Визия НАТО 2030. В центъра на дискусията ще бъдат сериозни въпроси като развитието на средата за сигурност, особено в Черноморския регион, нарастващите рискове от агресивната политика на Кремъл, ролята на технологиите, киберсигурността, хибридните заплахи и други важни въпроси, свързани с тероризма, климатичните промени и възхода на Китай.“

Това коментираха от парламентарната група на „Демократична България“ във връзка с подготовката на политическа рамка за участието в предстоящи срещи на върха и поемането на председателството на Процеса на срещи на МО в ЮИЕ. В изявлението им се очертава, че през май предстои участие на президента на среща на върха във формат Б9 (страните от Източния фланг на НАТО от Естония до България) в Букурещ, а през юли е срещата на върха по инициативата „Три морета“ в София, която се председателства и домакинства от България. От групата отбелязват, че се очаква и страната ни да поеме председателството на Процеса на срещи на министрите на отбраната в ЮИЕ за следващите 2 години.

„Това налага ясна рамка от парламента за участието в тези процеси, каквато в момента отсъства. Възможно е парламентът да не е действащ в периода май-юли. Със свое решение Народното събрание може да определи мандата на участие на българските делегации и представители, които е възможно да са новоизбрани министри, а не е изключено и членове на служебно правителство. Добре би било това да стане в рамките на предстоящите две-три парламентарни седмици.“

Към настоящия момент все още не са създадени комисиите по външна политика и по отбрана, посочват от „Демократична България“. В тази връзка техни представители ще проведат консултации с директорите в МВнР, МО и посланика ни в НАТО, на основание на чл. 141 от Правилника на НС, по подготовката за срещите и председателството, по основните позиции, подготвени по дневния ред за участието на президента и министрите и на тази основа ще предложи проект за решение на парламента. Те се обръщат към всички групи в парламента с искането да подкрепят тези усилия и да постигнат съгласие по мандата за участие на България в тези 3 срещи на върха и ролята ни като председател на процеса на срещи на министрите на отбраната в Югоизточна Европа.

Наред с това от „Демократична България“ посочват, че са силно загрижени от разполагането на значителни руски военни сили по границите с Украйна и на територията на Кримския полуостров, незаконно анексиран от Русия, както и въвеждане на ограничения в корабоплаването и въздушното пространство. Като черноморска страна за България е особено обезпокоителен фактът, че тези широкомащабни движения на руската армия се извършват без предварителна нотификация, както го изискват процедурите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Политическата група призовава правителството да работи активно на двустранна основа в НАТО и ЕС с цел Русия да сложи край на тези провокации и потвърждаваме пълната си подкрепа за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна.

„По този въпрос сме внесли питане до министър-председателя.“

В заключение от „Демократична България“ изразяват загриженост от обхвата и нивото на обявената от прокуратурата „руска шпионска мрежа“ в МО и парламента и настояват министър-председателят да представи пред парламента, ако трябва на закрито заседание, своята оценка за мрежата на влияние на Руската федерация в органите на изпълнителната власт и сектора за сигурност и администрацията на парламента, както и предприетите мерки за незабавно ограничаване и елиминиране в обозрим период от време на рисковете за националната сигурност, възникващи от дълбокото проникване на тези мрежи в българската държава. Това е особено важно в контекста на обявеното от премиера на Чехия за диверсии на тяхна територия, включително свързани с български гражданин, по разследването за отравяне на който, все още няма яснота, но има основателно предположение, че е свързано със заподозрените в Чехия и в отравянето с „Новичок“ в Солзбъри, Великобритания, добавят от групата.

„Ще работим така, щото парламентът да гледа напред. Необходима е Визия 2030, особено по външна политика, отбрана, сигурност, технологии и иновации. Гражданите не желаят повече от същото, искат радикална промяна, искат свобода, законност и модернизация. Промяната изисква визия, лидерство, екип. Изисква воля, смелост, отговорност. Не може да променим България по очакването на гражданите, ако гледаме само в огледалото за обратно виждане и ползваме спирачката. Време е да ползваме кормилото и газта. Време е да имаме комисии по външна политика и отбрана, защото светът не е спрял, земята се върти.“, обобщават от „Демократична България“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments