Да очакваме ли по-високи цени на хляба заради сушата?

0
94
Хляб
Снимка: Wikimedia Common

Над 120 производители от Добруджа внесоха подписка в областната администрация, с която поискаха годината да бъде обявена за форсмажорна поради огромните загуби, причинени от сушата.

Хората в региона не помнят бедствие с подобни мащаби, поразило реколтата и през пролетта, и през есента.

По думите на земеделския производител Валентин Василев равносметката за тази стопанска година е изключително неприятна за занимаващите се със земеделие. Те са претърпели загуби от слани, от липса на валежи и зимна влага. Това е довело до 30 % по-ниски добиви от зърно според производителите.

Още през май са били разорани 26 000 дка с хлебно зърно. Но за съжаление, през тази година в област Добрич, където средният добив от пшеница е 178 кг/дка, не всички стопани са прибрали очакваната реколта, съобщи Валентин Вълчев, председател на ЗК „Зора – 95“, с. Малка Смолница.

Според Василев са налице всички условия годината да бъде обявена за форсмажорна. Той допълни, че липсата на финансов ресурс и вътрешната задлъжнялост между фирмите без съмнение ще даде отражение върху търговците, които продават торове, препарати, резервни части и селскостопански машини.

В областта се наблюдава засушаване в последните 2-3 години, но досега загубите са били по-малки. В Добричко практически в почвата няма влага, защото от миналата есен не е падал дъжд със стопанско значение. Производителите на зърно са изчерпали и всичките си финансови средства.

Тези обстоятелства водят до въпроса ще поскъпне ли хлябът. Очакванията и за новия стопански сезон са песимистични. Валентин Вълчев сподели, че миналата година по това време е бил изорал половината си ниви, а сега не смее да пусне плуговете в твърдата земя, защото има опасност да се повреди скъпият инвентар. 

Зърнопроизводителите заявяват, че не поставят изисквания за пари от държавата, а се нуждаят от помощ като безлихвени или нисколихвени кредити и облекчения, за да успеят отново да засеят.

Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, коментира в ефира на „NOVA“, че Световният съвет по продоволствие към ООН е дал прогноза за цените на храните в световен мащаб. Според нея в момента във Франция, Германия и Италия цената на брашното се е вдигнала с 20 %. У нас цената се определя от международния пазар. В България няма да се наложи да внасяме пшеница, допълни Кукушева. Тя отбеляза, че малките хлебопекарни са затворили по време на пандемията. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments