Д-р Дончев: Басейнът и морето крият рискове за ушите на децата

0
86
Дете в басейн
Дете в басейн. Снимка: Freepik.com

„Родителите винаги трябва да са нащрек къде се къпят децата. И, ако водният басейн не е чист, по-добре да го пропуснат – и то – не само заради ушите.“

Това заяви доц. д-р Дончо Дончев, ръководител на Отделението по аудиология и отоневрология в Клиниката по УНГ на Военномедицинска академия /ВМА/. 

Той напомня, че външното ухо обхваща ушната мида и ушния канал, който обикновено страда при замърсяване с мръсна вода. 

„Поначало той е по-тесен и по-извит. При големите хора е с две извивки, при малките деца – с една, но за сметка на това е много по-тесен. Особено, когато иначе нормалният секрет – т.нар. ушна кал и церумен, се е натрупал в по-голямо количество, това е предпоставка за задръжка на вода в ушния канал.  И ако тя е контаминирана (замърсена с болестотворни микроорганизми), ето условия за развитие на инфекция“, разкрива оториноларингологът от ВМА.

Възпалението на външното ухо или т.нар. външен отит е доста болезнено състояние, не крие доц. Дончев.

„То може да обхване както целия ушен канал, така и много ограничен участък –  обикновено в корените на миниатюрните косъмчета, които са на входа му. В този случай се формира цирей, който предизвиква силно страдание, протичащо с пулсираща болка. Както казват хората: „Нещо чука болезнено в ухото ми!“, споделя опита си отоневрологът. „Възможно е да се вдигне температура, а понеже циреят може да притисне и съществуващата тапа от ушна кал, допълнително да се яви заглъхване на ухото“, допълва д-р Дончо Дончев.  

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments