COP15: ООН призовава за „мирен пакт с природата“

0
27
Природа.
Природа. Снимка: Пиксабей

„Човечеството се е превърнало в оръжие за масово изчезване.“

Това предупреди ръководителят на ООН в началото на срещата на високо равнище за природата в Канада, съобщава „BBC“. Правителствата се срещат в Монреал, за да договорят цели за обръщане на загубата на природа. Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че имаме шанс да спрем „оргията на унищожението“, която изложи милиони видове на риск от изчезване. Той добави:

„Време е да сключим мирен договор с природата.“

Биоразнообразието е сборът от всички живи същества на планетата и начина, по който те са свързани в сложна мрежа от живот, на която разчитаме за храна, чист въздух и вода. В Монреал близо 200 държави ще се опитат да се споразумеят за начин да насочат света към възстановяване на природата до края на десетилетието.

Залозите са високи, тъй като срещата на върха на ООН COP15 се разглежда като шанс да се направи за биоразнообразието това, което Парижкото споразумение направи за борбата с изменението на климата. Двата въпроса са преплетени, с предупреждения, че неуспехът да се осигури добър резултат за опазването на природата ще направи много по-трудна борбата с изменението на климата. Д-р Абигейл Ентуистъл от природозащитната благотворителна организация Fauna and Flora International коментира:

„Идеята за биоразнообразието може да бъде доста сложна за хората, но в основата си е свързана с природата.“

„Не бяхме толкова добри в предаването на посланието за това какво е заложено и колко спешна е ситуацията и трябва да имаме своя момент от 1,5 градуса за биоразнообразието по същия начин, по който имаме за изменението на климата.“

Някои от основните амбиции на споразумението включват:

  • Намаляване на риска от изчезване, заплашващ повече от един милион вида
  • Защита на 30% от сушата и морето
  • Премахване на милиарди долари вредни за околната среда държавни субсидии
  • Възстановяване на деградирали екосистеми

Няколко въпроса заплашват да провалят преговорите, включително финансирането на плановете и дебата за това как да защитим естествения свят, без да рискуваме да създадем „хартиени паркове“ или „призрачни гори“, които са защитени само на хартия и от които са изключени коренното население и местните общности.

Директорът на Камбоджа за Фауна и Флора Интернешънъл, Пабло Синовас, посочи необходимостта от по-добра защита на райони по света с неоткрито биоразнообразие, като например националния парк „Вирачи“ в страната. Той изрази мнението:

„Може да се каже, че тази горска зона е еквивалент на Амазонка в Азия.“

„Това е много голяма гора с изключително биоразнообразие – има какво да се изследва и да се открие, но за разлика от Амазонка, тя не е получила толкова много внимание.“

Обединеното кралство е сред страните, настояващи за ключова цел за защита на 30% от сушата и морето до 2030 г. Страната потвърди, че продължава да настоява за амбициозен резултат от преговорите и ще работи със страни по света, за да върне естествения свят пътя към възстановяването.

Благотворителните организации за дивата природа в Обединеното кралство обаче обвиниха правителството, че е пропуснало целите си за природата у дома.

Обединеното кралство е една от най-изчерпаните от природата страни в света и „се връща назад“ по отношение на вътрешния си дневен ред, като много видове са изложени на риск от изчезване и са в упадък, Ник Брус-Уайт, заяви директорът на благотворителната организация за защита на птиците RSPB England. Той добави:

„До края на 2030 г. трябва поне да спрем намаляването на биоразнообразието и в идеалния случай да се опитаме да възстановим биоразнообразието. Това е салонът с последен шанс.“

Правителството беше изправено пред критики от екологични групи за пропускане на краен срок за определяне на правно обвързващи цели за природата, както се изисква от Закона за околната среда, но обясни, че ще ги публикува скоро.

Обединеното кралство загуби голяма част от природата си отдавна. Югозападният окръг Съмърсет е в центъра на усилията за възстановяване на местообитанията на дивата природа чрез поредица от резервати в цялата страна. В Streart Marshes на брега на Съмърсет бяха създадени важни влажни зони за птици и други диви животни, като се позволи на морето да нахлуе и да се рекултивират интензивни земеделски земи.

Мениджърът на резерватите за Wildfowl and Wetlands Trust Алис Лейвър смята, че природата има фантастична способност да се възстановява. Тя изтъкна:

„Мисля, че това, което сме научили тук в Steart, е, че осигуряването на пространство за природата в ландшафтен мащаб позволява на природата да поеме и да накара тези здрави екосистеми да работят, а останалото просто си върви.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments