Чехия е в усложнена ситуация заради грешни решения, свързани с COVID-19

0
81
COVID-19
Снимка: Pixabay

На епидемиологична карта на света в момента Чехия изглежда като малък остров, обвит в гибел и мрак. Докато глобалният брой на новите случаи на заразени с COVID-19 намалява значително в продължение на шест последователни седмици, 10-милионната държава, разположена в Централна Европа отчита рекордни нива на новозаразени, пише „CNN“.

Нов, по-инфекциозен щам на вируса се разпространява в цялата страна, тласкайки чешките лечебни заведения до ръба на възможностите им. Броят на починалите от вируса в страната вече надхвърли 20 000 души, а смъртността там е сред най-високите в света.

Като цяло няма причина Чешката република да бъде сред най-тежко засегнатите места по света. Като сравнително богата нация и член на Европейския съюз, страната има достъп до ваксини, добро медицинско оборудване и технологични решения за проследяване на случаите и контактите на заразените лица. Правителството, което управлява е демократично, здравната система е добре структурирана, а икономиката през последните години е умерено процъфтяваща. Въпреки това настоящата тревожна ситуация е свързана с нарастваща смъртност сред населението и хиляди съкращения на трудовия пазар, резултат от десетки малки погрешни стъпки, закъснели решения и ненавременни наредби относно общественото здраве, твърдят експерти пред „CNN“.

В петък правителството призна, че няма друг избор, освен да наложи много строг ограничителен от утре нататък, точно когато голяма част от останалия свят обмисля значително разхлабване на мерките.

Правителството прие неудачна стратегия за вземане на решения въз основа на настоящия болничен капацитет, което означава, че подобни стъпки често се предприемат твърде късно.“, заяви Ян Кулвейт, старши изследовател в Института за бъдещето на човечеството към Оксфордския университет. Той обясни, че броят на пациентите в болниците свидетелства за една „забавена картина“ на протичане на пандемията, тъй като хората обикновено се нуждаят от медицинска помощ известно време след заразяването.

Междувременно говорителят на чешкото правителство не отговори на искането за коментар. В изказване в парламента в петък министър-председателят Андрей Бабиш призна, че правителството му е допуснало „твърде много грешки“, но подчерта, че сега не е моментът да се съжалява за неща, които са минали.

„Твърде малко и твърде късно“

Д-р Растислав Магар, който е част от екипа на Университета в Острава и е един от най-добрите епидемиолози в страната, посочи три взети решения като основна причина за настоящата криза. Първото е било взето, когато правителството отхвърли някои от предложенията на своите собствени съветници, включително самия Магар, и отказа да издаде повторна наредба за задължително носене на маски през лятото. По негови думи втората грешка е била, когато управляващите са решили да отворят отново магазините, които не предлагат стоки от първа необходимост, точно преди Коледа, а третата – когато здравните власти не са успели да реагират навременно на новия щам, който беше идентифициран в началото на януари. „Това бяха трите големи грешки и точно сега се молим да няма четвърта.„, каза още той.

Политиката вероятно е изиграла огромна роля при вземането на тези решения. „Това беше моментът, в който пандемията отново започна да се разпространява бързо, като тогава все още имаше време да я спрем,  но това не се случи, защото предстояха избори.“, заяви Дагмар Джурова, професор по демография и зам. ръководител на катедра „Социална география и регионално развитие“ в Карловия университет в Прага. Джурова не е единственият експерт, който посочва изборите в началото на октомври като ключов момент в битката срещу вируса.

 „Много европейски страни преживяха втора вълна, а Чехия също не успя да се размине с това. За  разлика от другите страни обаче, тя не успя да овладее втората вълна и смятам, че изборите изиграха важна роля за това.„, сподели позицията си Ян Кулвейт.

Неохотата на правителството да действа бързо допринесе значително за това, пандемията в Чехия да излезе от контрол. Към края на октомври строгият ограничителен режим беше неизбежен. Бабиш беше принуден да признае, че той и неговото правителство са допуснали грешки при овладяването на инфекцията и призова хората да следват строгите наложени мерки. „Не бих могъл да си представя, че това ще се случи някога.„, каза той тогава.

Малко след това беше допусната и друга грешка. След като броят на заразените започна да намалява точно преди Коледа, правителството стана нетърпеливо и реши да игнорира собствените си строги правила относно това как да се отворят търговските обекти отново по безопасен начин. Следващите стъпки на правителството въз основа на епидемиологичната ситуация трябваше да бъдат направени обмислено – всяко едно разхлабване на мерките трябваше да бъде подкрепено с данни. Нивото на риска се определя от редица фактори, включително броя на новите случаи и степента на инфекциозност на вируса.

Друг проблем, свързан с с чешкия подход, според Джурова, е липсата на значителна финансова подкрепа. Това доведе до избягване да се спазват  правилата сред онези, които просто не могат да си позволят да ги спазват. Например хората, на които е казано да се поставят под карантина, имат право само 60% обезщетение от своята заплата, която се изплаща от работодателите им през първите две седмици. Макар че много отрасли от бизнеса имат право на обезщетение, според заетите в тези сфери сумите съвсем не са достатъчни за покриване на разходите им.

Налагането на мерките също е проблем, смятат експертите, тъй като хората са уморени от продължилата прекалено дълга ситуация и се събират в затворени пространства насаме, организират си тайни партита, пътуват в планината и реагират агресивно срещу полицията, която така или иначе не може да направи много.

Наред с посланията на правителството, които стават все по-объркани дезинформацията започна да се разпространява с бързи темпове. „Това, разбира се, не е характерно само за Чехия, но изглежда тук има повече хора, които вярват в теориите на конспирацията и смятат, че рискът от вируса е преувеличен.“, споделят още експертите.

Жертви на собствения си успех

Чехите явно са по-склонни да се доверяват на конспиративни теории, тъй като страната им премина през първата вълна на пандемията сравнително невредима, благодарение на ранното решение да се заключи. Сред здравните експерти това явление е известно като „парадокс на успеха“. Това ще рече, че когато превантивните мерки работят добре, обществеността може да подцени тежестта на заплахата и да започне да вярва, че превенцията е загуба на време.

Това се наблюдава и при други нации, но неспособността на правителството да обясни проблемите разбираемo влошава ситуацията. Правителството стартира информационна кампания за коронавируса, но тя е фокусирана най-вече върху ограниченията, а напоследък и ваксинациите. Настоящата криза в Чешката република се дължи частично и на новия, по-заразен щам на вируса, идентифициран за първи път в Обединеното кралство.

В момента страната се намира под по-лек ограничителен режим в сравнение с някои други страни, включително Обединеното кралство. Училищата са частично затворени, като се посещават само от първите два класа от  началното образование. Магазините, които не предлагат стоки от първа необходимост в голямата си част са затворени, а ресторантите извършват единствено доставки за вкъщи. От утре обаче ограниченията ще бъдат затегнати. Гражданите няма да имат право да напускат домовете си освен по неотложни причини и дори най-малките деца ще преминат към дистанционно обучение. Пътуванията между регионите ще бъдат забранени.

Според експертите обаче правителството прави голяма грешка, като отказва да затвори фабриките. „Новият щам променя правилата на играта. Фабриките са отворени и хората пътуват до работните си места чрез градския транспорт, а това може да доведе до срив на здравната система.“, опасява се Магар. Основните синдикати в страната също призоваха за спиране на промишленото производство и производството в някои други отрасли, но правителството заяви, че подобен ход би бил твърде скъпоструващ. Понастоящем секторът съставлява около 40% от чешкия БВП.

Страхувам се, че голяма част от чешкото общество все още не разбира колко лоша е ситуацията и това, което е наистина ужасяващо, е, че някои хора изглежда са приели факта, че вече е нормално на ден да умират около 100-150 души, като не го възприемат за нещо тревожно, а за нещо естествено и неизбежно, а всъщност това е абсолютна трагедия.“, твърди Джурова.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments