Байдън отправя предпазливо, но смразяващо ново послание към Путин

0
102
Джо Байдън
Джо Байдън. Снимка: Facebook

Като цяло не е нормално в днешно време да чуем президент да говори за опасността от „Армагедон“. Особено сега, пред камера. Джо Байдън обаче използва случая, докато дава ексклузивно интервю за „CNN“ вчера, за да отправи още едно предпазливо, но ясно и смразяващо послание към руския президент Владимир Путин за катастрофалните последици от използването на ядрени оръжия във войната в Украйна.

Първият президент от 80-те години на миналия век насам, на когото действително се налага да прави изчисления за ядрените арсенали и начините за противодействие на потенциални ядрени атаки, беше попитан от Джейк Тапър дали смята, че Путин, който неотдавна предупреди, че е готов да използва всички възможности на руския арсенал, може да обмисли прибягването до едно от най-ужасяващите оръжия в света като акт на отчаяние в една война, която е напът да изгуби. Байдън отговори:

Не мисля, че ще го направи.

Американският лидер, който за пръв път засегна тази тема по време на събитие за набиране на средства в Ню Йорк миналата седмица, вчера даде ясно да се разбере, че отправя публично послание към Путин за опасността, която крие идеята, че използването на тактическа ядрена бомба с по-малка мощност би било изолирано събитие.

Това, за което говоря, е отправено към Путин. Всъщност той не може да продължава безнаказано да говори за използването на тактическо ядрено оръжие, сякаш това е рационално.„, коментира Байдън, преди да предупреди за опасните последици от подобен ход.

„Могат да се допуснат грешки, тоест грешни изчисления, тъй като никой не може да бъде сигурен какво ще се случи и това може да завърши с „Армагедон,“, каза още държавният глава, като отново подчерта, че един ядрен взрив, който би причинил смъртта на хиляди хора, може да доведе до събития, които са изцяло извън контрол.

Опасност от ескалация

Байдън изрази опасенията на някои стратези, които предупреждават за ескалация на напрежението, която може да настъпи, ако бъде използвана ядрена бомба. Това предизвика ответни действия от страна на Запада, въпреки че според експертите първоначалната реакция на САЩ със сигурност ще бъде насочена само към конвенционални военни действия.

Изглежда, че американският държавен глава се опитва да апелира към възпиране на потенциалните планове за такъв сценарий при войната в Украйна. Логиката за стратегическите ядрени арсенали с голям обсег на действие на САЩ и Русия е, че използването им трябва да се възпира, тъй като в случай, че се приложат, конфликтът би бил самоубийствен и за двете страни. Това уравнение не е валидно за Украйна, тъй като страната не разполага с ядрен арсенал и на този етап е трудно да се заключи, че тя представлява жизненоважен национален интерес, който би накарал Вашингтон да реагира по същия начин на един потенциален ядрения удар от страна на Русия. Подчертавайки, че дори едно тактическо устройство, което може да бъде достатъчно малко, за да унищожи въздушна база, или достатъчно голямо, за да превърне град в руини, може да доведе до нещо много по-лошо, Байдън сякаш се опитва да създаде нова верига от изчисления и сценарии в съзнанието на Путин.

Два момента от интервюто, проведено от Тапър, припомниха тежестта, която сега носи човекът, следван навсякъде от военен състав, който е наясно със секретните ядрени кодове на страната. Първо водещият от „CNN“ помоли президента да посочи червената линия на САЩ и НАТО в Украйна, като го попита какво би направил Вашингтон, ако Путин бомбардира ядрена централа в Украйна или задейства тактическо ядрено оръжие. В отговор на това лидерът отвърна: „Би било безотговорно сега да говоря за това какво бихме направили или не.“ След това Тапър попита президента дали Пентагонът е представил потенциалните сценарии, които светът може да очаква. Байдън коментира:

Не беше нужно да се пита Пентагона.“

Байдън не изключва среща с Путин

Една от причините войната в Украйна да е толкова опасна е, че почти 8 месеца след началото й все още няма изгледи за истински дипломатически процес, който да я доведе към край. Силите на Украйна, използващи оръжейни системи, предоставени от САЩ и съюзниците, постигат забележителен напредък на бойното поле и са решени да отблъснат непровокираната инвазия, предизвикала кръвопролития и мащабни разрушения. До момента Путин е вложил толкова много личен престиж и руска кръв във войната, че вече едва ли може да си позволи какъвто и да е резултат, който да не може да се определи като победа, въпреки автократичната си власт в Русия.

В интервюто, дадено от Байдън, той посочи, че засега не вижда реална причина да се срещне с Путин, въпреки че се очаква и двамата лидери да бъдат на срещата на върха на Г-20 в Индонезия следващия месец. Въпреки това, президентът намекна, че оставя вратичка“ за руския лидер, като заяви, че би седнал на кръглата маса с руския лидер, ако той е готов да обсъди съдбата на американската баскетболна звезда Бритни Грийнър, която през август беше осъдена на девет години затвор, след като беше призната за виновна по обвинение за контрабанда на наркотици. САЩ твърдят, че Грийнър и друг американец, бившият морски пехотинец Пол Уилън, са били задържани неправомерно. Тогава Вашингтон предложи да размени хвърления в затвора руски трафикант на оръжие Виктор Бут за двамата американци, но така и не се стигна до консенсус.

Вижте, нямам намерение да се срещам с него, но ако дойде при мен на срещата на Г-20 и каже: „Искам да поговорим за освобождаването на Грийнър.“, бих се дискутирал с него, но това зависи от него. Той действа брутално, мисля, че е извършил военни престъпления, и затова не виждам никакъв смисъл да се срещам с него сега.„, коментира още Байдън. Президентът също така омаловажи идеята, че в по-общ план двамата лидери имат за какво да говорят.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments