БАН: Няма риск за населението от радиация

0
321
Защитна маска
Снимка: Pixabay

Бяха отхвърлени твърденията, че има повишаване на радиоактивния фон в страната и че има риск за населението. Експерти от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) при БАН отрекоха и нуждата от взимане на радиационно-защитни мерки.

Притесненията сред населението се появиха, след като на 4 април 2020 (събота) в района на АЕЦ „Чернобил“ в Украйна се разяриха пожари на площи от над 100 хектара. Пламъците са достигнали в близост до площадката на АЕЦ „Чернобил“ и хранилището за високоактивни радиоактивни отпадъци от ядрени съоръжения. Въпреки това експертите увещават, че, дори тези зони да бяха засегнати, съхраняващите радиоактивните вещества съоръжения са негорими и от висок клас на безопасност.

В България гама-фона се следи непрекъснато от пет ведомства – ИАОС към МОСВ, Националния център по радиобиология и радиационна защита към МЗ, ГД „Гражданска защита“ към МВР, АЕЦ „Козлодуй“ и ИЯИЯЕ-БАН.

Естественият радиационен гама-фон за България е в границите от 0,06 до 0,40 μSv/h. В София измерените стойности в периода 1 – 15.04.2020 са от 0,11 до 0,13 μSv/h. На връх Мусала те варират от 0,14 до 0,16 μSv/h. Това показва, че стойностите са в границите на нормите.

Важността на измерванията от връх Мусала са от значение за цяла Югоизточна Европа, защото бързината на въздушните течения на 3000 метра надморска височина са ясен и навременен индикатор за трансграничния пренос на радиоактивни вещества.

От ИЯИЯЕ – БАН потвърждават, че направените измервания са достатъчни да се твърди, че няма риск за българите и не са необходими специални радиационно-защитни мерки.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments