127 млн. лева за българските иноватори: Старт на програмата за подпомагане на бизнеса

0
78
Пари
Снимка от Pixabay

Министерството на иновациите и растежа обяви отварянето на процедурата за кандидатстване по програмата „Разработване на иновации в предприятията“. Програмата представлява ключова част от стратегията за подкрепа на българския бизнес и е в рамките на Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП).

Програмата разполага с бюджет от 127 милиона лева и е насочена към микро-, малки и средни предприятия, както и към големи компании, които са в партньорство с МСП. Проектите, които кандидатстват, трябва да бъдат фокусирани върху една от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация /ИСИС/: информатика и ИКТ, мехатроника и микроелектроника, индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии, нови технологии в креативните и рекреативните индустрии, и чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика.

Минималният размер на финансиране е 50 000 лева, като максималният зависи от големината на фирмата. За микро-предприятията максималният размер е 250 000 лева, за малките фирми – 400 000 лева, и до 500 000 лева за останалите. Съфинансирането варира от 25% до 60%, в зависимост от категорията на дружеството.

Програмата също така предвижда подкрепа за разработване на продуктови и бизнес процесни иновации, свързани с изследвания, изпитвания, измервания и валидиране. Освен това ще се финансират дейности по създаване и тестване на прототипи и пилотни линии, както и защита на правата по индустриална собственост на национално и международно ниво за разработките по проектите.

В рамките на програмата се насърчава разработването на иновации в различни сфери на икономиката, включително области като изкуствен интелект, повишаване на промишления капацитет, облачни изчисления, комуникационни мрежи, ИКТ подходи в различни сектори като машиностроене и медицина, дигитализация на културно-историческото наследство, телемедицина и блокчейн технологии. Особено внимание се обръща и на разработването на иновации в областта на автономните роботи и системи, които да бъдат внедрени в промишлеността.

Допълнително финансиране ще бъде предоставено за дейности, свързани с разработването на нови методи за чисто производство, съхранение и доставка на български продукти. В рамките на програмата се включва и подкрепа за разработване на водород-базирани технологии за индустрията, енергетиката, транспорта и бита, както и за иновации в сферите на ин-витро процесите, тъканното инженерство, регенеративната медицина, и дигитализация на културни и творчески индустрии.

С тази инициатива Министерството на иновациите и растежа цели да подпомогне развитието на иновативни проекти в различни сектори на икономиката и да насърчи растежа на българския бизнес. Крайният срок за подаване на документи за участие в програмата е 15 май 2024 г., като всички кандидатури се приемат изцяло онлайн през системата ИСУН 2020.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments