Засилват се екстремните горещини в югозападните части на САЩ

0
33
Лас Вегас, САЩ.
Лас Вегас, САЩ. Снимка: Пиксабей

Топлинен купол над югозападната част на САЩ доведе до предупреждения за екстремни горещини от бряг до бряг, които продължават и засягат повече от 110 милиона души, пише „BBC“.

Възможно е да бъдат счупени температурни рекорди в цели 38 града. В Лас Вегас интензивната гореща вълна заплаши в неделя да надмине или поне да изравни рекорда за града от 47,2 градуса по Целзий.

Горещините идват в момент, когато високите температури удрят и Южна Европа, а Канада се бори с най-лошия сезон на горски пожари в историята си. Учените отдавна предупреждават, че изменението на климата, свързано с човешките дейности, ще доведе до увеличаване на тежестта и честотата на екстремните метеорологични явления.

На други места в югозападната част на САЩ стотици пожарникари се борят с пожари на храсти, причинени заради огромната жега и ниската влажност в покрайнините на Лос Анджелис. Температурите в Долината на смъртта в Калифорния достигнаха 53,9 градуса по Целзий в неделя, според данни на Националната метеорологична служба (NWS). Това е мястото на най-горещата температура, надеждно регистрирана някога на Земята: 56,7 градуса.

Обикновено пренаселените улици на Лас Вегас в неделя бяха значително по-празни от нормалното, с охранители, които пазеха фонтаните на луксозните казина и хотели, за да попречат на хората да скочат вътре. Известната ивица беше тих ад. Някои хора излизаха навън, но най-вече, само за да пресекат улицата до следващото казино. А тези, които виждахме, бяха предимно в нетрезво състояние, предава медията.

Когато една двойка беше попитана защо е навън, те казаха „Всички пътища водят към Беладжио“, имайки предвид един от най-популярните хотели и казина на ивицата. Друга група млади мъже крещяха:

„Това е Вегас, скъпа! Жегата няма да ни спре!“

Но другаде в Лас Вегас хората се придържаха към това да вървят само на сянка, независимо дали ставаше въпрос за сянката на сграда или дори на малко дърво. В магазин за тако на улицата всички маси бяха пълни с посетители, плувнали в пот и изглеждащи напълно изстискани от жегата. Работниците също се бяха приютили в кабинки, където дори не говореха, ами си правеха вятър.

Вътре в казината обаче бизнесът продължи. Климатиците бяха пуснати на високи обороти и хората дори носеха пуловери, за да им е комфортно. Там нямаше индикация за опустошителните температури, освен по лика на хората, които влизаха от улицата с пот, стичаща се по лицата им.

В Ел Пасо, Тексас, се наблюдават температури от 38 градуса по Целзий, което продължава вече повече от месец, а краят на тези горещини не се вижда. Във Финикс, Аризона, температурите остават над 43 градуса в продължение на 17 дни. Плътната облачност в неделя означаваше, че градът получи скромно отлагане от последните пикове, но дневните температури все още достигаха върхове от 45,5 градуса по Целзий.

Очаква се горещините да продължат в обозримо бъдеще и властите предупреждават, че уязвимите хора – включително деца, бременни жени и възрастни хора – са изложени на сериозен риск от влошавне на здравословното състояние, свързано с горещината.

Мобилни клиники съобщават за лечение на бездомни хора, страдащи от изгаряния трета степен. Обществените сгради в някои части на Калифорния и Невада са превърнати в охладителни центрове, където хората могат да се скрият от жегата.

На фона на екстремните температури, наблюдавани в Долината на смъртта, рейнджърът на парка Матю Ламар споделя:

„Тук не сме достигали 54,4 градуса повече от 100 години. А напоследък виждате – през 2020 г. Беше толкова, през 2021 г. също термометрите показваха 54 градуса, а вероятно сега ни предстои същото.

Той допълни, че времето привлича туристи, които искат да преживеят екстремни неща. Някои посетители обаче изтъкнаха, че не трябва да се изпуска факта, че тези крайности са симптом на изменението на климата.

В изказване за „Ройтерс“ в събота Том Комита изрази следното мнения:

„Хората идват тук, за да отпразнуват случващото се. Хората са развълнувани. Това не е крайъгълен камък. Наричам го Честит ден на смъртта.

Топлинен купол възниква, когато зона с високо налягане избутва въздух към земята, компресира го и го нагрява. След това по-топлият въздух се издига отново, създавайки цикъл, при който въздухът потъва през центъра на „купола“ и се издига нагоре по страните му. Налягането също така предотвратява образуването на други метеорологични системи, които биха охладили района – като например дъждовни облаци.

Националната метеорологична служба на САЩ уточни, че сегашният феномен в югозападната част на САЩ е един от най-силните по рода си, които са удряли региона.

„The Weather Channel“ информира, че куполът ще се разшири в южната част на страната до средата на следващата седмица – което означава, че температурите в други южни американски щати ще се повишат.

Междувременно други части на САЩ се подготвят за силни гръмотевични бури и внезапни наводнения – а североизточните щати може да преживеят нова вълна на лошо качество на въздуха в резултат на продължаващите горски пожари в Канада. На пресконференция губернаторът на Ню Йорк Кати Хочул заяви:

„Сякаш дъждът, който идва от небето, не е достатъчен. Ако започнете да гледате нагоре утре, ще видите подобна ситуация като тази, която имахме преди няколко седмици поради влошаването на качеството на въздуха от горските пожари. И както казах преди, това вероятно е нашата нова норма.“

Светът вече се е затоплил с около 1,1 градуса по Целзий от началото на индустриалната ера и температурите ще продължат да се повишават, освен ако правителствата по света не направят рязко намаляване на емисиите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments