Защо се стигна до погрома в София и беше ли нужно полицейското насилие?

3
129
Полицейско насилие
Полицейско насилие. Снимка: Скрийншот от видео

Пореден протест у нас завърши с много арестувани, бити и ранени от двете страни на барикадата. В случая пострадаха футболни фенове, които изразиха недоволството срещу управлението на БФС през последните 18 години и полицейски служители, според официалната информация на СДВР.

Как се стигна до ескалацията на напрежението и можеше ли да бъде предотвратена?

Протестът бе обявен като мирен още преди няколко седмици и бе насрочен за 16 ноември – датата, на която се играе евроквалификацията между отборите на България и Унгария. Последва реакция от страна на БФС, който първо последователно опита да измести мача в Пловдив и в Кърджали, но накрая все пак се наложи той да се изиграе в София при празни трибуни. 

Стигна се дотам, че националният ни отбор бе застрашен от служебна загуба, тъй като в един момент имаше опасност срещата да не се играе. Това допълнително нагнети обстановката и още повече засили недоволството на феновете срещу управлението на БФС. 

Часове преди провеждане на протеста вътрешния министър Калин Стоянов заяви, че не очаква провокация и ескалация на напрежението от страна на протестиращите фенове. По думите му МВР бе създало необходимата организация за охраната на обществения ред, спазвайки всички предварителни процедури. 

По-малко от 24 часа по-късно фактите показват, че по една или друга причина този план не протече така, както бе замислен от МВР. Вероятно поради тази причина сутринта от „Продължаваме промяната-Демократична България“ поискаха оставката на вътрешния министър Калин Стоянов

Кой е виновен за провокациите и нужно ли беше полицейското насилие?

Протестът срещу ръководството на БФС започна малко след 17:00 часа в района на Националния стадион „Васил Левски“, като в него се включиха около 3000 футболни фенове на клубове от София и страната. 

По-малко от час по-късно напрежението ескалира, като се наложи използването на две водни оръдия от страна на жандармерията, която се опита да разпръсне тълпите.

Според официалната позиция на полицията до тези действия се е стигнало, след като част от феновете са започнали да хвърлят бомбички, факли и дори изкъртени павета срещу полицаите. В същото време участници в протеста твърдят, че полицейската агресия не е била провокирана с нищо, а на практика реакцията на феновете е била в отговор на насилието от страна на органите на реда. 

В крайна сметка официалните данни сочат за 23 ранени, като почти всички са от страната на протестиращите. Вчера в социалните мрежи бяха разпространени кадри на млади мъже с окървавени глави, бе съобщено и за избити зъби и счупени крайници

Бе публикувани и клип от столично заведение, в което полицията влиза и започва да събаря на земята и да удря наред клиентите. Униформените използват палки и ритници, като удрят хора, които очевидно са „обезвредени“. Чуват се и гласове на граждани, които със спокоен тон питат полицаите защо са удряни, както и жени, които плачат. 

На брифинга на СДВР днес бе съобщено, че органите на реда са проследили в бара футболни хулигани, които малко по-рано са счупили прозорци на сградата на Министерството на младежта и спорта. 

Кой ще поеме отговорността за погрома? 

Равносметката показва множество ранени и материални щети, чието измерение тепърва ще се изчислява. Всичко това ще бъде платено от гражданите по един или друг начин. 

Отговорност за събитията може да се търси както от част от футболните фенове, които не изпълниха предварителното си намерения за мирен протест, така и от МВР, които за пореден път показаха, че не са се подготвили достатъчно добре и не съумяха да се справят с напрежението по адекватен начин. 

Арестите на лицата, които са отговорни за подпалените автомобили, изтръгнатите павета и колчета, както и за агресията срещу полицията, разбира се бяха необходими. В същото време за пореден път у нас се стигна до насилие срещу граждани, които са протестирали по мирен начин или просто са били на грешното място по грешното време. 

Дори министър Калин Стоянов да си подаде още днес поисканата оставка, на дневен ред все още ще бъде въпросът как българската полиция действа в такива ситуации. Фактите показват, че почти всеки голям протест завършва по този начин. Подобни бяха събитията и по време на големия протест през лятото на 2020 година, когато полицейското насилие срещу невинни граждани бе разследвано в продължение на години. 

Отговорност може да се потърси и на ръководството на БФС и конкретно на президента Борислав Михайлов, които от дълго време отказват да се съобразят с голямото обществено недоволство срещу тях и не подават оставки. Резултатите на българския футбол са повече от плачевни, но БФС обвинява за това държавата и отказва да поеме отговорност за своите действия и бездействия през последните 18 години. 

Оставката на Михайлов и неговите приближени бе поискана от страна на редица политици, общественици и спортни деятели у нас. Вчера министърът на спорта Димитър Илиев заяви, че не е работа на ведомството да се меси във вътрешните дела на спортните федерации и съюзи у нас, но допълни, че би подкрепил протеста срещу БФС в ролята си на гражданин

Абониране
Известие от
guest

3 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] идва ден, след като фенове на масовия спорт у нас излязоха на протест срещу начина, по който се управляв… и поискаха оставката на неговия дългодоишен прездент […]

trackback

[…] причина той посочва полицейското насилие в София на 16 ноември, когато след като пострадаха много невинни граждани. […]

trackback

[…] досъдебни производства са образувани в прокуратурата за полицейско насилие по време на протестите срещу ръководството на […]