Започна втората полярна експедиция на българския военен научноизследователски кораб

0
37
Проф. Христо Пимпирев с флага на ВВС
Проф. Христо Пимпирев с флага на ВВС. Снимка: Министерство на отбраната

Българският военен научноизследователски кораб /НИК/ 421 „Св. Св. Кирил и Методий“, от състава на Висшето военноморско училище /ВВМУ/ „Н. Й. Вапцаров“ е стартирал второто си плаване до Антарктика. Задачата на експедицията е да се осигурят условия за реализирането на 10 научни проекта, които вече излизат извън пределите на българската база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън. Освен научните изследвания, които ще обезпечи, НИК 421 ще превози и приблизително 70 тона материали за строителството на новата лаборатория в района на българската база.

Командирът на Военноморските сили /ВВС/ контраадмирал Кирил Михайлов, представители на държавната и местната власт, общественици и други официални гости са уважили церемонията по изпращането на кораба, който потегли от Морската гара във Варна. Началникът на ВВМУ флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров е пожелал успешно плаване на членовете на екипажа, а на семействата им – търпение. Председателят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев е получил флага на българските ВВС, който да бъде развят на Ледения континент.

Преди да отплава НИК 421 е бил посетен и от 100 деца – възпитаници на основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“. Те са разгледали кораба, а на командира му – капитан II ранг Николай Данаилов, са подарили бутилка с послание, което да отнесе на Южния полюс.

Втората полярна експедиция на българския военен научноизследователски кораб ще продължи 5 месеца. Първото пристанище, в което ще има престой, е в испанския град Картахена. Оттам ще се отправи към Южна Америка, където ще посети 2 пристанища. След преминаване на пролива Дрейк ще достигне до о. Ливингстън.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments