Заплатите на депутатите са почти двойни спрямо началото на мандата им

0
167
Депутати
Снимка: Народно събрание, Архив

Заплатите на народните представители са почти двойно по-високи спрямо началото на мандата им, показва проучване на „Отворен парламент“. Според правилника, който парламентът е приел, възнагражденията на депутатите трябва да са 3 пъти по-високи от брутното средно възнаграждение в държавния сектор за последния месец на предходното тримесечие, а преизчисляването се прави автоматично. Например в началото на тази година те са взимали по 4248 лева, след като през декември 2019 г. чиновниците са получавали средно по 1416 лева.

Към депутатите се разпределят и допълнителни средства чрез така наречените две трети за представителни разходи (които влизат на около 2 800 лв. на месец). Участието в специализираните комисии в парламента също им се заплаща.

От „Отворен парламент“ отчитат, че 2019-та година е третата от депутатската кариера на представителите в 44-то Народно събрание. Екипът им прегледа дали те спазват задължението си да подават декларации по реда на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, които се публикуват в електронния регистър на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). И в допълнение са сравнили, как се е променило материалното положение на народните избраници, след като в началото на мандата им, са публикували данни за него към момента на встъпването им в длъжност.

За данните

Тази година всички депутати са подали декларации, като петима от тях са направили това със закъснение. В образеца на имуществена декларация, присъства обособена графа „Налични парични средства”. Предполага се, че това са средствата, с които те разполагат в брой, тъй като тя е отделена от „Банкови влогове/депозити/”.

Общо 147 (110 мъже и 37 жени) депутати са декларирали налични средства като сумата им възлиза на 10 448 748 лв. От „Отворен парламент“ отбелязват, че в общата сума не са включени средствата на съпрузите, които са посочени като само техни, и възлизат на още 1 924 039 лв. Най-много пари в брой на своята половинка е декларирала депутатката от ГЕРБ Десислава Тодорова – 404 хил.лв. на съпруга ѝ Христо Тодоров, който бе част от отцепилите се от парламентарната група на Бареков и преминали в тази на Български демократичен център на Ковачки в 43-то НС.

Така се наблюдава значително увеличение на наличните пари в брой спрямо обявените в началото на мандата 6 398 148 лв., като сега повече са и техните притежатели – през 2017 г. те са били 107 депутати.

С най-много средства в брой сред отделните парламентарни групи са, както следва:

Борис Кърджев от ГЕРБ – декларирал 1 670 000 лв. от спестявания и заплата; Делян Пеевски от ДПС – с 522 000 лв. от дивиденти и доходи от продажба на акции; Александър Сабанов от групата на Обединените патриоти – с 409 352 лв. от работна заплата и рента; Георги Михайлов от БСП – с 357 405 лв. от спестявания и Пламен Христов от Воля – декларирал 77 149 лв. от заплати, спестявания и допълнителни доходи от участие в парламентарни комисии.

Депутатите, които са посочили налични парични средства в размер над 100 000 лв. са общо 21. За сравнение в началото на мандата им през 2017 те са били 13.

От формата на попълнените декларации и информацията в тях не може да стане ясно какво точно се включва в графата „Налични парични средства” – дали това реално са пари в брой, такива по разплащателни сметки (картови и/или безкартови), депозирани в трезори/сейфове или съхранявани по друг начин. Предвид това, според екипа на „Отворен парламент“, би било подходящо в тази си част формата на имуществените декларации на народните представители да бъде прецизирана, за да се включи конкретна дефиниция на съответната категория парични средства.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments