Западът в сблъсък с Русия и Иран заради обогатяването на уран и безпилотни самолети за Русия

0
38
Заседание на Съвета за сигурност на ООН
Заседание на Съвета за сигурност на ООН. Снимка: Sergíy Kyslytsya, Facebook

Съединените щати и западните им съюзници влязоха в конфликт с Русия и Иран в Съвета за сигурност на ООН заради напредването на програмата за обогатяване на уран в Иран и съобщенията за доставка на бойни дронове за Москва, използвани за нападение срещу Украйна, предава „APNews“.

Острата размяна на реплики беше отправена по време на полугодишното заседание на Съвета относно изпълнението на неговата резолюция, с която се одобрява ядреното споразумение от 2015 г. между Иран и шест големи държави, известно като Съвместен всеобхватен план за действие, от което САЩ при тогавашния президент Доналд Тръмп се оттеглиха през 2018 г. В началото на заседанието посланикът на Русия в ООН Василий Небензя обвини Великобритания, която председателства Съвета, че се опитва да проведе „открито политизирано шоу“, като кани Украйна да участва в заседанието, когато тя не е част от съвместния план. Той настоя за процедурно гласуване за нейното участие.

Заместник-посланикът на САЩ Робърт Ууд контрира изказването на руския представител, като обвини Иран и Русия, че са участвали в процеса по доставяне на безпилотни летателни апарати, използвани в Украйна, без предварително одобрение от Съвета за сигурност в нарушение на резолюцията от 2015 г.

„Това е въпрос на живот и смърт за украинския народ. Би било безсъвестно да се откаже на Украйна възможността да говори на тази среща, когато тя изпитва пряко опустошителните последици от нарушаването на Резолюция 2231 от страна на Иран.“, заяви Ууд.

След думите на Ууд британската посланичка в ООН Барбара Удуърд, която оглави заседанието на Съвета, призова за гласуване относно въпроса дали Украйна може да участва. Дванадесет членове гласуваха „за“, Китай и Русия гласуваха „против“, а Мозамбик се въздържа.

САЩ, Обединеното кралство, Франция и Украйна призоваха генералния секретар на ООН Антонио Гутериш да изпрати следователи в Украйна, които да изследват отломки от безпилотни самолети, използвани при руските атаки, като настояха, че Резолюция 2231 му дава право да започне разследване. Русия на свой ред обяви, че той няма такива правомощия, а Небензя предупреди Секретариата на ООН да не предприема подобни действия. Посланикът на Иран в ООН Амир Саид Иравани добави, че всякакви констатации на ООН, „основани на такива незаконни дейности, са невалидни“.

Посланикът на Украйна в ООН Сергий Кислица заяви пред Съвета, че са регистрирани над 1000 изстрелвания на дронове над Украйна и че анализът на украински и международни експерти потвърждава иранския им произход. Небензя на свой ред обвини Украйна и Запада в подклаждане на дезинформация и отхвърли изказването на украинския посланик, като го определи като комично.

Франция, Германия и Обединеното кралство обявиха в съвместно изявление, че Иран също е нарушавал ядрените си ангажименти по споразумението от 2015 г. в продължение на четири години. Те изтъкнаха като потвърждение докладите на Международната агенция за атомна енергия, според които общите запаси на Иран от обогатен уран вече са 21 пъти по-големи от разрешените по ядреното споразумение от 2015 г., както и откритите от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) през януари частици уран, обогатени до 83,7 %, което е почти на нивото от 90 % за оръжия. Всеки запас от уран на това ниво може бързо да бъде използван за производство на атомна бомба, ако Иран реши.

В отговор на това Иран обясни, че е възможно да са възникнали „непреднамерени колебания“ в нивата на обогатяване, което е причина за частиците, обогатени до 83,7 %, а иранският посланик Иравани и руският Небензя заявиха, че въпросът е решен. Иравани подчерта още, че страната му е напълно решена да продължи да се придържа стриктно към своите мирни ядрени дейности, включително  процеса по обогатяване.

Преговорите за присъединяване на САЩ към споразумението и за връщане на Иран към поетите от него ангажименти се провалиха през август миналата година. Посланикът на Европейския съюз Олоф Скоог заяви пред Съвета, че компромисният текст на ЕС все още е на масата „като потенциална отправна точка за всяко подновено усилие за връщане на ядреното споразумение в правия път“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments