Янаки Стоилов: От България са постъпили редица сигнали до Европейската прокуратура

0
44
Янаки Боянов Стоилов
Снимка: Президентство

От България има постъпили редица сигнали до Европейската прокуратура. Това съобщи пред „NOVA“ служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов. Той подчерта, че ще станат ясни тези, които имат по-голямо значение. Коментарът на Стоилов е във връзка с посещението на ръководителя на Европейската прокуратура Лаура Кьовеши.

Министърът обясни, че това, което очаква тя, е да има по-голямо сътрудничество с прокуратурата в България. Но не само. Тя иска взаимодействие и с други институции като такива в системата на МВР, например. Според Стоилов този подход е правилен, защото колкото по-голямо е сътрудничеството, ще бъде толкова по-добре за разкриването на престъпления.

Служебният правосъден министър обясни още, че посещението на Кьовеши е било изцяло работно. Обсъдена е била и непопълнената квота за български делегирани прокурори в Европейската прокуратура. Към момента са свободни 6 от общо 10-те места.

Но освен това обект на разговорите е било и специализираното правосъдие. По думите на Стоилов за Кьовеши това е повече политически, отколкото юридически въпрос. И е в компетенцията изцяло на българските власти. Констатацията на Кьовеши била, че дали ще го има, или не, зависи от предложението на българския министър на правосъдието, на кабинета като цяло и на парламента.

Ръководителят на Европейската прокуратура е подчертала още, че обект на преследване ще бъдат определени престъпления, а не конкретни личности. Затова няма списък от хора, които трябва да носят отговорност. Но трябва да има проверки по високите етажи на властта, които да приключат бързо и от тях да има резултат.

Стоилов коментира и санкциите по закона „Магнитски“ и това дали е редно у нас да се прави допълнителен списък извън този на САЩ, като каза, че този въпрос има две страни. Едната била юридическа, а другата – фактическа. Фактическата е дали има фирми, които по някакъв начин работят с министерството. Досега такива не са били установени, но в случая има и второстепенни разпоредители. По този въпрос трябва да има яснота в близките дни. Юридическият въпрос е дали подобни мерки са съотносими с правото в България. Тук трябва да се прилага Законът срещу изпирането на пари.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments