Вледенена птица на 46 000 години е открита в Сибир

0
283
Чучулига
Снимка: Pixabay

Учените, изучаващи забележително добре запазените останки на птица от ледниковия период, идентифицираха екземпляра като рогата чучулига, пише “CNN”.

Измръзнала и “погребана” във вечния лед близо до село Белая гора в североизточен Сибир, птицата е открита от местни ловци на слонова кост, които я предадоха на екип от експерти, сред които Николай Дюсекс и Лав Дален от Шведския природонаучен музей, с цел да бъдат извършени научни тестове.

 

Радиовъглеродните датировки разкриха, че птицата е живяла преди около 46 000 години и генетичният анализ я идентифицира като рогата чучулига (Eremophila alpestris), според публикация в петък в списанието “Communications Biology”.

Лав Дален заяви за “CNN”, че изследванията показват връзка на въпросната птица с два подвида чучулиги, живи днес – единият в Северна Русия, другият в монголската степ, като се смята, че е техен прародител.

“Тази констатация предполага, че климатичните промени, настъпили в края на последната ледникова епоха, довеждат до образуването на нови подвидове”, заключи Дален.

Това, че птицата се е съхранила до наши дни в това състояние се обяснява в голяма степен с безвъзвратното ѝ замръзване, обясни Дюсекс. Той обаче е категоричен, че този екземпляр е в изключително добро състояние.

“Фактът, че толкова малък и крехък екземпляр е близо до състояние на непокътнатост, също предполага, че мръсотията/калта се е отлагала постепенно върху него и така го е запазила много близко до момента на смъртта му”, обясни Дюсекс.

Следващият етап на изследване включва секвениране на целия геном на птицата, каза Далън, който ще разкрие повече за връзката на тази птица с днешните подвидове и ще оцени скоростта на еволюционната промяна при чучулигите.

Учените, работещи в района, също са открили трупове и части от тялото на други животни като вълци, мамути и вълнени носорози. Дюсекс определи тези открития като “безценни”, тъй като позволяват на изследователите да извлекат ДНК и понякога РНК, нуклеиновата киселина, присъстваща във всички живи клетки.

“Това от своя страна ще отвори нови възможности за изучаване на еволюцията на фауната на ледниковия период и ще допринесе за това да разберем отговорите на много въпроси за изменението на климата през последните 50-10 хиляди години”, добави Дюсекс.

Рогатата чучулига е открита на същото място като замръзналото кученце на възраст 18 000 години, което Дален и Дюсекс също изучават.

Използвайки въглеродни проби от костта на ребрата на кучето, експертите успяха да потвърдят, че екземплярът се е вледенил преди около 18 000 години, но обширни ДНК тестове досега не могат да покажат дали животното е куче или вълк. Учените обикновено могат да разберат разликата сравнително лесно и изследователите се надяват, че по-нататъшните тестове върху останките ще дадат по-добра представа кога точно са били опитомени кучетата.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments