Визии, които могат да убият: 10 от най-опасните модни тенденции в историята

0
109
Жена бродира от Георг Фридрих Керстинг
Жена бродира от Георг Фридрих Керстинг. Снимка: Wikimedia Commons

1. Арсеново зелено „Шееле“

През 1775 г. шведският химик Карл Шееле е открил, че комбинацията между натриев арсенит и меден сулфат произвежда яркозелен пигмент. След откритието новият пигмент е наречен „Зеленото на Шееле“ и мигновено става хит. Използвано е в картини, играчки, тапети, рокли и тъкани. Тази конкретна смес се използва до края на 19 век, когато в крайна сметка е заменена с кобалтово зелено.

Защо е опасно? Комбинацията от химикали, използвани за производството на въпросния зелен цвят, е смъртоносен коктейл. Близкият продължителен контакт с веществото води до отравяне с арсен, което започва с кожно раздразнение, гадене, главоболие, колики и кожни лезии, които образуват мехури. С напредването на отравянето телата на хората биват унищожени отвън навътре.

Цилиндър
Цилиндър. Снимка: Wikimedia Commons

2. Филцова шапка Mercury

През 17-ти век френските майстори на шапки са установили, че като обработват заешките кожи с живак, прави кожата по-гъвкава. Практиката се е разпространила от Франция в други западноевропейски страни бързо, тъй като резултатите от използването на живак са били много успешни. Практиката е забранена през 40-те години на миналия век след „проблеми“ с производителите на шапки поради отравяне с живак.

Защо е опасно? Живакът засяга стомашно-чревния тракт и нервната система. Излагането на топлина по време на изработката на филцовите шапки освобождава живачни пари, което води до развиване на болестта на „Лудия шапкар“ в работниците. Изложените изпитвали физиологични симптоми, които включвали главоболие, слабост и треперене. Промените в поведението включвали раздразнителност, срамежливост и психическа нестабилност. Работниците буквално са полудявали в резултат на работата си по правене на шапки.

Радий
Радий. Снимка: Wikimedia Commons

3. Светещи в тъмното коси и грим

Първата половина на 1900 г. е видяла всичко – от часовници до лосиони, червила и пудра за лице, съдържащи радий. Използването на радий в грима е станало популярно в началото на 1900 г. както в САЩ, така и в Западна Европа. Смята се, че продуктите с радий буквално придавали на носещите ги блестящ тен, тъй като продуктите понякога светели в тъмното. До 40-те години на миналия век радиевата треска почти е изгубила популярността си, като някои керамични изделия и от стъкло продължават да съдържат съставката до 70-те години.

Защо е опасно? Радият е радиоактивен химикал, който може да причини сериозни увреждания на човешкото тяло. За жените, поглъщащи продуктите с радий, последствията често са опустошителни. Лезии, анемия, стерилитет, изгубени зъби, изгнили кости на челюстта, лицеви тумори и дори смърт, са сред страничните ефекти при хората с отравяне. Ако бъде погълнат, вътрешностите на индивида започват да гният.

Елизабет I
Елизабет I. Снимка: Wikimedia Commons

4. Блед тен

Венецианският грим Ceruse – смес от вода, оцет и прахообразно бяло олово, се е използвал за постигане на блед вид на лицето. Използването на олово в грима датира от древните гръцки, римски и египетски времена, но венецианският Ceruse е популярен сред европейската аристокрация (най-вече кралица Елизабет на Англия) и е използван между 16-ти до 19-ти век. Смятало се е, че плътният бял грим изпраща посланието, че този, който го носи, е в състояние да си позволи веществото и е достатъчно богат, за да не се налага да работи на открито.

Защо е опасно? Продължителната употреба на токсичния грим може да доведе до отравяне с олово. Някои от страничните ефекти включват коремна болка, гадене, косопад, главоболие, анемия и високо кръвно налягане. В по-краен край, носещите могат да изпитат мускулна парализа, умствено увреждане, безплодие, конвулсии, увреждане на вътрешните органи и евентуално смърт като комбинация от всички странични ефекти. Самата кожа на лицето понякога е образувала мехури, лющене, кървене и белези. Носещите го често се опитвали да покрият обезобразените си лица с още повече венециански церуз, което влошавало проблема.

Китайка с лотосови стъпала
Китайка с лотосови стъпала. Снимка: Wikimedia Commons

5. Лотосови стъпала

Лотосовите стъпала са били популярни сред жените в Китай в началото на 8 век. Ритуалът е включвал счупване на костите на пръстите на краката и подвиването на пръстите под стъпалото. След това краката са били така увивани, така че пръстите да заздравеят деформирани. Смятало се, че практиката прави жените по-желани, тъй като ставали обекти в домовете на съпруга си, неспособни да ходят или да вършат каквато и да е работа. Малките стъпки, които успявали да направят, са били оценявнаи като изискани и женствени. Някои култури в селските общности все още практикуват ритуала и днес.

Защо е опасно? След ритуала жените са имали сериозни проблеми с подвижността и са изпитвали болка през целия живот. При някои последствията от счупването са причинявали сериозни проблеми с кръвообращението, което водило до прекъсване на кръвоснабдяването на пръстите на краката. След това пръстите на краката бавно почернявали, изгнивали и в крайна сметка падали. В този момент лесно възниквала гангрена, която започвала да разяжда останалата част от крака. Докато инфекцията си проправяла път в кръвния поток, много жени умирали от сепсис, вследствие на откритите им рани.

Беладона
Беладона. Снимка: Pixabay

6. Капки за очи от беладона

В ренесансова Италия беладоната е използвана, за да направи зениците по-големи, придавайки на жената вид на „очи на сърна“, който се смятал за привлекателен по онова време. Тенденцията бързо се разпространила и в други страни от Западна Европа.

Защо е опасно? Беладонара във всичките й форми е силно токсична. От друга страна, капките от беладона са причинявали замъглено зрение, временна слепота, повишен сърдечен ритъм и дразнене на очите. Сред останалите странични ефекти са психични смущения, конвулсии, постоянна слепота, увреждане на сърцето и евентуална смърт. Растението спира някои от жизнено необходимите функции на тялото като изпотяване, дишане и сърдечен ритъм. Въпреки многото си тежки ефекти върху човешкото тяло, в много малки точни количества, беладоната все още се използва днес за различни медицински нужди.

Нефертити
Нефертити. Снимка: Pixabay

7. Очна линия „Кохл“

Очната линия „Кохл“ е била традиционен грим за очи, използван в Африка, Близкия изток, Пакистан и Индия от древни времена. Древните култури, включително Египет, са вярвали, че „Кохл“ предпазва очите им от топлина, пясък и други болести. Очертаването на очите е станало популярно в древен Египет и Гърция , а някои хора в определени региони на света продължават да ги използват въпреки известните опасности. В някои култури прилагането на „Кохл“ при бебета и деца е било (и е) обичайно.

Защо е опасно? Очните линии „Кохл“ са съдържали олово като добавка за оцветяване. Известно е също, че високи нива на бактерии са често срещани в очните линии „Кохл“, което представлява допълнителен риск, като се има предвид, че очите са директен вход в кръвния поток и имат потиснат имунитет. Отравянето с олово може да доведе до анемия, проблеми с бъбреците, проблеми с плодовитостта, неврологични увреждания, гърчове, кома и смърт.

Корсет
Корсет. Снимка: Wikimedia Commons

8. Корсетът

Корсетът е дреха, която се поставя около торса и гърдите, а след това се стяга, така че да подчертае талията и бюста. Историята му е дълга, като датира от края на 14 век и е бил носени от жени в цяла Европа. Често се е смятало, че корсетът подчертава женската красота, независимо от класата, въпреки че първоначално са били свързвани с висшата класа. Те стават особено популярни и опасни през 1890 г. в Западна Европа.

Защо е опасно? Корсетите са били завързвани възможно най-здраво, което водило до невъзможност за хранене или нормално дишане. Имало е случаи на разкъсани вътрешни органи заради счупени ребра. При дългосрочна употреба се изкривявала формата на тялото на жената, която го е носила. Жени са умирали заради колапс на белите дробове, вътрешен кръвоизлив, асфиксия и падания след припадък. Да се ​​помогне на жена при задушаване често е било много трудно заради начина, по който били връзвани корсетите – отнемало дълго време да се облече и съблече.

Кринолин
Кринолин. Снимка: Wikimedia Commons

9. Кринолин

Кринолинът е съставен от обръчи, изработени от тел, тръстика, стомана или животински кости, които жените носили под роклите си, за да изглежда талията им по-малка. Обръчите служели за удължаване на роклите. Тенденцията тръгва от Париж през 1856 г. и оттам се разпространява в целия западен свят. Тенденцията намалява през 1870-те, въпреки че все още понякога се среща и днес по време на официални тържества като сватби и рождени дни.

Защо е опасно? В миналото, а и сега, кринолините се предлагали в различни размери, като заради големите им размери често жените не можели да правят различни елементарни неща като например влизане или излизане през вратите. Имало е случай кринолин да попадна под колелата на карета или да се запали, когато жена е твърде близо до свещи – смята се, че над 3000 жени в Англия са изгорели до смърт, защото роклите им са се подпалили заради кринолина. Те не са успявали да го свалят навреме, а тези, които все пак са успявали да го съблекат често са имали тежки изгаряния.

Обувки
Обувки. Снимка: Wikimedia Commons

10. Чопинът

Чопините са дамски обувки, създадени във Венеция в началото на 1500 г. Обувката е включвала голяма платформа, изработена от дърво или корк, предназначена да предпазва крака от неравните пътища и кални улици, в допълнение към осигуряването на повече височина на носещия. Те често са били покрити със злато или коприна и са можели да достигнат до 51 см височина. Увеличаването на височината често се е свързвало с висок статус.

Защо са били опасни? Не е изненадващо – чопините са създавали нестабилност в походката на жената, изисквайки тя да се нуждае от помощ на придружители, слуги или бастуни, за да се придвижва. Заради лошия дизайн се е стигало до счупени кости и глезени. Във време, когато инфекциите са били фатални и рентгеновите лъчи все още не са съществували, счупените кости са можели да доведат до болезнено бавна смърт.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments