Вигенин: Моделът „Няма Конституция – каквото реши мнозинството в НС, това ще е“ – трябва да бъде спрян

0
48
Кристиан Вигенин
Кристиан Вигенин. Снимка: БСП

„Вчера станахме свидетели на абсурден подход към промяна на важно законодателство.“

Това коментира зам.-председателят на Народното събрание /НС/ и депутат от ПГ на „БСП за България“ Кристиан Вигенин в ефира на „БНТ“. По думите му за БСП е останало непонятно и нередно това бързане и паническа реакция, които не би трябвало да са присъщи за един сериозно работещ парламент.

„БСП заявихме, че сме готови да сезираме Конституционния съд – от една страна заради непрецизните текстове, но и заради начина, по който се прави. Стана традиция в този парламент да се приема законодателство на две четения в рамките на едно заседание. Някъде трябва да сложим спирачката. Защото, така както е тръгнало – няма да важат правила, няма да важи Конституция – каквото реши мнозинството, това ще бъде. Това, обаче не е нормално в демократична европейска държава с претенции за правова държава Какъв сигнал даваме на хората, искаме от тях да спазват законите, а ние самите собствения си закон не спазваме, тъй като правилникът е с ранг на закон?“, реагира социалистът.

Дори и вносителите, които обрано и скромно са защитили предложенията си, са наясно, че проблемът не е законът, смята той.

„Допълнителен абсурд е, че в последния ден на НС ние приехме съществени промени в Наказателния кодекс /НК/. Сега, седмица по-късно на извънредно заседание – пак ги променяме. Законът за защита от домашно насилие /ЗЗДН/ беше променен също в рамките на месец юли, и то съществено, влезе в сила в първите дни на август и само няколко дни по-късно го променяме отново. Какво показва това? Това означава, че от една страна – се прави некачествено законодателство с предложенията и инициативите на управляващите, законодателство без анализ. Очевидно е, че става дума за проблем, след като само преди седмица законът е променян. От друга страна – случилото се вчера показва, че цялата тази реакция беше с цел да се успокои по някакъв начин обществото след случая в Стара Загора. Но вместо да се мисли задълбочено и системно – панически се променя закона, за да замажем очите на хората. Очевидно не успяваме след като 90 % от хората казват, че това няма да промени нищо“, коментира Вигенин.

Той припомни, че БСП работи по тези въпроси години наред – с поредица от законодателни предложения от 2018 г. насам, включително и в настоящото НС. „Внесохме предложение в НК да бъдат завишени наказанията, направихме предложения по ЗЗДН да се разкрият центрове за жертвите на домашно насилие във всеки един областен център. Но така и не получихме подкрепа“, посочи Вигенин.

Вигенин е уверен, че ако се работи системно по законодателните мерки, приети през юли – трябва да има резултат, включително и с информационни кампании. В разговора за мисленето на обществото ни и работата в тази посока, той коментира случилото се с Вежди Рашидов.

„Който без да знае, че микрофоните записват, реално каза какво мисли по тези теми. Давам го като пример, защото това е дълбоко вкоренен начин на мислене в част от българското общество. Това е нещо, което трябва да се преодолява и то е система от мерки – не става само със закони. Ето, общественият натиск, начинът, по който реагираха хората дава надежда, че това явление може да бъде преодоляно“, подчерта зам.-председателят на НС.

Кристиан Вигенин заяви, че ако други не припознаят предложението на омбудсмана Диана Ковачева за криминализиране на унизителното отношение – той ще го внесе между първо и второ четене на Наказателния кодекс. „За щастие той беше приет на първо четене вчера, което сега ни дава възможност да направим смислени предложения за второ четене. Смятам, че е важно – независимо от това, което се прие в другия Закона за домашно насилие“, добави той.

В разговора за местните избори той изтъкна, че БСП е на финалната фаза за номиниране на своите кандидати за кметове и общински съветници. До средата на септември социалистите ще са готови с всички кандидати. На въпрос на водещата какви ще са те, Вигенин даде пример с избирателния си район, в който успешни кметове на БСП ще бъдат кандидати отново: В Тунджа – Георги Георгиев, Болярово – Христо Христов.

Според него решението за събарянето на Паметника на Съветската армия се прави от управляващите и е пример как целенасочено се разделя обществото.

„А това е вредно за държавата, за нас като общество. Десницата винаги се е заигравала с тази тема. Обикновено преди избори. Смятам, че няма да им помогне – напротив, ще мобилизира хората, които не искат да се заличават знаците на историята“, заключи социалистът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments