Ваксина срещу COVID-19: Първи сведения за стимулиране на имунния отговор

0
74
Covid-19
Photo: Pixabay

Американска компания публикува сведения за ваксина, способна да стимулира отговора на имунната система в борбата срещу новия коронавирус, предаде “BBC”.

От компанията твърдят, че реакцията на ваксиниранете хора е била сходна с тази на заразените с вируса. Очаква се през юли да се проведат клиничните тестове, от които ще стане ясно дали серумът е действително способен да предпази от заразяване.

Разработването на ваксина срещу COVID-19 се случва с безпрецедентни темпове, след като близо 80 научни организации от цял свят се ангажираха със задачата. 

Биотехнологичната компания “Moderna” е първата, изпробвала експерименталната ваксина с названието “mRNA-1273” върху хора. Ваксината представлява малка извадка от генетичния код на вируса, която се инжектира в пациента. Тя не е способна да разболее или да причини симптомите на COVID-19, но е достатъчна да предизвика отговор на имунната система. 

Клиничните тестове на щатския правителствен Институт по алергология и инфекциозни заболявания сочат, че ваксината е способна да доведе до образуването на антитела, които са способни да неутрализират коронавируса. 

Същевременно обаче подобен имунен отговор е отчетен само при първите 8 от общо 45 души, участвали в тестовете. На доброволците е инжектирана ниска, средна или висока доза, като при високата доза са наблюдавани най-много странични ефекти. 

От друга страна от “Moderna” коментират, че дори и хората, получили най-ниската дозата, са изградили антитела със същите нива като при възстановилите се от COVID-19 пациенти. 

Антителата при доброволците със средна доза “съществено надминават” нивата на антитела при естествено разболелите се. 

Проведеният клиничен тест е едва първата фаза от изследванията, като има за цел да установи дали ваксината е безопасна и дали води до странични ефекти. 

Ще е нужно по-дълго технологично време, докато се установи доколко ваксината е способна да предпазва от вируса. Експерименти, проведени върху лабораторни мишки сочат, че ваксината има потенциала да възпира вируса от репродуциране в белите дробове

“Данните от междината първа фаза показват, че ваксинацията с “mRNA-1273” е способна да предизвика имунен отговор, аналогичен при заболяване по естествен път”, коментира д-р Тал Закс, главен здравен експерт към “Moderna”.

“Тези данни подкрепят убеждението, че “mRNA-1273” е способна да предотврати заболяване от COVID-19, като ни позволиха да продължим с определянето на дозите за клиничните изследвания”

От “Moderna” коментират, че се надяват да започнат по-задълбочени тестове през юли и че вече се проучва евентуалното масово производство на ваксината. 

Оксфордска ваксина

Ваксина, разработена от университета Оксфорд, също е тествана при хора, но към момента няма получени резултати. 

Същевременно резултатите от експерименти, проведени върху шимпанзета, дадоха повод за песимизъм. 

Тестовете показват, че ваксинираните животни са проявили по-умерени симптоми на заболяването и не са се разболели от пневмония. Ваксината обаче не е успяла напълно да ги защити от вируса, като той е бил засечен със същите нива, както в носовете на неваксинираните животни. 

Проф. Елинор Райли от университета в Единбург коментира: “В случай че постигнем подобни резултати при хора, е много вероятно ваксината да доведе до частична имунизация срещу COVID-19, но същевременно пациентът ще е много по-малко вероятно да се превърне в преносител на заразата.

Докато не се проведат клинични тестове върху хора е невъзможно да се предвидят ефектите върху човешкия организъм. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments