Трябва да бъде сезиран КС, ако промените в Закона за културното наследство получат подкрепата на парламента

0
197
Румен Петков
Румен Петков. Снимка: ПП АБВ, Архив

Председателят на политическата партия АБВ Румен Петков заяви, че ще се наложи да бъде сезиран Конституционният съд, ако промените, предвидени в Закона за културното наследство, получат подкрепа от страна на парламента. 

„Казвам това с ясното съзнание, че агресията на министър-председателя срещу частното музейно дело е адресирана предимно към г-н Божков и братя Бобокови. Но когато се посяга на принципи и ценности, които следва да са общонародно достояние, нещата стават различни“, акцентира той.

Румен Петков определи спекулациите по темата като пошлост, предадоха от пресцентъра на ПП АБВ. Той призова за отговорно отношение всички заинтересовани структури и институции, за да бъдат реално спазвани конституционните принципи в Република България.

Промените в частност за отнемане на лицензите на частните музеи, са престъпление срещу опазването на културното наследство. Те показват явен двоен стандарт, разграничават държавните от частните музеи и имат противоконституционен характер, добави от своя страна лидерът на АБВ-Младежи д-р Пламена Заячка. Тя подчерта, че българските нормативи по темата се различават от европейското законодателство, имат изразен рестриктивен характер.

„Това е поредната поправка, която ще дискредитира частното музейно дело в България, която прави колекционерите престъпници и е на път да напълни затворите с такива хора. Всеки един, който има повече от 3-4 монети от баба си и дядо си, ще подлежи на наказание за престъпление, защото не ги е декларирал по текстовете на Закона за културното наследство“, каза тя.

Д-р Заячка посочи, че именно Министерството на културата е задължено да има регистър на идентифицираните културни ценности както на частните, така и на държавните музеи.

„Питаме – има ли министерството такъв регистър? След като се вкарва точка в Закона, че липсата на идентификация и регистрация е наказуема. Липсата на такъв регистър от страна на Министерството на културата какво е? Не е ли престъпление срещу опазване на културното наследство и то от гледна точка на основния приоритет на Закона за културното наследство, освен опазване на културното наследство, но и гарантиране на равен достъп на гражданите за културни ценности. Държавата изпълнява това си задължение чрез Министерството на културата, което именно чрез такъв регистър инвентаризира, съхранява и дава равен достъп на гражданите до културните ценности, независимо от собствеността. Тук имаме неспазване на Закона за културното наследство и принципни нарушения“, добави тя.

Д-р Пламена Заячка припомни, че през 2018 година Министерството на културата, като част от председателството на Съвета на ЕС, заедно с ЕК, декларира, че културното наследство е общо благо, за което трябва да работят всички. А това означава всички заинтересовани среди да участват в опазването на културното наследство – това е политиката на ЮНЕСКО, на Съвета на Европа, това е и декларацията на Министерството на културата. Д-р Заячка попита – отказваме ли се от тази заявка? Това е политика на заличаване на културната памет, посочи тя.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments