СЗО предупреждава: COVID пандемията ще се проточи до 2022 г.

0
18
СЗО.
СЗО. Снимка: Пиксабей

Според Световната здравна организация (СЗО) пандемията от COVID-19 ще продължи с една година повече, отколкото досега се смяташе, тъй като по-бедните страни не получават необходимия им брой ваксини. Д-р Брус Ейлуърд, висш съветник в СЗО, заяви, че на практика това означава, че здравната криза ще се проточи до 2022 г.

До момента по-малко от 5% от населението на Африка е ваксинирано, докато на територията на повечето останали континенти този процент е 40%. Обединеното кралство е предоставило повече от 10 милиона ваксини на нуждаещи се страни, като обещава да изпрати общо 100 милиона дози в близко бъдеще.

Д-р Ейлуърд призова богатите страни да се оттеглят от местата си на опашката за ваксини, за да могат фармацевтичните компании да дадат приоритет на страните с най-ниски доходи. Той заяви, че богатите страни трябва да си направят „равносметка“ на това как изпълняват ангажиментите си за дарения, насочени към нации в нужда, поети по време на срещи на върха, като например срещата на Г-7 в Сейнт Айвс това лято.

Международният съюз на благотворителните организации, предоставящи ваксини на нуждаещите се, публикува нови данни, които предполагат, че само една на всеки седем от дозите, обещани от фармацевтичните компании и богатите страни, всъщност достигат дестинациите си в по-бедните страни.

До момента по-голямата част от ваксините са били доставени в страни с високи или средни доходи. На Африка се падат едва 2,6 % от дозите, прилагани в световен мащаб. Редица благотворителни организации, сред които „Oxfam“ и „UNAids“, разкритикуваха Канада и Обединеното кралство относно факта, че осигуряват ваксини за собственото си население чрез Covax – насърчената  от ООН глобална програма за справедливо разпределение на ваксините по света. Официалните данни показват, че по-рано тази година Обединеното кралство е получило 539 370 дози от ваксината Pfizer, а Канада – малко под един милион дози от AstraZeneca. Както е известно, първоначалната идея на Covax беше всички държави, включително и богатите, да могат да се снабдяват с ваксини от нейния фонд.

Повечето страни от Г-7 обаче решиха да се въздържат, след като започнаха да сключват свои собствени индивидуални споразумения с фармацевтични компании, разработващи ваксини. Съветникът по глобално здравеопазване на организацията „Oxfam“ Рохит Малпани признава, че Канада и Обединеното кралство на практика имат право да получават ваксини по този начин, след като са вложили щедри суми в механизма на Covax, но според него това все пак е „морално неправилно„, като се има предвид, че и двете страни са получили милиони дози чрез свои собствени двустранни споразумения. По повод на това Обединеното кралство изтъкна, че е една от страните, които са „дали старт“ на Covax миналата година с дарение в размер на 548 млн. паунда. Канадското правителство от своя страна подчерта твърдо, че вече е спряло да използва ваксините чрез инициативата Covax. Министърът на международното развитие на страната Карина Гулд заяви:

Веднага след като стана ясно, че доставките, които сме осигурили чрез двустранните си споразумения, ще бъдат достатъчни за канадското население, ние върнахме дозите, които бяхме закупили от Covax, за да могат да бъдат разпределени в развиващите се страни.“

Първоначално Covax имаше за цел да достави 2 милиарда дози ваксини до края на тази година, но досега са доставени едва 371 милиона дози.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments