Светът може да се изправи пред рекордни температури през 2023 г. със завръщането на Ел Ниньо

0
60
Изменние на климата, глобално затопляне.
Изменние на климата. Снимка: Pixabay

Светът може да актуализира нов среден температурен рекорд през 2023 или 2024 г., подхранван от изменението на климата и очакваното завръщане на метеорологичния феномен Ел Ниньо, смятат климатолозите, предава „Агенция Ройтерс“.

Климатичните модели предполагат, че след три години на модела на времето Ла Ниня в Тихия океан, който обикновено понижава леко глобалните температури, светът ще преживее завръщане към Ел Ниньо, по-топлия аналог, по-късно тази година.

По време на Ел Ниньо ветровете, духащи на запад по екватора, се забавят и топлата вода се изтласква на изток, създавайки по-високи температури на повърхността на океана. Карло Буонтемпо, директор на Службата за изменение на климата на Коперник към ЕС, обяснява:

„Ел Ниньо обикновено се свързва с рекордни температури на глобално ниво. Все още не е известно дали това ще се случи през 2023 г. или 2024 г., но според мен е по-вероятно, отколкото да не се случи.“

Климатичните модели предполагат връщане към условията на Ел Ниньо в края на бореалното лято и възможността за развитие на силен Ел Ниньо към края на годината, каза Буонтемпо. Най-горещата година в света досега е била 2016 г., съвпадаща със силното Ел Ниньо – въпреки че изменението на климата е подхранвало екстремни температури дори в години без това явление.

Последните осем години бяха осемте най-горещи в света в историята – отразявайки по-дългосрочната тенденция на затопляне, предизвикана от емисиите на парникови газове

Фридерике Ото, старши преподавател в Grantham Institute на Imperial College London, е на мнение, че температурите, подхранвани от Ел Ниньо, могат да влошат въздействието на изменението на климата, което страните вече изпитват – включително тежки горещи вълни, суша и горски пожари. Ото е категоричен:

„Ако Ел Ниньо се развие, има голям шанс 2023 г. да бъде още по-гореща от 2016 г. – като се има предвид, че светът продължава да се затопля, докато хората продължават да горят изкопаеми горива.“

Учените от агенцията на ЕС Коперник публикуваха доклад в четвъртък, в който се оценяват климатичните крайности, които светът преживя миналата година, петата най-топла година в историята.

Европа преживя най-горещото си лято в историята през 2022 г., докато предизвиканите от изменението на климата екстремни дъждове причиниха катастрофални наводнения в Пакистан, а през февруари нивата на морския лед в Антарктика достигнаха рекордно ниско ниво. Средната глобална температура в света сега е с 1,2 градуса по Целзий по-висока, отколкото в прединдустриалните времена, подчертава Коперник.

Въпреки че повечето от големите източници на емисии в света обещаха в крайна сметка да намалят нетните си емисии до нула, глобалните емисии на въглероден диоксид през миналата година продължиха да нарастват.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments