Спряната помощ на САЩ за Украйна показва нежеланието на Републиканската партия за конфронтацията с Русия

0
107
Сенат в САЩ
Сенат в САЩ. Снимка: Pixabay

Миналия вторник републиканският сенатор Рон Джонсън от Уисконсин изрази позицията си от трибуната в Сената и обясни защо се противопоставя на изпращането на повече помощ за Украйна, която се опитва отблъсне инвазията, предприета през 2022 г. по заповед на руския президент Владимир Путин, пише „Associated Press“.

„Не ми харесва тази реалност. Владимир Путин е зъл военнопрестъпник“, заяви Джонсън, като побърза да допълни, че Владимир Путин няма да загуби тази война.

Този аргумент – че руският президент не може да бъде спрян, затова няма смисъл да се използват доларите на американските данъкоплатци срещу него, бележи нов етап в нарастващото приемане на руския експанзионизъм от страна на Републиканската партия в епохата на Доналд Тръмп.

Републиканската партия започна да смекчава позицията си по отношение на Русия, откакто Тръмп спечели изборите през 2016 г. Има няколко причини за тази промяна. Една от тях е, че Путин се изявява като международен защитник на консервативните християнски ценности, а Републиканската партия става все по-скептична към задграничните обвързаности. Освен това не е тайна, че отношенията на Тръмп с руския лидер са топли. Към днешна дата „амбивалентността“ на партията по отношение на Русия доведе до спиране на допълнителната помощ, предвидена за Украйна, именно в ключов момент от войната.

Миналата седмица Сенатът прие с подкрепа от 70 срещу 29 гласа пакет за чуждестранна помощ, който включваше 61 млрд. долара за Украйна, но Джонсън беше един от мнозинството републиканци, които гласуваха против законопроекта. В контролираната от републиканците Камара на представителите председателят Майк Джонсън заяви, че неговата камара няма да „бърза“ да подкрепи мярката, въпреки че украинските военни сили предупреждават за остър недостиг на боеприпаси и артилерия. Много републиканци показаха, че са откровено разочаровани, че колегите им не виждат ползите от подпомагането на Украйна. Според анализатори Путин и неговите съюзници разчитат на това, голям брой нации скоро ще се уморят да помагат на Киев, а критиците на Путин  предупреждават, че страните от НАТО в Източна Европа могат да се превърнат в мишени на една окуражена Русия, която вярва, че САЩ няма да ѝ се противопоставят.

„Путин губи. Това не е патова ситуация, „, заяви републиканският сенатор Том Тилис от Северна Каролина от трибуната преди речта на Джонсън.

Лидерът на малцинството в Сената Мич Макконъл от Кентъки беше един от 22-мата републикански сенатори, които подкрепиха пакета, а 26 се обявиха против него.

Разделението в партията се прояви ярко в края на миналата седмица след новината за смъртта руския опозиционер и защитник на борбата срещу корупцията Алексей Навални , за която президентът Джо Байдън и други световни лидери обвиниха пряко Путин. Тилис реагира на смъртта на Навални, като обясни в своя публикация: „Историята няма да бъде благосклонна към онези в Америка, които се извиняват на Путин и възхваляват руската автокрация.“

В Републиканската партия скептиците по отношение на конфронтацията с Русия изглежда печелят все по-стабилни позиции.

„Почти всеки републикански сенатор под 55-годишна възраст гласува с „НЕ“ за законопроекта „Последна Америка“. 15 от 17-те избрани от 2018 г. насам гласуваха с „НЕ“. Нещата се променят, само че не достатъчно бързо“, заяви миналата седмица сенаторът от Мисури Ерик Шмит, избран през 2022 г.

Тези, които се противопоставят на допълнителната помощ за Украйна, отричат яростно обвиненията, че по този начин съдействат на Путин. Те твърдят, че имат категорична позиция относно това дали си струва да се харчат финансови средства за подпомагане на страната.

„Ако се противопоставяте на празен чек за друга държава, предполагам, че това ви прави руснак“, коментира сенаторът от Алабама Томи Тъбървил по време на дискусии в  Сената.

Републиканецът Мат Гетц, водещ противник на идеята за допълнителна помощ за Украйна в Камарата на представителите, описа тази нагласа като „промяна на поколенията в партията от неоконсерватизма към външнополитически реализъм“.

Когато Путин нападна Украйна, първоначално действията му бяха разкритикувани и от двете партии в САЩ. Дори преди година повечето републиканци в Конгреса обещаваха дългосрочна подкрепа. Неотдавна обаче Републиканската партия се оказа разединена по този въпрос. Републиканците отказаха подкрепят нов кръг от финансиране на Украйна в законопроекта за държавните разходи, настоявайки, че демократите трябва да включат мярка за гранична сигурност, за да спечелят подкрепата им. След като Тръмп се изказа остро за компромисното предложение, свързано с граничната сигурност, републиканците отхвърлиха законопроекта, оставяйки на поддръжниците на Украйна друга възможност, а именно да се прокара помощта като част от пакета за външна помощ с допълнителни средства за Израел и Тайван.

Няколко експерти по явленията в Русия отбелязват, че реториката, която Републиканската партия използва срещу помощта за Украйна, може да отразява тази на Путин, а именно, че Украйна е корумпирана и ще пропилее парите, както и че САЩ не могат да си позволят да отклоняват прекалено вниманието си отвъд границите си, затова победата на Русия е неизбежна.

„Той се опитва да внуши усещането, че никога няма да бъде победен, така че дори не се опитвайте,“, казва за Путин Хенри Хейл, политолог от университета „Джордж Вашингтон“.

Скептиците по отношение на помощта за Украйна твърдят, че войната вече е унищожила руската армия и че Путин няма да може да атакува други европейски държави. Няколко експерти обаче изтъкват, че Путин е намекнал за плановете си да си върне голяма част от територията на бившия Съветски съюз, което може да включва страни от НАТО като Литва и Естония, които САЩ са задължени да защитават с военна сила съгласно клаузите на договора си.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments