Спор в Индия заради забележките на бившия американски президент Барак Обама относно правата на мюсюлманите

0
35
Барак Обама
Снимка: Пиксабей

Лидерите на управляващата партия в Индия разкритикуваха бившия президент на САЩ Барак Обама за неотдавнашните му изказвания по адрес на мюсюлманите в страната, съобщава „BBC“.

В интервю миналата седмица Обама изтъкна, че Индия може да започне да се разпада, ако правата на малцинствата не бъдат защитени. Той отговаряше на въпрос как президентът Джо Байдън трябва да се ангажира с „нелибералните демократи“. По това време индийският премиер Нарендра Моди беше на държавно посещение в САЩ.

Тридневното посещение беше белязано от церемониално посрещане в Белия дом, пищна държавна вечеря и подписване на няколко важни сделки. Моди също се обърна към съвместна сесия на Конгреса на САЩ.

Забележките на Обама, направени в интервю за Кристиан Аманпур от „CNN“, което беше излъчено преди обръщението към Конгреса, бяха широко отразени в Индия. Аманпур спомена „заплахата за демокрацията“ от така наречените „нелиберални демократи“, преди да посочи Моди като такъв. Тя попита Обама:

„Как един президент трябва да се ангажира с този тип лидери, било в назначаването им, било в отношенията с тях?“

Той от своя страна отговори, че това е „сложно“, преди да се позовава на собствения си опит от работа със съюзници, които може да не са управлявали „идеално демократични правителства“, но с които отношенията трябваше да се поддържат поради редица причини. Обама добави, че е „уместно“ президентът на САЩ, когато е възможно, да оспорва „тревожни тенденции“ публично или частно.

„Ако президентът се срещне с министър-председателя Моди, тогава защитата на мюсюлманското малцинство в мнозинството индуистка Индия – това е нещо, което си заслужава да се спомене. Ако имах разговор с премиера Моди, когото познавам добре, част от моя аргумент би бил, че ако не защитите правата на етническите малцинства в Индия, тогава има голяма вероятност Индия в един момент да започне да се разпада“, коментира той, добавяйки, че това би било в противоречие с интересите на Индия.

Обама имаше топли отношения с Моди, докато беше на поста президент на САЩ.

Индийският министър на финансите Нирмала Ситараман, която като Моди е от партията Бхаратия Джаната (BJP), каза пред репортери в неделя, че е „шокирана“ от коментарите на Обама.

„Когато Моди провеждаше кампания в САЩ – и под кампания имам предвид да говоря за Индия – бивш президент на САЩ говореше за индийските мюсюлмани.“

Тя каза още, че Индия иска добри отношения със САЩ, но „и там получаваме забележки относно религиозната толерантност в Индия“. Ситараман добави, че САЩ са бомбардирали страни с мюсюлманско мнозинство, включително Сирия и Йемен, докато Обама е бил на власт.

Министърът на отбраната Раджнат Сингх също реагира на забележките в понеделник, като каза, че Индия никога не е дискриминирала хората въз основа на тяхната религия.

„Хората трябва да се опитат да разберат светския характер на Индия“, подчерта той, добавяйки, че хората, коментиращи правата на малцинствата в Индия, трябва „също да помислят колко мюсюлмански страни са нападнали“.

Обама и САЩ не са коментирали публично тези забележки.

Обратно в САЩ, Моди получи топло посрещане от бизнес лидери и членове на голямата и влиятелна индийска диаспора, която включва много изпълнителни директори от Силициевата долина. Въпреки това имаше и протести срещу неговото правителство – което се ръководи от хиндуисткия националист BJP – което беше обвинено, че не прави достатъчно, за да защити малцинствата от насилие и дискриминация.

По време на посещението на индийския лидер в САЩ 75 демократи написаха писмо до Байдън, призовавайки го да повдигне проблеми с човешките права пред Моди. Някои от тях, включително представителят Александрия Окасио-Кортез, бойкотираха обръщението му към Конгреса.

На съвместна пресконференция с Байдън Моди спомена също, че няма „няма място, за каквато и да е дискриминация“ при неговото правителство, в отговор на въпрос за правата на мюсюлманите и други малцинства в Индия.

В неделя Моди сподели в Twitter съгласието си със забележките на Байдън, че приятелството между двете страни е сред „най-значимите в света“.

Коментарите на федералните министри дойдоха дни след като туит на главен министър на BJP предизвика полемика.

Главният министър на Асам Химанта Бисуа Сарма написа в Twitter, че има много „Хюсеин Обама в самата Индия“, за които трябва да се погрижат. Той отговори на саркастичния туит на журналист, питащ дали е заведено дело срещу Обама за „нараняване на чувствата“ с неговите забележки за Индия.

Пълното име на Обама е Барак Хюсеин Обама II, уточнява изданието.

Някои опозиционни политици обвиниха Сарма, че отправя „завоалирана заплаха“ към мюсюлманското население на Индия.

Политологът Ашутош Варшни каза пред Washington Post, че туитът на Сарма, в който се споменава второто име на Барак Обама, е начин за „извъртане“ на забележките му в такива, „направени от мюсюлманин“, въпреки че бившият президент не изповядва исляма. След спора Сарма заяви пред вестник Indian Express, че стои зад своя туит.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments