След свалянето на балона: Китай обвини САЩ в безразборно използване на сила

0
39
Знаме на Китай
Знаме на Китай. Снимка: Pixabay

Днес Китай обвини Съединените щати в безразборно използване на сила при свалянето на предполагаемия китайски шпионски балон, заявявайки, че това „сериозно е повлияло и е навредило на усилията на двете страни и напредъка в стабилизирането на китайско-американските отношения“, предава „Асошиейтед прес“.

САЩ свалиха балона край бреговете на Каролина, след като той премина през чувствителни военни обекти в Северна Америка. Китай настоя, че прелитането е инцидент с участието на граждански самолет. Заместник-министърът на външните работи на страната Сие Фън обяви, че е подал официална жалба в посолството на САЩ в неделя относно това, че „Съединените сили на САЩ са извършили нападение срещу китайски цивилен безпилотен дирижабъл с военна сила“. В бележката Сие подчертава:

„Съединените щати обаче останаха глухи и настояха за безразборно използване на сила срещу гражданския дирижабъл, който се канеше да напусне въздушното пространство на Съединените щати, очевидно реагираха прекалено остро и сериозно нарушиха духа на международното право и международната практика.“

Присъствието на балона в небето над САЩ нанесе сериозен удар на вече обтегнатите американско-китайски отношения, които от години са в низходяща спирала. Това накара държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен внезапно да отмени пътуването си до Пекин, на което се възлагаше много в процеса на облекчаване на напрежението.

Сие повтори настояването на Китай, че балонът е китайски граждански безпилотен дирижабъл, който е влязъл във въздушното пространство на САЩ по погрешка, наричайки го „случаен инцидент, причинен от непреодолима сила“. Той подчерта:

„Китай решително ще защитава законните права и интереси на китайските компании, решително ще защитава интересите и достойнството на Китай и ще си запази правото да предприеме допълнителни необходими действия в отговор.“

Президентът на САЩ Джо Байдън издаде заповедта за свалянето, след като беше посъветван, че най-доброто време за операцията ще бъде, когато тя е над вода, казаха американски служители. Военни служители установиха, че свалянето на балона над сушата от височина 60000 фута (18000 метра) би представлявало неоправдана опасност за хората на земята.

„Това, което направиха САЩ, сериозно повлия и навреди на усилията и напредъка на двете страни в стабилизирането на китайско-американските отношения след срещата в Бали“, изтъкна Сие, имайки предвид скорошна среща между Байдън и китайския му колега Си Дзинпин в Индонезия, която мнозина се надяваха да създадат положителен импулс за подобряване на връзките, които паднаха до най-ниското си ниво от години.

Говорителят на външното министерство Мао Нинг не предостави нови подробности в понеделник, като той също посочи настояването на Китай, че обектът е бил цивилен балон, предназначен за метеорологични изследвания, имал е малка способност за управление и е навлязъл във въздушното пространство на САЩ, като случайно се е отклонил от своя курс. Тя също така не уточни какви допълнителни стъпки възнамерява да предприеме Китай в отговор на действията на Вашингтон по въпроса и отмяната на пътуването на Блинкен, което би го направило най-високопоставеният служител на САЩ, посетил страната от началото на пандемията от COVID-19. В ежедневния си брифинг Мао даде да се разбере:

„Ние заявихме, че това е напълно изолиран и случаен инцидент, причинен от непреодолима сила, но САЩ все пак умишлено раздуха случката и дори използваха сила за атака. Това е неприемливо и безотговорно действие.“

Балони, за които се смята или се знае, че са китайски, са забелязани от Латинска Америка до Япония. Японският заместник-главен секретар на кабинета Йошихико Исозаки заяви пред репортери в понеделник, че летящ обект, подобен на този, свален от САЩ, е бил забелязан най-малко два пъти над Северна Япония от 2020 г. насам. Той добави:

„Продължаваме да ги анализираме във връзка с последния случай в Съединените щати.“

Мао потвърди, че балон, забелязан наскоро над Латинска Америка, е бил китайски, описвайки го като граждански дирижабъл, използван за летателни тестове. Тя изтъкна:

„Повлиян от времето и поради ограничената си способност за самоконтрол, дирижабълът се е отклонил сериозно от зададения маршрут и я навлязъл случайно в пространството на Латинска Америка и Карибите.“

Вашингтон и Пекин са в противоречие по редица въпроси от търговията до човешките права, но Китай е най-чувствителен относно предполагаемите нарушения от страна на САЩ и други на неговия суверенитет и териториална цялост.

Пекин остро протестира срещу американските военни продажби на Тайван и посещенията на чуждестранни политици на острова, за който той твърди, че е китайска територия, която да бъде върната със сила, ако е необходимо. Китай реагира на посещение през 2022 г. от тогавашните административни лица на САЩ – начело с председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси чрез изстрелване на ракети над острова и организиране на заплашителни военни учения, разглеждани като репетиция за нахлуване или блокада. Пекин също така прекъсна дискусията със САЩ по въпроси, включително изменението на климата, които не са свързани с военното напрежение.

Миналата седмица Мао предупреди домакина на Пелоси, председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти, да не пътува до Тайван, намеквайки, че отговорът на Китай ще бъде също толкова шумен. Тогава Мао беше категорична:

„Китай твърдо ще защитава своя суверенитет, сигурност и интереси за развитие.“

Маккарти от своя страна каза, че Китай няма право да му диктува къде и кога може да пътува.

Китай също възразява, когато чуждестранни военни самолети за наблюдение летят край бреговете му в международното въздушно пространство и когато американски и други чуждестранни военни кораби преминават през Тайванския пролив, обвинявайки ги, че са активна провокация.

През 2001 г. самолет на ВМС на САЩ, извършващ рутинно наблюдение близо до китайския бряг, се сблъска с китайски изтребител, убивайки китайския изтребител и повреждайки американския самолет, който беше принуден да направи аварийно кацане в китайска военноморска въздушна база на южен китайски остров провинция Хайнан. Китай задържа 24-членния екипаж на ВМС на САЩ за 10 дни, докато САЩ не изразиха съжаление за смъртта на китайския пилот и за кацането в базата без разрешение.

Южнокитайско море е друг основен източник на напрежение. Китай претендира за стратегически ключовото море на практика в неговата цялост и протестира, когато корабите на ВМС на САЩ преминават покрай китайски военни елементи там.

На пресконференция в петък с южнокорейския си колега Блинкен коментира, че „присъствието на този балон за наблюдение над Съединените щати в нашето небе е явно нарушение на нашия суверенитет, явно нарушение на международното право и е очевидно неприемливо. И ние изяснихме това на Китай“. Тогава Блинкен обясни:

„Мисля, че всяка страна, чието въздушно пространство е нарушено по този начин, би реагирала по подобен начин и мога само да си представя каква би била реакцията в Китай, ако бяха от другата страна.“

„Обяснението за китайския метеорологичен балон трябва да бъде отхвърлено направо“, смята Ориана Скайлар Мастро, експерт по китайските военни въпроси и външна политика в Станфордския университет. Мастро допълва:

„Това е като стандартно нещо, което държавите често казват за активите за наблюдение.“

И още:

„Китай може да е направил грешка и да е изгубил контрол над балона, но е малко вероятно това да е бил умишлен опит да се провали посещението на Блинкен.“

За администрацията на САЩ решението да стане публично достояние и след това да свали балона бележи прекъсване на обичайния подход да се занимава с Пекин по такива въпроси насаме, вероятно с надеждата да промени бъдещото поведение на Китай. Въпреки това – изтъква Мастро – е малко вероятно Пекин да отговори положително.

„Те вероятно ще отхвърлят това и ще продължат както досега. Така че не виждам наистина ясен път към подобряване на отношенията в обозримо бъдеще.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments