Щети в Тонга: Вулканична пепел пречи на усилията за оказване на помощ

0
26
Щети след изригването на вулкан в Тонга
Щети след изригването на вулкан в Тонга. Снимка: Labour Māori Caucus, Facebook

Пластът вулканична пепел, който покрива една от главните самолетни писти в тихоокеанското кралство Тонга, възпрепятства усилията за оказване на помощ, след като вече е почти напълно ясен мащабът на щетите от изригването на вулкана и последвалото цунами в района. Нова Зеландия е предприела стъпки за изпращане на чиста питейна вода и други доставки от първа необходимост, но в момента самолетите не могат да кацнат на главното летище. По официални данни някои от малките отдалечени острови на Тонга са претърпели значителни щети. Съобщава се за двама души, които са загинали, но поради ограничените комуникации има опасения, че действителният брой на жертвите вероятно е много по-голям.

Както е известно, в събота изригна подводен вулкан, който засипа Тонга с пепел, а малко след това предизвика цунами. Кралство Тонга се състои от повече от 170 острова, разпръснати в южната част на Тихия океан с площ приблизително колкото тази на Япония. В Тонга живеят малко над 100 000 души, като по-голямата част от тях населяват територията на главния остров Тонгатапу. ООН съобщи за големи материални щети по западните плажове на Тонгатапу.

Междувременно от Върховната комисия на Нова Зеландия потвърдиха, че в столицата Нукуалофа, освен крайбрежието, районът до голяма степен не е пострадал. Съществуват обаче опасения относно групата острови Хаапай, която се намира на север от Тонгатапу. Полетите за наблюдение показват, че на един от островите е разрушено цяло село, а на друг, че сградите са сринати до основи.

Заместник-ръководителят на мисията на Тонга в Австралия, Къртис Туихаланги, заяви пред „Reuters“, че кадрите са „тревожни„. По повод на това той коментира:

Възможно е да има още смъртни случаи и ние просто се молим това да не се окаже вярно.“

По-рано днес новозеландската министърка на външните работи Наная Махута заяви, че на този етап проблемът, свързан с недостига на питейна вода е сред водещите приоритети за Тонга. Организациите, предлагащи помощ,твърдят, че е твърде вероятно вулканичният прах и цунамито да са замърсили водните запаси на Тонга. Пепелта, която е превърнала обичайно зеления пейзаж на страната в кално кафяв, трябва да бъде разчистена бързо, за да могат самолетите на Нова Зеландия да кацнат безпроблемно. Група местни жители вече са започнали да почистват пепелта от пистата, предаде „1News“. Вероятно това ще отнеме време поне до утре.

Комуникациите с островната верига са прекъснати, след като единственият подводен кабел, свързващ Тонга с останалия свят, е бил прекъснат при бедствието. Живеещите в чужбина тонганци с нетърпение и тревога очакват новини от роднините и близките си, тъй като според официалните данни възстановяването на телефонните и интернет линии може да отнеме до две седмици. Представители на „Червения кръст“ съобщиха, че дори сателитните телефони, използвани от много спасителни екипи, сега не работят добре поради последиците от гъстия облак вулканична пепел.

Изригването на вулкана е било усетено чак в Северна и Южна Америка. В Перу двама души са се удавили заради необичайно високите вълни, а плажовете край столицата Лима са били затворени след разлив на нефт.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments