Ще се отрази ли еврото на ипотечните и потребителските кредити в България?

0
57
Безлихвен кредит. Снимка: Pixabay.
Безлихвен кредит. Снимка: Pixabay.

Влизането в еврозоната ще ни даде предимството за по-добър достъп до ресурс от Европейската централна банка, заяви кредитният консултант Тихомир Тошев. Той посочи, че в дългосрочен план лихвите ще се запазят добри, ниски и близки до средноевропейските. Според него няма да има голямо отражение върху ипотечните кредити. Причината е, че сега в нашата страна има едни от най-ниските лихви в региона спрямо Румъния, Сърбия, Гърция, Турция и Северна Македония. Тошев коментира пред „БНР“.

Засега на българския пазар няма индикация, че лихвите ще тръгнат нагоре. Депозитите вече са над 65 милиарда лева, а в същото време ипотечни и потребителските кредити са под 13 милиарда лева. Имаме свъхликвидност в банковата система, доста конкурентна среда и аз лично не очаквам през следващата година движение на лихвите в посока нагоре. Естествено, те невинаги ще останат толкова ниски. Лихвите по депозитите невинаги ще стоят нула. Напоследък се говори и че ще трябва да плащаме такси, ако държим по-големи суми като депозити.“

Кредитният консултант е категоричен, че при сегашната пазарна ситуация и конкурентност между банките едва ли ще има покачване на лихвите. Според него няма нищо обезпокоително в пазарната ситуация, защото пазарът е изключително стабилен. По думите му се наблюдава активност при пазара за имоти и от там и на ипотечното кредитиране. Икономистът проф. Красимир Петров смята:

Нашият пазар е на нива осезаемо по-високи от пика на предходния балон от 2008 година. Няма как експерти да твърдят, че един ръст на жилищата над 25% годишно не е балон. Няма как да противоречат, че това не е пренагряване на пазара. Когато човек взема ипотека, той не го прави за 1 или 2 години, а за 10-15-20 и повече години. Както е тръгнала вече инфлацията у нас и в Европа, ако лихвите се качат с 3-4-5% от тук нагоре, и се удвоят плащанията по ипотечните кредити, едва ли ще може кредитополучателят да обслужва двойна ипотечна сума.

Проф. Красимир Петров уточни, че тази инфлация е симптом на икономически проблем и на икономическа нестабилност. Според него икономиката в дълбоката си основа е болна. По думите му се печатат огромно количество пари, които са в рамките на закона, но паричната маса се качва приблизително с 1 милиард на месец. Експертът е категоричен:

Това е симптом, че ние маскираме някакви фундаментални проблеми в икономиката. Това не може да продължава твърде дълго.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments